Mektup 13 TEMMUZ 2015 / 06:13

Yine zengin bir gündemle merhaba,

Mobilsiz yapamıyoruz malum, hele bir de hızlı bağlantı ile videolarımız mobilde hep gözümüzün önünde. Interactive Advertising Bureau’nun (IAB) bir araştırmasını paylaşmanın tam zamanıdır. 24 IAB ülkesinin ortak katılımıyla gerçekleştirilen, mobil video tüketimini küresel ölçekte irdeleyen araştırmaya göre, mobil ekranlar uzun videolar izlemek için de kullanılıyormuş. Katılımcıların yüzde 36’sı telefonlarıyla günlük veya daha sık olarak 5 dakika ya da daha uzun süreli videoları izlediklerini söylüyormuş. Akıllı telefonlardan uzun süreli video seyredenlerin arasında ise Türkiye ilk sırada. Onu Finlandiya, Çin, Rusya ve Singapur izleyicileri izliyormuş. Hatta uzun metrajlı film ya da televizyon programlarının bölümleri de telefondan izlenebiliyormuş. Film ve program izleme konusunda ise özellikle Çinliler ön planda.

Kentsel dönüşüm bir yana, deprem sigortası da önemli bir adım ama bu konuda farkındalık tüm felaketlere rağmen çok büyük değil. Oysa bu özel sigorta sayesinde deprem de, enkaz da, Richter kurbanı olmak da kader veya fay hattı fıtratı değil. Bu konuda farkındalık için Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) tarafından ikincisi düzenlenen Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması’nın finali için Türkiye’nin dört bir yanından 155 üniversite öğrencisi ve danışman öğretim üyesi İstanbul’da biraraya gelmiş. Depreme dayanıklı bina tasarımı becerisini geliştirmek amacıyla inşaat mühendisliği ve mimarlık fakültesi öğrencilerine yönelik düzenlenen yarışmaya, 26 farklı şehirdeki 29 üniversiteden 66 takım başvurmuş. Ön elemeyi geçen 25 takım da finalde balsa çıtalardan yaptıkları bina modeli maketleriyle yarışıyor. Depremi simüle eden sarsma masası üzerinde bina modeli maketlerinin depreme dayanıklılıkları test edilecek. Birinci, depremi simüle eden sarsma masası ve 10 bin TL kazanacakmış. Bu arada, yarışmaya farklı ülkelerin üniversitelerinin de başvuru talepleri olmuş, ama bunlar geri çevrilmiş. Bu nedenle yarışmaya en kısa zamanda uluslararası boyut kazandırmak, deprem alanında dünyaya örnek olacak bir bilimsel yarışma haline getirmek hedef. Sigortalı konut sayısı 7 milyon, sigortalılık oranı yüzde 40 olmuş. Hedef ise 2017 sonunda 10 milyon zorunlu deprem sigortalı konuta ulaşmak. Bu hedefin yakalanması dileğiyle. Yarışmaya dair detaylar ise www.daskbinatasarimi.com sitesinde.

Sıra, haftanın çevreci mesajında… Huawei, sürdürülebilirlik stratejisi çerçevesinde önemli adımlar atmış, hem ana şirketin hem de tedarikçilerinin karbon salınımının azaltılması yönünde girişimleri olmuş. Çevrecilik bir ekip işi ve bunu güzel bir programla, paydaşlarla birebir uygulamak gibisi yok. Ayrıca sonuç da net: Huawei’nin 20 tedarikçisi, firmanın enerji koruma ve emisyon azaltma programı içinde yer alarak, 2013 yılına kıyasla 2014 yılında karbondioksit salınımını 53 bin 652 tondan 23 bin 839 tona düşürerek, iki kat azalma sağlamış. Huawei ayrıca, atıklarının yüzde 97’sinin dönüşümünü ve yeniden kullanımını da gerçekleştirmiş, çevresel koruma stratejisi kapsamında, “Yeşil Hat”, “Yeşil Operasyonlar”, “Yeşil İş Ortakları” ve “Yeşil Dünya” projelerini uygulamaya koymuş. Kağıt atık kutusunu görünür bir yere koymaktan daha fazlasını yapmanın ve atılan adımların net sonuçlarını kısa zamanda görebilmenin güzel bir örneği, ne dersin.

Yaratıcılık ödülsüz kalmamalıdır… Arçelik de bu sözü doğrularcasına, gelenek haline getirdiği bir etkinlikle, bu yıl 17’inci kez düzenlenen ‘Buluş Günü’ ile yaratıcılığı, ödüllerle buluşturmuş, Çayırova Kampüsü’nde düzenlediği etkinlikte 413 başarılı mühendisini ödüllendirmiş. Türkiye'den yurt dışına yapılan uluslararası patent başvurularının üçte birinden fazlasını gerçekleştiren, Dünya Fikri Haklar Örgütü’nün en çok uluslararası patent başvurusu yapan şirketler listesinde altı yıldır ilk 200 şirket arasında yer alan Arçelik, bu alanda motivasyonu nasıl artırması gerektiğini çok iyi biliyor. Tüm şirketlerimize örnek olması dileğiyle.

Bir ödül haberi de Samsung’dan. Samsung Electronics Türkiye’nin, işitme engellilere özel görüntülü çağrı merkezi hizmeti “Samsung Duyan Eller”i duyurmak üzere reklam ajansı Leo Burnett İstanbul ile hazırladığı ve işitme engelli Muharrem Yazgan’a sürpriz yaptığı tanıtım filmi, Cannes Lions 2015’te son elemeye kalan 300 aday arasından sıyrılarak “Promo ve Aktivasyon” ve 200 adayı geride bırakarak “PR, “Uygulamalar ve Uzmanlıklar - Etkinlikler ve Deneyimsel” kategorilerinde Türkiye’ye iki Bronz Aslan getirmiş. Samsung’un anavatanı Kore başta olmak üzere birçok ülkede ses getiren bir çalışma, tebrik etmek lazım.

Bir ödül haberi de Yapı Kredi’den gelsin. Finans alanında tüm dünyaya yaratıcılığımızla nam saldık malum, Yapı Kredi de Türkiye’nin lokasyon bazlı anlık bildirim gönderme özelliğine sahip ilk akıllı alışveriş uygulaması World Alışveriş Asistanı ile Visa Futures Konferansı kapsamında “Visa Europe Best Ödülleri 2015”de, mobil ödemeler ve mobil ticareti de kapsayan yenilikçi hizmetler alanında “En inovatif” ürün ödülünü kazanmış.

Haftayı çok yazlık ve imreneceğini bildiğim bir haberle tamamlıyorum: Piaggio Group’un 130’uncu ve Giorgio Armani’nin 40’ıncı kuruluş yıl dönümü olan 2015 yılı için Emporio Armani özel bir Vespa 946 versiyonu tasarlamış, ünlü scooter’ın ilk üretildiği 1946 yılına gönderme yapmış. Scooter’da Armani'nin yumuşak renk paletine, tasarımda belli ışık koşullarında görünebilir olan gri tonları ile hafif yeşil detaylara dikkat etmek gerek. Bu işin tasarım tarafı, ama teknolojik yetkinlikten bahsetmiyorum bile. Her yıldönümü işbirliği, böyle tasarım harikaları ortaya koysun.

Bu hafta da benden bu kadar olsun, yenilikler haftaya kalsın
ETİKETLER : 1030

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics