Mektup 20 EKİM 2014 / 09:40

Yoğun gündem arasından merhaba,

Bu yoğunluk, paylaşımı yapılacak başlık sayısını da artırıyor doğal olarak. O yüzden hızla gündeme giriş yapıyorum. Öncelik gurur verici ödül haberlerinde bu hafta. İdea Teknoloji Çözümleri’nde Ar-Ge mühendisi olarak görev yapan Gül Varol’un “Market Rafları Görüntüsünden Otomatik Olarak Ürün Konumu Belirlenmesi” başlıklı makalesi ICIVC (International Conference on Image, Vision and Computing) konferansında birinciliğe layık bulunmuş. 35’den fazla makalenin sunulduğu konferansta Gül Varol’un sunduğu makalede teknik detaylar aktarılırken, bu makale aynı zamanda İdea Teknoloji Çözümleri’nin geliştirdiği ve TÜBİTAK destekli yürüttüğü bir proje.

Sosyal bilinçli liderler yetiştirme hedefiyle kurulan Young Guru Academy (YGA) öğrencisi, 25 yaşındaki Duygu Kayaman, kendisi gibi görme engelli kişilerin günlük yaşamlarını kolaylaştıran “Hayal Ortağım” projesi ile Türkiye’yi Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) tarafından düzenlenen “Innovators Under 35” yarışmasında Amerika’da temsil etmeye hak kazanmış. 2014 yılında GSMA tarafından “En İyi Mobil Uygulama” ödülünün de sahibi olan “Hayal Ortağım”, görme engellilerin günlük gazetelere, kitaplara, dergilere, eğitimlere veya konum bazlı servislere ücretsiz olarak ulaşabilmesini sağlıyor. Yaratıcılıkta sınır olmadığının kanıtı işte budur.

Bu arada, bu yıl 22’incisi gerçekleştirilen uluslararası  “First Step To Nobel Prize In Physics” yarışmasının bu yılki galibi Türkiye olmuş. Özel MEF Lisesi 12. sınıf öğrencisi İlayda Şamilgil,  “Sıvılardaki Su Oranını Mıknatısla Ölçebilen Ucuz, Hızlı ve Taşınabilir Bir Sistem” adlı projesi ile Polonya’da gerçekleştirilen yarışmanın jürisinden tam puan alarak dünya birincisi olmaya hak kazanmış. Rasyonel bilimlerde tüm olumsuz verilerimize rağmen umut veren bir derece, değil mi.

Bir ödül silsilesi de Vestel’den. Vestel, Almanya’da düzenlenen Plus X Design Award 2014’ten toplam 25 ödülle dönmüş. Venus Akıllı Telefonuyla almaya hak kazandığı “Best Design Brand of the Year 2014-2015” ödülü ile de Venus ile kazandığı tasarım ödülü sayısını 10’a çıkarmış. Venus Akıllı Cep Telefonu dışında 3 farklı ürün kategorisinde ‘Yılın En İyi Ürünü’ ödülüne layık görülen Vestel, tasarım kategorisinde sayılı markaya verilen “Yılın En İyi Tasarım Markası” ödülünü de almış.

Dünyanın önde gelen yaratıcılık ve teknoloji liderlerinin buluşma noktası “alldesign Yaratıcı Endüstriler ve Gelişen Teknolojiler Fuarı & Uluslararası Tasarım Konferansları” 19-21 Şubat 2015 tarihleri arasında, bu sefer yeni mekanında, Lütfi Kırdar Kongre ve Fuar Merkezi’nde olacak. Etkinlik, tasarımı farklı bir bakış açısıyla ele alırken, “Yaratıcı Endüstrilerin” yanı sıra gelişen teknolojilerle ilgili yerli ve yabancı teknoloji gurularının konuşma yapacağı “Gelişen Teknolojiler” bölümü de bu yılki etkinlikte. Fuar alanında nanoteknoloji, bilgi telekomünikasyon, robotik ve yapay zekâ teknolojileri başta olmak üzere ileri teknoloji firmaları ve teknolojiyi tasarımlarında kullanan yaratıcı sektörler de yer alacak. Detayları çevrendekilerle paylaşmayı isteyeceksin, eminim.

25 yıldır rack kabinetler ve aksesuarları, telekom saha kabinetleri, sunucu ve veri merkezi kabinetleri ve BT sektörüne yönelik geniş bir ürün çeşitliliğine sahip olan Estap, geçtiğimiz ay yeni ürünlerin lansmanını yapmıştı, hatırlarsın. Şimdi de bu ürünlerini İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Kayseri illerinde iş ortaklarıyla buluşturuyormuş. Yeni çözümleri edinebilmek adına önemli bir fırsat.

Birleşik Krallık Ticaret ve Yatırım Ajansı (UKTI) tarafından, Birleşik Krallık ile Türkiye arasındaki ticaret ve yatırımı desteklemek amacıyla yürütülen GREAT kampanyası kapsamında 27 Kasım’da İstanbul’da “Birleşik Krallık Teknoloji Zirvesi” düzenlenecekmiş. BT odaklı Türk ve İngiliz şirket ve kurumlarını biraraya getirecek olan zirvede, Birleşik Krallık Başbakanlığı Türkiye Ticaret Elçisi  Lord Janvrin, Eski İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw ile Birleşik Krallık İstanbul Başkonsolosu Leigh Turner’ın yanısıra şirketlerin üst düzey yöneticileri de konuşmacı olarak katılacakmış. İki ülke arasında bilişim paylaşımı adına önemli bir adım.

Mimari açıdan güzel bir haberi de paylaşarak bu haftaya noktamı koyuyorum. Mimarlık ve tasarım alanında faaliyet gösteren yaratıcı medya prodüksiyon ekibi SGMStudio, EAA – Emre Arolat Architects tasarımı Sancaklar Camii için bir kısa belgesel filme imza atmış. Hatta yapının iskeletten kabuğa şekillenişini her adımında takip eden ve kullanıma açılışı sonrası ziyaretçiyle etkileşimini görselleştiren “Sancaklar Camii” filminin prömiyeri Prag Mimarlık Haftası’nda yapılmış. Ama bu kadar da değil… İnternetten de http://www.youtube.com/watch?v=0VbR0G1XpvQ linkinden izlenmeye ve paylaşıma açılmış. Bu projede Sancaklar Camii, SGMStudio tarafından iki yılı aşkın bir süreçte kameraya alınmış. Hatta doğal şartlar yüzünden kışın ulaşılamayan inşaat alanının karlar altındaki görselleri, yine SGMStudio tarafından bilgisayar ortamında ve fotoğraf manipülasyonu, matte painting, 3 boyutlu efektler ve compositing teknikleriyle canlandırılmış. İnşaat süreç takibi adına videonun ilgini çekeceğine eminim.

Bu haftalık da bu kadar olsun, haftaya yine zengin bir gündemle karşındayım.

 
ETİKETLER : 992

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics