Mektup 29 EYLÜL 2014 / 09:52

Zirveye geri sayım haftasından merhaba,

Her yıl olduğu gibi bu yıl da Bilişim Zirvesi için hummalı biçimde çalışılıyor. Ve her yıl olduğu gibi bu yıl da emeklerin karşılığının alınacağının bilinmesi yorgunluğu önemsiz kılıyor. Zirvenin detaylarını, olup bitenleri haftaya seninle paylaşacağım. O yüzden şimdi gündeme dair paylaşımlarımı yapma vakti…

Öncelikle sevindirici bir haber… İnovasyon alanında çalışan Ar-Ge şirketleri için küresel yatırımcı pazarı konumunda olan Singapur’daki TechInnovation  Fuarı’nda, teknoloji tabanlı İTÜ ARI Teknokent girişimleri vitrine çıkmış. Teknokent, ekosisteminde yer alan 6 teknoloji şirketini, yani Elecreate, Imona, Icron, Inovenso, Nanokomp ve Ölçsan’ı, 23-24 Eylül'de gerçekleştirilen fuarda yeni teknolojilere yatırım hedefleyen 20’den fazla ülkeden 2 bine yakın uluslararası yatırımcıyla buluşturmuş. Dünyaya açılmak adına iyi bir fırsat.

Bu arada, hazır girişimcilikten bahsetmişken, enteresan ürünlerine bayıldığını bildiğim bir site ve mağazaları hakkında da son bir bilgiyi paylaşmak isterim seninle. 2008 yılında genç girişimci Güçlü Gökozan tarafından kurulan, internet sitesi ile başlayıp büyük alışveriş merkezlerine açtığı kiosk şubeler ile büyüyen, eğlenceli ve hediyelik ürünler satan BuldumBuldum.com, Özdilek Park İstanbul’a 8’inci şubesini açtı. Bir baksan fena olmaz.

Pek çok denizde yelken açan Mustafa Yurtbulmuş, şimdi de otizmli çocuklar için yola çıkmış. "Eğitime Yelken Aç" sloganıyla 21 Eylül’de Martı Marina&Yacht Club’dan yola çıkan Yurtbulmuş, yaklaşık 3 yıl sürecek olan dünya turu ile, otizmli çocukların eğitimlerine katkı sağlarken otizm konusunda da farkındalık yaratacak. Hayır işlerinde yeni teknoloji yine devrede: Yurtbulmuş’un kat ettiği her mil için 1 SMS atılarak toplamda 35 bin SMS gönderilmesi ve 350 bin TL’lik burs fonu oluşturulması hedefleniyor. Bu arada, Tohum Otizm Vakfı’na destek vermek isteyenler “BURS” yazıp 5290’a mesaj göndererek kampanyaya katılabilecek. Aklında olsun, çevrendekilerle paylaşırsan da çok iyi olur.

Getty Images’ın Türkiye’de düzenlediği ilk fotoğraf yarışmasından, Canon'un katkılarıyla, 23 Eylül’de başlayan ve 19 Ekim tarihine kadar devam edecek olan görsel şölenden bahsetmezsem olmaz. Yarışma reklamcılık ve medya sektörlerindeki kreatif profesyonellerin yanı sıra yarı profesyonel ve amatör fotoğrafçılara da açık. Getty Images bünyesindeki iStock; fotoğraf tutkunlarını, yaş, kadınlar, kahramanlık, vücut veya aile gibi kavramlara ilişkin fotoğrafları 23 Eylül’den beri #RePicture temalı fotoğraf yarışmasına göndermeye davet ediyor. Katılımcılar, kayıt olarak ve fotoğraflarını http://competitions.gettyimages.com/en/competitions/repicture-tr  adresine yükleyebilecek.

Haftanın son haberi, sektörde 25 yılı tamamlayan Estap’dan gelsin. Çeyrek yüzyılı arkada bırakan, kabinet çözümleri ile BT sektörüne hizmet sunan Estap, tüm şirket çalışanları ve iş ortakları ile Rahmi Koç Müzesi’nde düzenlenen bir tören ile 25’inci yaşını kutladı. Hatta yaşgünü bir yana, Estap aynı akşamda bir ürün ailesi lansmanı da yaptı: DCMax, UniversalLine, Proline ve Akıllı Kabin ürünleri. Estap Genel Müdürü Murat Eti de, 25 yıl boyunca çalışanları, taşeronları ve tedarikçileri ile birlikte bine yakın insanın direkt ya da dolaylı olarak Estap standartları, vizyonu ve misyonu ile üretime katkıda bulunduğunu vurgulamış. Sektörde daha birçok şirketin yüzyıllara yaklaşan ömürlerini kutlamak dileğiyle, bu haftalık benden bu kadar diyorum.

Bilişim Zirvesi için çalışmaya devam, ama haftaya yine başarılı geçen bir zirvenin detaylarını da paylaşmak dileğiyle.

 
ETİKETLER : 990
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN