Dosya Mobil İş ve Tümleşik İletişim 10 HAZİRAN 2013 / 08:26

Mobiliteyle yaygınlaşan kurumsal sosyal ağlar tümleşik iletişimin artık vazgeçilmezi

Mobiliteyle birlikte kurumsal sosyal ağların son derece önem kazandığı günümüzde tümleşik iletişim tarafında çalışanların her zaman ulaşılabilir olması çift taraflı iletişimi sağlayarak iş verimliliğinin artmasına katkı sağlıyor.

Son zamanlarda oldukça önem kazanan sosyal ağlar artık sadece günlük hayatta kullanılmıyor. Kurumsal sosyal ağlar tümleşik iletişimin önemli parçalarından biri haline geldi. Avea Kurumsal İş Birimi Kıdemli Direktörü Tunç Taşman, kurumsal müşteriler için her an her yerden “ulaşılabilir” olmanın temel ihtiyaçlardan biri haline geldiğini belirtti ve ekledi: “Kurum içi iletişimi destekleyen bir biçimde sabit ve mobil platformlar arasında kuracağımız teknik bütünleştirme köprüleri sayesinde, çalışanların tümünün her zaman “ulaşılabilir” olmasına katkı sağlayacak projeler üzerine önemle eğiliyoruz. Öte yandan, bu ulaşılabilirlik durumunun, çift yönlü olacağını belirtmek isteriz. Çalışanlar da istedikleri zaman istedikleri her platformdaki kişilere, makinelere ulaşıp gerekli operasyonu, iletişimi sağlayabilecekler. İşlerini bulundukları ortam fark etmeksizin sürdürebilecekler.”
Bizcon Teknoloji Uygulamaları Direktörü Arda Berkman, mobil cihazların öneminden bahsetti: “İletişim ve bilişim teknolojilerinin olanaklarını bir araya getiren mobil cihazlar, küreselleşen iş hayatının da etkisiyle endüstriye çok özel kullanım alanları oluşturma fırsatı sunabilecek seviyeye ulaştı. Tablet teknolojileri yeni bir olgu olmamasına karşın, bu alandaki son teknolojiler tüketimde yeni bir kulvar açmış durumda. Taşınabilir bilgisayarlar ile akıllı cep telefonları arasında çok özel bir konuma sahip olan tabletler, kullanıcıya harika bir konfor sunuyor.”
Berkman, mobil teknolojilerin iş ortamı ve çalışma alışkanlıklarında da önemli değişimlere örnek verdi: “Saha satış otomasyonu, tedarik zinciri yönetimi, müşteri ilişkileri yönetimi veya filo ve araç takibi gibi uygulamalar günümüzde en yaygın kullanılan kurumsal iş çözümleri arasında yer alıyor. Mobil teknolojiler, hasta takip sistemlerinden stok ve depo yönetimine kadar çok sayıda iş sürecinin tamamlayıcı bir parçası.”
“Tümleşik iletişim hizmetleri, her an, her yerden işinizi yapabilmenize olanak sağlamaya başladı. Ayrıca rekabet avantajı için iş inovasyonunu destekleyen yeni süreç modelleri oluşturmaya yardımcı oluyor. İşbirliği ortamları ile bireysel ve kurumsal verimliliği ve çalışma grubu verimliliğini artırdığı tespit edilmiştir” diyen Berkman, tümleşik iletişim hizmetlerinin iş esnekliği ve büyümeyi destekleyecek bir iletişim ortamı oluşturmaya yardımcı olurken, iş hayatınızı kolaylık, verimlilik getireceğini belirtti.
Empatiq Genel Müdürü Aykut Sağlam, kurumsal sosyal ağların mobilite bütünleştirmesinden söz etti: “Ortalama her akıllı mobil telefonda artık sosyal ağların kişilik bilgilerini rehber ile birleştirerek aradığı kişiye ulaşma konusunda çözüm sağlayabildiğini biliyoruz. Benzer şekilde herhangi bir sosyal ağda telefon numarası kayıtlı bir numaradan çağrı alındığında santral sistemi bu kişiyi tanıyarak sosyal ağdaki akışı ve CRM bilgilerini birleştirerek operatör ya da kullanıcı ekranına getiriyoruz. Bu sistem arayan kişi hakkında size farklı fikirler sunabilir. Sabit ya da mobil kullanım fark etmeksizin kimlik bilgileri eşleştirilerek aranan numara kimliğinde de değişiklik yapabiliyoruz.”
Bulut ve mobilite bütünleşiyor
IBM Türk Yazılım Grubu Ülke Müdürü Gökhan Nalbantoğlu, “Önümüzdeki dönemde tümleşik iletişim ve işbirliği çözümlerinin bulut teknolojilerinden yararlanarak bir servis olarak sunulması daha da yaygınlaşacak” dedi ve ekledi: “Yeni yayınlanan MarketsandMarkets raporuna göre, 2012’de 216,5 milyon dolar olan mobil bulut hizmetleri 2017’de 7,7 milyar dolara çıkacak. Kuruluşların bu fırsattan yararlanmasına yardımcı olmak için IBM olarak biz de mobil cihazlar için bulut hizmetleri sunmaya başladık. Bunun yanı sıra şirketlerin sosyal iş ağları kullanımı artacak ve bu da sosyal ağların tümleşik iletişim çözümleriyle bütünleşmesine neden olacaktır. Bu çözümler şirketlerin işbirliği düzeylerinde ve verimlilik artışlarında dikkate değer gelişmeler sağlayacaktır.”
Kurumsal sosyal ağlar, önümüzdeki on yılı etkileyecek büyük eğilimler arasında yer aldığını belirten Microsoft Türkiye Office Grubu Ürün Pazarlama Müdürü Atalay Aktaş sözlerine şöyle devam etti: “İş dünyasında tüketici odaklı sosyal ağların yerini kurumlar içinde, kurumun başarısı doğrultusunda bilgiyi paylaşmak, birikimi zenginleştirmek için kullanılan sosyal ağların aldığını görüyoruz. Bu ağların en büyük örneklerinden biri de Microsoft’un bünyesinde bulunan ve dünya çapında 6 milyondan fazla kurumsal kullanıcıya hizmet veren Yammer. Yammer’ın yaygınlığı, kullanım kolaylığı, bulut tabanlı olması, erişilebilirlik, mobilite ve çok fazla cihazı desteklemesi gibi pek çok kriterden destek alıyor. Yol haritasında ise sosyal ağların içerisinde Microsoft’un birleşik iletişim çözümü Lync ile bilgi birikiminin asıl kaynağı olan kişilerin iletişim durum bilgilerinin sosyal ağlarla bütünleştirilerek, bir tartışma sırasında ya da bir konu başlığı altında bilgi sahibi kişiye hızla erişilip, o kişiyle yazılı sesli ya da görüntülü olarak görüşülebilme olanakları var.”
Proline Ar-Ge Direktörü Banu Altay ise, “İletişim odaklı yeni teknolojiler için üretilen çözümler insanların iletişim ihtiyaçlarının karşılanmasını kolaylaştırmak ve iletişimin sürekliliğini sağlamak için tasarlanmakta. Mobil teknolojiler, tümleşik iletişimin verimli kullanılmasını sağlayacak olanaklar sunarken tümleşik iletişim de mobil teknolojinin yaygınlaşmasına ve gelişmesine katkı sağlayacaktır” dedi.
Simternet Genel Müdürü Ataol Ay, kurumsal sosyal ağların öneminden şu sözlerle bahsetti: “Öncelikle şirketlerin kağıt üzerindeki faaliyet alanları, stratejileri, ürün ve/veya hizmetleri ile kağıt üzerinde tarif edilen ve görece olarak formüle edilebilir bir yapıları olduğu söylenebilir.

Ancak, şirketler temelde bu formülasyona sığan mekanik yapılardan değil, yönetici ve çalışanları ile sosyal bir yapıdan oluşan kurumlardır. Kurumsal sosyal ağlar, şirketlerin zaten karmaşık DNA’sını oluşturan bu sosyal yapıyı daha fazla kullanabilecekleri ortamı sunuyor.”
Ay, kurumsal sosyal ağın faydalarından da söz etti: “Özellikle hizmet sektöründe verimliliğin ve müşteriye verilen hizmetin ölçülmesi her zaman zor olmuştur. Genel olarak doğru zaman yönetimi gereken işlerde, o işi yapan kişilerin, yaptıkları işi raporlaması beklenir. Ancak, bu her zaman sıkıntılı bir süreçtir. Kurumsal sosyal ağlar, görece olarak toplanması zor olan bu tür bilgilerin, çalışanlar tarafında keyifle girileceği bir ortam oluşturmaktadır. Gelecekte çok daha etkileşimli olacak bu şirket içi veri ambarlarının, şirket içi bilgi birikimini artırmasının ötesinde, verimliliği ve karlılığı da artıracağı kesindir.”
Mobil teknolojilerin sosyal bir değişime neden olduğunu belirten Treo Bilgi Teknolojileri Genel Müdür Yardımcısı Erhan Panayırcı, “Bu değişim ile birlikte kurumsal sosyal ağlar aslında şirketlere kurum çalışanları arasında daha verimli bir iletişim olanağı sunmuş ve bu sayede daha etkili ve verimli zaman yönetimine olanak sağlamıştır. Ayrıca çalışanlar arasındaki bağlar arttığı için de takım çalışmasındaki zorlukları ortadan kaldırmıştır. Özellikle Microsoft’un Office 365 ile birlikte sunduğu Lync ve Sharepoint çözümleri bu konuda hem hızlı kurulum hem de çok özel eğitim gerektirmeden kullanım olanağı sunulmuştur. Ürünün en büyük avantajlarından biri olan her türlü mobil cihazdan kullanım olanağını da getirmiş olduğu en büyük esnek çalışma yöntemidir” dedi.

Mobil platformlar önemli avantajlar sağlıyor

“Mobil servislerin ve mobil ağların gelişimi ile birlikte hayatımızın bir parçası haline gelmeye başlayan tümleşik iletişim, şu anda bile bize mobil platform üzerinde dahi sesli görüntülü görüşme anlık mesajlaşma ve dosya paylaşmamıza olanak sağlamaktadır” diyen SYS Ürün Müdürü Zülfikar Çağlar, yaşanan değişikliklerden şu sözlerle bahsetti: “Aynı şekilde paralel olarak sosyal ağların mobil servisler üzerindeki hızlı yükselişi ve artık neredeyse günlük hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline gelmesi, bu iki platformun birbirine yakınsamasını sağlayarak gelecekte bu platformlar arasında sıkı ilişkiler kurulmasını sağlayacaktır. Şu anda bile temelde bu servisler birbirleri ile çeşitli şekillerde bağlanmakta ve bilgi alışverişinde bulunabilmektedir. Gelecekte sosyal ağlar, tümleşik iletişimin vazgeçilmez bir parçası olacaktır.”

Mobilite, tümleşik iletişimin en önemli bileşenlerinden

Geçmişte ses görüntü ve verinin aynı altyapı üzerinden taşınmasını kapsayan tümleşik iletişimin, sosyal ağlar ve mobil cihazların yaygınlaşması ile birlikte kapsamını ve etkinliğini genişlettiğini belirten Anadolu Bilişim Kurumsal Uygulama Hizmetleri Müdürü Atakan Karaman, sözlerine şöyle devam etti: “Sosyal ağlar şirketler tarafından üretilen büyük verinin oluşumuna ciddi oranda katkıda bulunuyor. Söz konusu mecralarda üretilen büyük veriyi analiz edip anlamlı hale getirecek iş zekâsı platformları da bu anlamda tümleşik iletişimi destekleyecek çözümler sunacak. Her yerden ve her zaman güncel veri üzerinde çalışmayı destekleyen iş modeli ile hayatımıza giren mobilite kavramı tümleşik iletişimin en önemli bileşenlerinden birisi haline geliyor. Bu kapsamda mobil cihazlarda çalışanların mekandan bağımsız ve birlikte çalışmasını destekleyecek, üretkenliğini artıracak, karar almalarını hızlandıracak ve müşteri memnuniyetini artıracak uygulamalar ön planda olacak.”

Kurumsal sosyal ağ tümleşik iletişimin önemli belirleyicilerinden

İnnova Finansal İşlem Çözümleri Direktörü Murat Kayıhan, kurumsal sosyal ağların tümleşik iletişim stratejilerini belirlemedeki gerekliliğine değindi: “Teknolojinin gelişim hızı düşünüldüğünde tümleşik iletişimin artık yeni bir kavram olmadığını kabul edebiliriz. Bugün tümleşik iletişim açısından değişen en önemli nokta ise artık kurumların da tümleşik iletişim politikalarını, sadece kendi tanımladıkları ve kurallarını koydukları altyapılar ve sistemler üzerinde değil, kurumsal sosyal ağlar gibi çeşitli açık platformlarda da belirlemek zorunda olmalarıdır. Burada var olan ya da yeni kurulmakta olan tümleşik iletişim altyapılarının esnekliği, çoklu platform becerisi, kolay yönetilebilirliği ve kullanıcılar açısından kolay kullanılabilirliği kritik bir role sahiptir.”

Tümleşik iletişim sistemleri ile verimlilik artıyor

Turkcell Bilgi ve İletişim Teknolojilerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı İlker Kuruöz, “Tümleşik iletişim sistemleri, tek bir noktadan mobil ve sabit bağlantı seçenekleri ile bilgiye her yerden erişilmesini sağlar. Ayrıca kurumların donanım ve yazılımları satın almaları yerine servis olarak kullanarak tasarruf etmelerini sağlar” dedi ve ekledi:  “Kurumlar bu servisler sayesinde sadece kendi işlerine yoğunlaşarak verimliliklerini artırırlar. Yaygın, elastik ve birbiri ile bütünleşik erişim metodları ile (mobil telefon, sabit telefon, e-posta, anlık mesajlaşma, sesli & görüntülü konferans, masaüstü paylaşımı vb.) ihtiyaca uygun iletişim ortamını sağlayarak mobil çalışma yetkinliğini ve verimliliği artırır.”

Sosyal ağların yükselişi

“Sosyal medya ağlarının kurum haberleşme sistemi ile bütünleştiği bir dönem başladı bile. Siemens Enterprise Communications olarak 10 yıldır, tümleşik iletişim çözümümüzün bir parçası olan İletişim Merkezi (Contact Center) çözümümüz ve sosyal medya bütünleştirmemiz ile kurumların müşterilerine daha iyi hizmet verebilmesi için iş akışlarına destek olmaktayız. Gelecek nesil son kullanıcıların çağrı merkezini aramak yerine sosyal medya aracılığı ile yorumlarını ve isteklerini ileteceklerini öngörerek, kurumların bu yönde yatırım yapmalarının öneminin altını çizmek isteriz. Örneğin, sosyal medya aracılığı ile yapılan kurum ile ilgili bir yorum, gerekli filtrelemeden geçerek kurumun iletişim merkezindeki operatörün uzmanlığına göre doğrudan önüne gelebilmekte.
Bunun kurum iletişimi için önemini bir düşünün.”

 
ETİKETLER : Sayı:925

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics