Mektup 13 EKİM 2014 / 13:48

Yorucu bir sürecin verimli sonucu ile merhaba,

Sana bir sanat merkezinden bahsetmek istiyorum: Sarıyer’de kapılarını açan, çoklu disiplinlere seslenen sanat merkezi Summart. Kapsamlı bir programları var, www.summart.org sitesinden takip etmeni öneririm.

Şimdi bir kitap projesi, hatta senin de medyada çıkan haberlerini yakından takip ettiğini bildiğim bir konu: ‘Endgame’. Az buz bir şey değil, sinema, bilgisayar oyunu, sosyal ağlar, bir dizi hikaye ve sayısız interaktif uygulamayı kapsayan yapısıyla dünyada şimdiye kadar yapılmış en kapsamlı kitap projesi. Üç kitaplık dizi, dünyanın sonunu getirecek felaketlerin başlamasıyla 12 kadim uygarlığın temsilcisi 12 gencin, dünyanın ve kendi ırklarının kurtuluşu olan 3 anahtarı arama mücadelesini anlatıyor. İlgini çekecek bir detay daha: Roman, bir maç sırasında Fenerbahçe Stadı’na düşen bir meteorla başlıyormuş ve bu da, dünyanın sonunu getirecek felaketlerin ilki. Pena Yayınları da ABD’li yazar James Frey’in bu kitap dizisinin ilk romanı “Endgame: Çağrı”yı Türkçe olarak 7 Ekim’de dünyada 38 ülkeyle aynı anda yayınladı. Bu kadar ipucundan sonra meraklandığına eminim.

İzmir merkezli yazılım çözümleri şirketi Univera, yeni çalışma alanı Univera Center’a taşınmış. Univera Genel Müdürü Cüneyt Ersin, “Univera Center’la da birçok şey değişecek” demiş. Tebdil-i mekanda ferahlık vardır, Univera’nın Türkiye ve yurtdışına yönelik geliştirdiği çözümlerin daha da artması dileğiyle.

Bulut teknolojileri konusunda Avrupa’nın en büyük organizasyonu olan Euro Cloud tarafından düzenlenen ve Avrupa kıtasının bu konudaki en prestijli ödülü EuroCloud Awards (Avrupa Bulut Ödülleri) yarışması 2014 finalinde Litera Bilişim Teknolojileri de Teracity Cloud projesi ile ‘Kamu’ kategorisinde birincilik ödülü kazandı. Proje de oldukça enteresan. Nüfus ölçeği baz alınmış ve belediyelerde kaynakların optimal kullanımını sağlamayı hedefliyormuş.

Bir ödül haberi daha: Kurumların karar alma ve iş planlarında "araştırmanın" kullanımını özendirmek, işbirliklerini pekiştirmek amacıyla düzenlenen Baykuş Ödülleri’nin ikincisi 25 Eylül’de sahiplerini buldu. Yarışmada yedi farklı ve enteresan kategoride ödüller verildi: Meraklı Baykuş, Usta Baykuş, Vizyoner Baykuş, İçgörülü Baykuş, İnovatif Baykuş, Sosyal Baykuş ve Genç Baykuş. Akademetre Research ise Comart Kurumsal İletişim Hizmetleri için gerçekleştirdiği “Ambalajlı Süt ve Yoğurda Güven Araştırması” ile Görünmeyeni Keşfedenler-Tüketici İçgörüsü Geliştirme Araştırmaları (Consumer Insight Generation) başlığında konumlanan İçgörülü Baykuş kategorisinde altın ödülün sahibi olmuş. Bu araştırmadan nihai olarak Ambalajlı Süt Üreticileri Derneği (ASÜD) üyeleri yararlandı ve sektördeki birçok marka, pazarlama ve iletişim planlarını bu araştırma doğrultusunda yeniden hazırlamış.

Yine bir yarışma… Girişimcileri, yatırımcıları ve danışmanları buluşturan, bu yıl dördüncüsü düzenlenen IBM SmartCamp İstanbul Finali bu yıl Bilişim Zirvesi ile aynı mekanda eşzamanlı düzenlenen Startup İstanbul etkinliğinde yapıldı. Birincilik için 6 girişimin mücadele ettiği finalde Türkiye’den “Borda” sağlık kategorisinde birinci olurken, Fas’tan “My VLE” genel kategori birincisi oldu.  “Halkın Seçimi” ödülünü kazanan şirket ise Türkiye’den senaryo tabanlı işbirliğine dayanan e-öğrenim platformu Bilims. Girişimcilikle kazanacağımıza inancımı pekiştiren haberler bunlar. Artması dileğiyle..

Bu yıl ilk kez verilen Sürdürülebilir İş Ödülleri ve Sürdürülebilir İş Lideri Ödülleri de Yeşil İş 2014 etkinliğinde sahiplerini buldu. Sürdürülebilirlik Akademisi tarafından verilen ödüllerde sürdürülebilir iş modelleri ile başarı kazanmış kurumlar ve sosyal, ekonomik ve çevre konularındaki tehditlere karşı ciddi adımlar atan liderler ödüllendirildi. Yılın Sürdürülebilir İş Lideri Ödülü Borsa İstanbul YK Başkanı ve Genel Müdür Başkanı Dr. M. İbrahim Turhan’a verildi. Kurumlar; Karbon ve Enerji Yönetimi, Su Yönetimi,  Sosyal Etki, Sürdürülebilirlik İletişim ve İşbirliği olmak üzere beş kategoride ödül kazandılar: Sosyal Etki Kategorisi’nde Coğrafi İşaretli Ürünler ile Metro Market, İşbirliği Kategorisi’nde Sürdürülebilir Çay Tarımı ile Vodafone Türkiye, Karbon Enerji Yönetimi kategorisinde Atık Bertaraf ve Biyogaz Üretim Tesisi ile Sütaş, Sürdürülebilirlik İletişimi kategorisinde Sürdürülebilir Yaşam Planı ile Unilever Türkiye, Su Yönetimi kategorisinde ise Su Minimizasyonu ve Geri Kazanımı’yla Coca Cola İçecek İzmir Fabrikası.

Son olarak, seni bir yarışma konusunda bilgilendirmek istiyorum. Bu yıl üçüncüsü düzenlenen Kristal Piksel Video Oyun Ödülleri etkinliğinin 2014 başvuruları açılmış. Yerel oyun geliştirme kültürünün desteklenmesini hedefleyen yarışma, geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da Ulusal Bilişim Kurultayı kapsamında düzenlenen ödül töreniyle son bulacak. Başvurmak için www.kristalpiksel.com adresindeki formu 20 Ekim’e kadar doldurmak yeterli. Çevreni bilgilendirirsin.

Yoğun bir gündem sonrası, şimdi de BThaber’in 1000’inci sayısı için yoğunluğumuz artıyor. Bu haftalık da hoşça kal.
ETİKETLER : 991

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics