Mektup 29 HAZİRAN 2015 / 07:43

Yoğun bir gündemle merhaba diyorum sana,

Önceliğim sürüş keyfi üzerine. BlaBlaCar, araştırma şirketi TNS Sofres ile Türkiye’nin de içinde yer aldığı 10 ülkede, “yolculuk paylaşımı ve yol güvenliği” araştırmasının sonuçlarını paylaştı. Buna göre, araçlarda yolcuların varlığı sürücüleri daha duyarlı hale getiriyor, yolculuğun daha güvenli olmasını sağlıyormuş. Yani yolculuk paylaşımı, sürücü davranışı ve sürüş kalitesi açısından daha güvenli. Araştırmada Türkiye’de sürücülerin de yüzde 90’ı araçlarında yolcu varken direksiyon başında daha uyanık ve daha dikkatli kaldıklarını belirtirken, yüzde 95’i yolcularla birlikte seyahat etmenin eğlenceli olduğunu düşünüyormuş.

Sıra, haftanın çevre duyarlılığı başlıklarında. Havalimanı işletmeciliğinde Türkiye’nin dünyadaki lider markası TAV Havalimanları, myclimate Türkiye ile işbirliği yaparak yolcuların uçuşları sırasında ortaya çıkan karbon miktarını hesaplamasını sağlayan bir uygulamayı hayata geçirmiş. Bu uygulamayla yolcular, uçuşlarının karbon ayak izini hesaplayabilecek ve isterlerse hem karbon salınımını azaltan hem de sürdürülebilir kalkınmaya katkıda bulunan bir projeye destek verecek.

Bir haber de çevre bilincine etkisi büyük olan akıllı şehirlerden. Türkiye Bilişim Vakfı (TBV), Novusens Akıllı Şehirler Enstitüsü,  İTÜ Bilgisayar Mühendisliği ve Bilişim Fakültesi’nin işbirliğiyle başlatılan “Akıllı Şehirler” projesinin ilk fazında Türkiye’de akıllı şehir uygulamalarının envanter tespiti yapılıp, enerji, ulaşım ve su konularında mevcut durum ortaya konulacakmış. MasterCard Türkiye ve Intel Türkiye’nin desteğiyle hazırlanacak rapor ile Türkiye’nin akıllı şehirlere ne zaman kavuşacağı sorusuna cevap aranacakmış.

Akıllı şehir dedik, akıllı ofis de bunun bir parçası. Ankara’da “iş-yaşam merkezi” kurgusuyla yeni nesil ofis konsepti ortaya koyan ve Konya Yolu üzerinde yapımı süren Regnum Sky Tower projesinde elektrikli ve hibrit araçlara özel otopark ve şarj ünitelerine yer verilmiş. Eğitim her mevsim şart. Bu konuda Nesin Matematik Köyü, 13-26 Temmuz tarihlerinde 2015 Sanat Yaz Okulu ile önemli bir boşluğu dolduracak. Uzman eğitmenler, atölye çalışmaları ve daha fazlası önce gençleri bekliyor. Detayları matematikkoyu.org sitesinden öğrenebilir, sorularına mnsan@nesinvakfi.orgile yanıt bulabilirsin. Çünkü harika bir program var.

Hayatı basitleştiren teknolojilerde konusunda farkındalık yaratmak isteyen BKM Express, üç yeni tanıtım filmine imza atmış, bu filmlerde girişimci/iş adamı Sina Afra, oyuncu Sarp Apak ve milli basketbolcu Işıl Alben rol almış. Hepsinin ortak yönü; ödemelerini basitleştirmek için BKM Express’i tercih etmesi. Hala BKM Express yapısında olmayanları bilgilendirmek adına iyi bir fırsat.

Kullanıcı ile mobil iletişimde izin gerekiyor artık malum, bu konuda yaratıcı kampanyalardan birini seninle paylaşayım ki hala alakasız SMS’ler gönderenler feyz alsın: gnçtrkcll’in yaza özel hazırladığı ve 15 Haziran’da başlayan kampanya. gnçtrkcll’den gelen mesajlara, ‘boş değilim' diyerek karşılık veren gençleri hediyeler bekliyormuş.

Bir tebrikte sıra… 59. Uluslararası Seçim Paneli’nde zorlu aşamaları geçerek tüm dünyadan 15 şirketle birlikte ‘Endeavor Girişimcisi’ unvanını kazanan FIT Solutions, böylece e-Dönüşüm pazarındaki liderliğini pekiştirmeyi ve hizmetlerini çok daha geniş kapsamda müşterilerine ulaştırmayı hedefliyormuş.

14 Haziran’da yelken tutkunlarını biraraya getiren BMW Bosphorus Sailing Fest etkinliğinde AG Sailing Team yarış ekibi, yarışlara Doxoft’un desteğiyle katılmış ve IRC 1 sınıfında yarışlarda birinci olmuş. Serin ve temiz bir başarı…

Gurur veren haberlerim bu kadar değil… EMC,  Great Place to Work Ensititüsü tarafından Lüksemburg’da düzenlenen 2015 Avrupa’nın En İyi İş Yerleri Ödülleri’nde Avrupa’nın en iyi iş yerlerinden biri olarak ödüle layık görülmüş. Avea Test Ekibi ise 9-10 Haziran tarihlerinde Prag’da düzenlenen EMEA HP Customer Forum’da ‘Shining Star Award’ı kazanarak, sektöre yön veren başarılarına yenisini eklemiş. Samsung’un toplam 8,4 milyon TL yatırımla hayata geçirdiği, teknik meslek lisesi öğrencilerine yönelik uygulamalı eğitim programı “Samsung Akademi” de üçüncü dönem mezunlarını vermiş. Program üç yılın sonunda toplam bin 120 mezuna ulaştı, az değil ve artarak devamı dileğiyle…

Sıra küresel bir efsanede… Harley-Davidson tarafından geçtiğimiz yıl ilki düzenlenen ‘‘Benim Harley’im’’ yarışmasında ikinci yıl heyecanı başlıyormuş. Yarışmada Harley Davidson sahipleri, modifiye ettikleri ve kendi imzalarını taşıyan birbirinden orijinal Harley-Davidson modelleri ile yarışacakmış. Son başvuru tarihi 31 Temmuz. Yaratıcı Harley sahibi dostları haberdar etmek görevimizdir.

Duydum ki, son yıllarda en sevdiğimiz Fransız şarkıcı ZAZ, 30 Temmuz’da Ankara’da ODTÜ Vişnelik Çim Amfi’de Altus Kültür-Sanat organizasyonuyla bir konser verecekmiş. Hem seni görmek hem de “Je Veux” parçasını ve daha fazlasını dinlemek için bu fırsatı kaçırmam, notum takvimde yerini aldı.

Haftayı bir kitapla noktalıyorum. Gençler için bir bilimkurgu gibi görünse de, bilimkurgunun yaşı yoktur diyerek paylaşıyorum seninle ‘Dokuz’ kitabının bilgisini. Ilima Todd’un karanlık bir gelecekteki gençlerin gizemli macerasını anlattığı ilk romanı “Dokuz”, Pena Yayınları’ndan çıkmış. Edinmekte fayda var.

Bu hafta da bu kadar olsun, yeniliklerle haftaya buradayım,
ETİKETLER : 1028

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics