Dosya Mobil İş ve OT/VT 09 NİSAN 2017 / 15:17

İş sürekliliğinde ‘kesintisizlik’ esas

Özellikle ülkemizde artmakta olan işgücü maliyetleri ve verimlilik ihtiyacına, zorlaşan rekabet koşullarının da eklenmesiyle, mobil iş ve OT/VT’ye olan ilginin kurumsal tarafta arttığını söylemek mümkün. Operasyonel verimlilik söz konusu olduğunda, OT/VT anlamında altyapının olması, kurumlar için artık olmazsa olmaz durumda.
“Uzun yıllardan beri kurumların ürünlerimizi kullanarak yaptığı yatırımlar hem kazanç ve tasarruf hem de rekabet avantajı elde etmelerini sağlıyor” diyen Zebra Türkiye Ülke Direktörü Can Tolu, bunun hem globalde hem de Türkiye’de böyle olduğuna işaret ediyor ve ekliyor: “Türkiye’de her yıl hatırı sayılır bir büyüme söz konusu. Her ne kadar küresel kullanım oranlarıyla karşılaştırılınca ciro anlamında istenen seviyede olmasak da, OT/VT sistemlerine olan rağbetin günden güne arttığını söylemek yanlış olmaz.”
Can Tolu’nun verdiği bilgiye göre, her şeyden önce Zebra’nın sunduğu çözümler bir işletmenin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde tasarlanıyor. Yani Zebra’nın ürünleri kurumsal kullanıma yönelik. Tolu, “Bunun OT/VT’de şu anlama geldiğini rahatlıkla söyleyebiliriz: Basit anlamda üzerinden para akan sistemlerin yarı yolda kalmaması ve iş sürekliliğinin kesintiye uğramaması”diyor.
 
Geniş bir ürün yelpazesi
Söz konusu ‘istenmeyen durumlar’, hem bazı teknik eksikliklere hem de dış ortam veya kullanım şartlarına bağlı olabilir. Dolayısıyla tüm ürünler; zorlu ortam şartlarına, darbe ve düşmelere dayanıklı ve çözümün gerektirdiği teknik özelliklere 4G, Wi-Fi, BT, NFC gibi komponentlere sahip. Çözümler, özellikle işletim sistemleri konusunda da modern işletim sistemleri ile güvenliği kanıtlanmış Zebra eklentilerini beraber kullanarak sunuluyor. Can Tolu’nun dikkat çektiği gibi, Zebra’nın, en küçük işletmeden, en modern ERP/MRP gibi karar destek sistemlerini kullanan dev işletmelere kadar, büyük küçük her ölçekteki kurum ve farklı bütçeler için alternatifleriyle beraber en geniş ürün yelpazesine sahip olduğunu söylemek mümkün. “Bunun haricinde, bizi farklı kılan en önemli özelliklerimizden biri de ürünlerimizin satışta kalma süresi” bilgisini veren Can Tolu, şöyle devam ediyor:
“Yani 3 ila 5 yıl boyunca, kurumlar cihazları aynı özelliklerde satın alabilir ve ortalama 5 yıl da satıştan kalktıktan sonra almış oldukları cihazlarla ilgili servis hizmeti alabilirler. Kurumlar yine kullanıcı hatalarını da kapsayan ve değişik geri dönüş süre garantileri ile 3 veya 5 yıllık servis paketleri de edinebiliyorlar. Zebra zaten termal etiket yazıcı konusunda bilinen bir marka ve dünyada pazar lideri. Geçtiğimiz dönemde Symbol markasını da bünyesinde barındıran Motorola Solutions firmasını satın alarak, sadece termal yazıcı ve bağlı aksesuar ve yazılım ürünlerinde değil, endüstriyel mobil bilgisayar, barkod okuyucu ve RFID sistemleri konusunda da pazar lideri haline geldi. Dolayısıyla ürün gruplarımızı aslında temelde iki gruba ayırıyoruz. Bunlar akıllı tanımlama sistemleri (AIT), ki burada mobil de dahil olmak üzere çeşitli ölçeklerde pozisyonlanabilen endüstriyel termal ve termal transfer etiket ve kart yazıcıları, lokasyon çözümleri, bağlı tasarım yazılımları ve sarf malzemeleri var. Diğer grup ise Kurumsal Mobilite Grubu (EVM). Bu grupta da endüstriyel mobil bilgisayarlar, 1D ve 2D barkod okuyucular, RFID sistemleri ve bunlara bağlı yazılımlar sunuluyor. Ayrıca tüm ürün grupları için servis ve yönetim paketleri de çözümlerimiz arasında. Kurumların tüm süreçlerini kontrol etmelerini sağlayacak çözümlere yatırım yapmaya devam edeceğiz.” 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics