Dosya Mobil Ödeme ve Mobil Finans 28 KASIM 2015 / 16:18

Mobil ödeme çözümleri giyilebilir teknolojilerle şekil değiştirecek

Ödeme sistemlerinde, özellikle mobil çözümlerin başını çektiği bir değişim söz konusu. Bu köklü değişim, beraberinde hemen her alanda inovasyonu da zorluyor. Ödeme yöntemleri de kullanıcı alışkanlıklarına bağlı olarak, bölgesel anlamda ciddi değişiklikler göstermekle birlikte hızla gelişiyor.
 
Mobil telefonlara takılan cihazlar ya da oturduğunuz yerde mobil uygulamalar üzerinden ödeme yapabilmek henüz büyük bir çağın başlangıcı. Özellikle giyilebilir teknolojilerle birlikte, mobil ödeme çözümlerinin şekil değiştirmeye başladığını gözlemleyeceğiz.
 
2020 yılında internete bağlı 20 milyardan fazla cihaz olacağını belirten PayU Türkiye Ülke Direktörü Emre Güzer’e göre; kendi kendine alışveriş yapabilen akıllı evlerden ve buzdolaplarından tutun, akıllı saatler ve bilekliklerden yapılan alışverişler hayatımızda önemli bir yer tutmaya başlayacak. Bu gelişmeler, sadece ödeme alanında değil, sağlık alanında da büyük yenilikleri beraberinde getirecek.
 
Ülkemizdeki mobil ödeme sistemlerini birkaç farklı açıdan incelemek gerekiyor. Örneğin mobil cüzdanlar açısından bakıldığında ülke olarak hala istediğimiz yerde değiliz. Burada teknolojiden ziyade, kullanıcı ihtiyaçlarına odaklanmak ve bir sorunu çözebilmek gerekiyor. Pazara giren yeni oyuncularla birlikte mobil ödeme sistemlerine hem müşteri hem de işyeri tarafında ilginin artığını belirten Emre Güzer, sözlerine şöyle devam ediyor:
 
“Hem sektöre hem de çalıştığımız üye işyerlerimize yönelik gelişmiş bir mPOS çözümünü yakında pazara sunacağız. Uygulamanın hem pratiklik hem de esneklik anlamında çok önemli bir ihtiyacı karşılayacağını düşünüyoruz. Diğer taraftan, özellikle online ödemelerde kullanılan kredi kartı saklama (tokenization) çözümümüz ile birlikte mobil ödemelerde dönüşüm oranını (conversion rate) yüzde 25 oranında artırmayı başardık.”
 
ETİKETLER : 1048

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics