Dosya Mobil Ödeme ve Mobil Finans 28 KASIM 2015 / 16:10

Ödeme sistemleri fark yaratıyor

Türkiye’de ödeme sistemleri 90’ların sonundan itibaren ciddi bir ivme ile gelişim ve değişim göstermeye devam ediyor. Rakamlar da bunu doğrular nitelikte. Büyüme ve değişim inovasyon kaynaklı olduğunda, dünyanın neresine giderseniz gidin aynı tabloyu görmek mümkün. Burada Türkiye’nin en hacimli ‘inovasyon kaynaklı büyüme kategorisi’ olan ödeme sistemlerinden bahsediyoruz. Bu tespiti yaptıktan sonra şunu da ilave etmek gerekiyor. Ülke olarak gerek fiziksel gerekse elektronik dünyada birçok yapısal düzenlemeden, yeni ürünlerden ve müşteri deneyiminden geçtik. Dolayısıyla değişim hızının bir miktar azalması da normal.
 
Dünyaya öncülük ettiğimiz ödeme sistemleri konularında, mobil ödeme çözümlerinin biraz arkadan gelen bir başlık olduğunu belirten Asseco SEE Ülke Satış Müdürü Tarık Onat sözlerine şöyle devam ediyor:
“Bunun servis sağlayıcıların konvansiyonel ürünlerine olan yatırımlarının devamından, dolayısıyla çok da değişmeyen kullanıcı alışkanlıklarından kaynaklandığını düşünmekteyim. Bu alana yatırım yapıldıkça ve mesai harcandıkça, mobil dünya hayatımıza daha fazla girecektir. Ülkemizde müşteri sadakat uygulamaları müşteri gözünde fark yaratıyor, talep görüyor. İşin sırrı burada diye düşünüyorum. Sadece mobil ödeme çözümü değil, sadakat ve ödeme çözümü son kullanıcılardan talep görecektir.”
 
Mobil ödeme çözümlerinin artık hayatımıza girmeye başladığını ve daha gidecek çok yolu olduğunu görüyoruz. 2016 yılı, 6493 sayılı düzenlemeyle birlikte bu manada bir dönüşüm yılı olacak. Elektronik ticaret alanındaki tecrübelerini, servis sağlama gücünü ve hizmet seviyelerini mobil ödeme kuruluşlarına da sağlamak şeklinde bir yaklaşımları olduğunu belirten Onat, 2016 yılında bir banka hizmet seviyesinde SLA’lerle bu kurumlara altyapı hizmeti vermeyi planladıklarını sözlerine ekliyor.
 
 
ETİKETLER : 1048

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN