Dosya Mobil Süreklilik 14 OCAK 2013 / 08:25

İş hayatında mobil uygulamaların payı artacak

Bizcon Teknoloji Uygulamaları Direktörü Arda Berkman mobil uygulamaların kullanımının geleceğinden şöyle bahsetti: “Zaman ve mekan bağımsız olarak şirketin verilerine güvenilir, rahat ve hızlı erişim sağlaması, esnek yapısı nedeniyle mobil uygulamalara olan talebi artırmaya başladı. Kullanan şirketlere sağladığı rekabetçi avantajlar ise mobil uygulamalar pazarının katlanarak büyümesine neden oluyor. Akıllı telefon ve tabletlerin kullanışlılık bakımından bilgisayarlar ile rekabet edebilecek düzeye gelmesi, her yıl rekor sayıda mobil cihaz satışının gerçekleşmesine zemin hazırlıyor. Yapılan araştırmalara göre 2016 yılında çalışanların yüzde 40’nın mobil olacağı öngörüsü mobil uygulamalar pazarının ne kadar hızlı büyüyeceğinin işaretlerini veriyor.”

IBM Türk Teknoloji Lideri Kıvanç Uslu, iş dünyasında mobil cihazların önemini ve yaşanan değişimi şu sözlerle anlattı: “Pek çok alanda faaliyet gösteren endüstriler, iş uygulamalarının hedef kitlelerinin internet erişiminde ya da bilgi arayışında geleneksel -masaüstü ve dizüstü- kişisel bilgisayar kullanımından, tabletler ve akıllı telefonlara doğru kaydığını fark etmeye başladılar. Bu; hem şirketten tüketiciye (B2C), şirketten çalışana (B2E) ve şirketten iş ortaklarına (B2B) tüm hedef kitleler için geçerlidir. Dünya genelinde giderek daha fazla kişi yanlarında taşıdıkları ve kullanıcı dostu olan mobil cihazlarını internet üzerinden bilgi alma aracı olarak kullanmayı tercih ediyorlar. Son kullanıcının davranışındaki bu önemli değişim ise kurumları mevcut iş uygulamaları için mobil kanalları geliştirmeye ve piyasadaki yeni mobil cihazların benzersiz özelliklerine cevap verecek yeni uygulamalar geliştirmeye yöneltti.”
Uslu, kurumsal mobil uygulamaların geleceği ile ilgili ise “Bilgi teknolojisi sektöründeki tüm önemli gelişmelerde olduğu gibi bu geçişin ilk yıllarında da bu pazarda var olma, varlık gösterme ve gelen taleplere cevap verme gibi girişimlere şahit olduk. İlk heyecanlar ve telaşlarla bu girişimlerde uygulama geliştirme maliyetleri, bakım, kalite ya da güvenlik gibi daha stratejik konular göz önünde bulundurulmadan davranıldı. Mobil uygulama pazarının olgunlaşmasıyla ve pazardaki ilk heveslerin daha oturaklı bir hal almasıyla, daha kapsamlı yazılım geliştirme konularının kurum içerisindeki uzun vadeli planlama ve ekonomiden sorumlu kişiler tarafından gündeme getirilmeye başlandığını görüyoruz. Bu tutum devam edecektir” dedi.

KoçSistem Otomasyon ve Mobil Çözümler Satış Grup Yöneticisi Engin Güney ise “Teknoloji ilerledikçe ve eğilimler değiştikçe mobil uygulamalarla ilgili projeler gelecekte daha da fazla önem kazanacaktır” dedi ve ekledi: “Özellikle mobil- lokasyon- sosyal medya kombinasyonu, yakın gelecekte mobilitenin daha fazla önem kazanacağını açıkça gösteriyor. Şirketlerin sektörlerindeki konumlarını güçlendirmeleri için vazgeçilmez olarak mobil teknolojilerden yararlanmaları gerçeği gözden asla kaçırılmamalıdır.”
VMware Akdeniz Ülkeleri Bölge Müdürü Shmulik Antebi, “Çalışanların masaüstü bilgisayarlardan daha çok mobil cihazları kullanması, mobilitenin artık sadece bir opsiyon olmadığını gösteriyor. 2015 yılında akıllı telefon ve tabletleri hedef alan uygulama geliştirme projeleri, PC projelerinden 4 kat daha fazla olacak. Bugün 800 milyonun üzerinde Facebook kullanıcısının 425 milyonu mobil kullanıcı. Kişilerin çalışma şeklindeki önemli değişiklik, üreticilerin ve kurumların üstündeki baskıyı artırıyor, BT organizasyonlarının daha rekabetçi olmasını gerektiriyor. İşbirliği, anında mesajlaşma, web konferans, sosyal ağlar ve paylaştırılmış çalışma alanı (workspace) tarafındaki mobil uygulamalar artacak, son kullanıcı tarafındaki uygulamalar ya mobil öncelikli ya da sadece mobil uygulama olarak geliştirilecektir.”

“Mobil uygulamalar ile masaüstü uygulamalar arasındaki en belirgin fark; içerik “oluşturma” ile “geliştirme” arasındaki farktır” diyen Bilkom Dijital Yaşam Koçu Mert Saka, bu farkı ve mobil uygulamaların geleceği ile ilgili öngörülerini şu sözlerle açıkladı:
“Dolayısıyla masaüstü uygulamalar sayesinde raporlar hazırlayıp özelleştireceğiz. Uzun uzun yazmamız gerekenleri masaüstünde daha konforlu yazıp, sahip olduğu yüksek bilgi işleme performansını, bugün olduğu gibi kullanacağız. Ama masaüstü bilgisayarlarda hazırlanan bu içerikleri tüketmek için masaüstü/dizüstü bilgisayarları giderek daha az kullanmamaya başlayacağız. Geçen on yılda dizüstü bilgisayar pazarı, sırf basit içerikleri tüketmek amacıyla “bilgisayar” alanlar sayesinde fazlasıyla büyümüştü. Şimdi bu dizüstü bilgisayarlar eskidi ve yenilemeye gelince birçok kişi mobil cihazların daha iyi bir alternatif olduğuna karar verdi. Artık dizüstü bilgisayarlarını yenilemek yerine, mobil cihazlar alıyorlar. Artık bu cihazlar üzerinde görüntüledikleri grafiklere ve tablolara bakarak kararlar veriyor, web sitelerinde gezmek için dokunabildikleri ekranları kullanıyorlar. Okudukları, izledikleri içerikleri ise gereken parçalarına ayırıp başkalarıyla e-posta veya sosyal ağlar üzerinden paylaşıyorlar. Yani kısacası artık içerik tüketmek ve iletişim kurmak için “bilgisayar programları” yerine kulağa daha sevimli ve kolay kullanımlı gelen “mobil app’leri” (uygulamaları) kullanıyorlar.

Mobilitenin potansiyeli hayal gücümüz kadar geniş

Gartner Türkiye Yönetici Ortağı Halil Aksu, mobil uygulamaların farklı iş alanlarında daha da gelişeceğine dikkat çekti: “Dijitalleşme, melez iş modelleri (Tesco - Metro İstasyonu - Güney Kore gibi), artırılmış gerçeklik, dokunmatik arayüz, Siri, kinect, vb. tarzındaki yeni veri girişi ve iletişim imkanları, uzayan pil süreleri, genişleyen ekranlar, artan uygulama sayısı, bilinçlenen kullanıcılar, akışkan iş süreçleri, bütünleşik sayısal ve fiziki dünyalar mobil cihazlar ile hayat bulacak. Dolayısıyla potansiyel sınırsız, hayal gücümüz kadar geniş. Bilgi çağı henüz yeni başladı. Eğitim uygulamaları, kiralık araçlar, ödemeler ve daha akla gelecek çeşitli alanlarda son derece yenilikçi yaklaşımları pek yakında göreceğiz.”
ETİKETLER : Sayı:904

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics