Dosya Mobil Finans ve Mobil Ödeme 10 KASIM 2014 / 09:30

Paranın tek kaynağı artık köşedeki banka değil

Hatta parasal işlemlerin de tek merkezi yılların finans kuruluşları olmaktan çıktı. Gerekçe ister internetin gelişimi, ister akıllı telefonların devleşmesi, ister yaratıcı finans kuruluşlarının yol açması, ister yeni ihtiyaçlarla beliren alternatif kaynakların güçlenmesi olsun…

Tüm bunlar finans sektörünün büyümesi, bu sektörün dışındaki kitlenin de işlemleri, birikimleri veya harcamaları ile bu ekosisteme dahil olması demek. Finans sektörünün artık başrolünde sadece bankalar yok. Finans dışı kurumlar, mobil uygulamalar gibi unsurlarla artık operatörler, geliştiriciler, mobil cihaz üreticileri de sahnede. Böylece finans ve ödeme dünyasında farklı bir dünya oluşuyor. Söz konusu sektörlerin düzenleyici kuruluşları bu gelişime ne yanıt verir bilinmez, ama onların da bazı yenilikler için adımlar atması çok uzun sürmeyecektir. Bireyler ve kurumlar ise yeniliklere son derece hazır. Dosyamızda okuyacağınız gibi, hayatında banka kapısından içeri girmemiş Afrikalı, mobil cihazı ile banka hesabı açabiliyor, tasarruf ve yatırım kararları alabiliyor. Bu ekosistem, bunca yılını finans sektörünün dışında geçirenleri de sisteme dahil etmek konusunda bu yönüyle önemli bir fırsat. Mobil ödeme ve mobil finans dedik, ama bu daha sadece başlangıç. Ekosistem de çözümler de dolayısıyla beklentiler de büyüyecek.

 

 
ETİKETLER : 995
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN