Dosya Mobil Süreklilik 14 OCAK 2013 / 08:22

İş süreçleri mobil uygulamalarla bütünleşiyor

Mobil cihazların kullanımının artması bu cihazlarla şirketlerin kullandığı diğer cihazların bütünleşmesi gerekliliğini doğurdu. Mühendislik, sağlık gibi pekçok farklı alanda mobil uygulamalar hızla geliştiriliyor ve mevcut BT uygulamalarının mobil cihazlara geçişi, bütünleşmesi sağlanıyor. Mobil uygulamalarda hem çalışanın gereksinimleri hem de son kullanıcı açısından kullanım kolaylığı göz önünde bulundurulan önemli kıstaslardan.

Bizcon Teknoloji Uygulamaları Direktörü Arda Berkman, kurumsal mobil uygulama çözümlerini şu sözlerle açıkladı: “Mobil uygulamaların iş dünyasında hızla büyüdüğü bu dönemde kurumlara günlük hayatlarında sıklıkla kullandıkları uygulamalarını mobilize edecek çözümler götürüyoruz. Operasyonları sahada yöneten şirketlerin mobilleşme yolunda önemli adımlar attıklarını görüyoruz. Bu şirketlerin özellikle raporlama, onay iş akışları, masraf beyan gibi süreçlerini mobilize ediyoruz. İş süreçlerini bütünleştirme öncelikle ihtiyaç analizi ile başlıyor. Kurumların mevcut işleyişlerini ve saha personelinin gereksinimlerini değerlendiriyoruz. Özellikle son kullanıcı ekranlarının basit ve kullanımı kolay olmasına özen gösteriyoruz.”
IBM Türk Teknoloji Lideri Kıvanç Uslu, “Mobil cihazların hızla önemli iş araçları olarak ortaya çıkmasıyla şirketlerin, pazarlamadan, müşteri hizmetlerine ve satışa, ürün geliştirmeden insan kaynaklarına kadar iş faaliyetlerinin neredeyse her alanını dönüştürmeleri mümkün oluyor.

Uygulamalara erişim ne şekilde sağlanırsa sağlansın, her boyuttaki işletmenin, dünyanın her yerindeki müşterileri, çözüm ortakları ve çalışanlarıyla iletişim içinde olmaları ve işbirliği yapmaları gerekiyor” dedi ve ekledi: “Akıllı telefon pazarının mobil telefon pazarının dört katı hızında büyümesi beklenirken, IBM’in yakın dönemde 3.000 Küresel Bilgi Teknolojileri Direktörüyle konuşarak gerçekleştirdiği araştırmaya katılanların yüzde 75’i mobil çözümleri öncelikli harcama alanlarından biri olarak gördüklerini belirttiler.
Akıllı telefon ve tablet sevkiyatının geleneksel kişisel bilgisayar (dizüstü bilgisayar da dahil olmak üzere) sevkiyatını geçtiği bir döneme giriyoruz. Bu konjonktürde, kurumlar da mobil cihazların avantajlarından faydalanmak ve çalışanlarının kurumun dahili sistem ve süreçlerine erişebilmesini sağlamak, müşterilerinin ise daha kolay sipariş ve destek hizmetlerinden faydalanmalarını mümkün kılmak istiyorlar. IBM olarak kurumsal mobil çözümlere yönelik olarak mobil uygulamaların kurulması, cihaz ve uygulamalarını yönetimi, sunucu uygulama sistemlerinin bağlantısının kurulması ve işletilmesi, veri, uygulama ve cihazların korunması, mevcut yeteneklerin dönüşümü gibi başlıklar altında çözümler sunuyoruz.

KoçSistem Otomasyon ve Mobil Çözümler Satış Grup Yöneticisi Engin Güney ise “Günümüzde mobilite kavramının ön plana çıkması ve kurumsal pazarın ihtiyacının bu yönde yoğunlaşması ile özellikle süreç takibi başta olmak üzere, çoğu BT uygulaması mobil hale geliyor. KoçSistem olarak, iş süreçlerinin doğrudan mobil hale getirilmesi ile ilgili saha satış ve saha servis otomasyonu projeleri çalışmalarımızda ön plana çıkıyor. Bu projelerle beraber sahada faturalama, ürün takibi ve teslimat takibi gibi çözümlerimizi de pazarın ihtiyaçları doğrultusunda konumlandırırken CRM ve BI gibi BT uygulamalarının da mobil hale getirilmesi konusundaki projelerimize devam ediyoruz. Ayrıca belirtmeliyiz ki, yaptığımız tüm projeler, işletim sistemi bağımsız müşterilerimizin ihtiyacına göre yapılmaktadır” dedi.

Öncelik mobil cihazları yönetebilmekte
Bilkom Dijital Yaşam Koçu Mert Saka ise kurumların mobil cihazları yönetmesinin önemine dikkat çekti: “Öncelikle kurumların bu mobil cihazları yönetebilmeleri gerekiyor. İsteyen herkesin mobil cihazını kurum ağına sokabilmesi, özellikle güvenlik açısından büyük sorunlara neden olabilmektedir. Doğru tanımlanmayan haklar veya herhangi bir yerde unutulan mobil cihazın şifrelenmemiş olması nedeniyle tüm sistemin güvenliğinin tehlikeye atılmasının yanı sıra, yanlışlıkla özel eposta adreslerinden şirkete mail gitmesi gibi aksaklıklar yaşanabilir. Bu nedenle kurumların mobil cihazları etkin biçimde kullanabilmesi için öncelikle güvenliğin sağlanması gerektiğini düşünüyorum.  Kurumların mobil cihazları etkin biçimde kullanabilmesi için önceliğin Mobil Cihaz Yönetimi yazılımlarında olması gerektiğini düşünüyorum. Bunun ardından saha ekipleriyle çalışan kuruluşların CRM uygulamalarını mobil cihazlara aktaracağını düşünüyorum. Elbette sahada yalnızca CRM değil, bu cihazların GPS özelliğini kullanan birçok uygulama da mevcut. Bu nedenle konum bilgisi gerektiren mühendislik, bakım-onarım vb. alanlarda çalışanların BT uygulamalarının da şu sıralar mobil cihazlara hızla geçişini yaşıyoruz. Düşündüğünüzde bunların dışında; beraberinde bir kütüphane taşıması ve formlar doldurması gereken pilotlardan tutun, elindeki içerikleri doktorlara sunabilmek isteyen ilaç mümessillerine kadar aslında epey geniş bir kesim daha var. Dolayısıyla yanında içerik taşıması ve işleyebilmesi gereken kişilerin de uygulamalarının mobil cihazlara aktarımını yakın gelecekte yaşayacağız.”

Bilkom olarak ilk uygulamalarını tüm kullanıcılara yönelik içeriklerden yola çıkarak hazırladıklarını belirten Saka, şirketlerin mobil uygulamalara yaklaşımı ve kendi çözümleri ile ilgili şunları söyledi: “Şu anda Apple AppStore’dan indirilebilen Bilkom uygulaması, mobil cihazların iş, eğitim, kamu gibi çeşitli alanlarda nasıl kullanılabileceğini anlatan kitapçıkları barındırıyor. İçerik ile başladık ama ilerleyen zamanda daha zengin uygulamalarla da karşınızda olacağız. Mobil cihazların iş süreçlerine katılımı kısmı bence iş sahipleri için geçişin en kolay kısmı. Eskiden şirketler bunu, “bir web sitesi yaptıralım” diye yola çıktıklarında yaşamışlardı. Bugün de “bir app (uygulama) yaptıralım” diye yola çıkıyorlar. Ancak arada bir fark var; bir kuruluşun web sitesi uzun süre bir pazarlama mecrası zannedilerek hatalar yapılmıştı. Bugün app’lerin (uygulamaların) bu yönde olmadığının, kullananlar ister müşterisi, ister bayileri, ister kendi ekipleri olsun değer katan bir uygulama ile çıkmaları gerektiğinin farkındalar. Dolayısıyla stoklarını görmek, finanslarını yönetmek, sipariş almak, üretimi izlemek, vb. fonksiyonlar için arka planda hangi sistemi kullanıyorlarsa onu olabildiğince ön planda mobil cihazlarına aktarmaya çalışacaklar. Fakat bugünü sorarsanız, çoğu firma kendi içeriklerini (kitapçık, katalog, vb.) interaktif sunabilen uygulamalar ile yola çıkacak. Hali hazırda bunu yapabilmelerini sağlayan ücretli/ücretsiz birçok uygulama mevcut ve reklam ajansları da işe epey ısınmış oldukları için firmaların web siteleriyle birlikte çalışan interaktif içerikler birinci adım olacak.”

Tek bir web konsolu ile mobil yönetim

VMware Akdeniz Ülkeleri Bölge Müdürü Shmulik Antebi ise mobil bütünleşme ile ilgili sundukları çözümlerle ilgili “2012 VMworld’de duyurusunu yaptığımız Horizon Suite, BT organizasyonlarının tek bir web konsolu üstünden tüm şirket veri ve uygulamaları için bir servis kataloğu oluşturmasını sağlıyor. Horizon Suite, bu platforma bağlanan kullanıcıların aygıt, lokasyon ve bağlantı seviyelerine göre, öncesinde oluşturulmuş poliçe bazlı kuralları son kullanıcı ve cihazlara ileterek özelleştirebiliyor. Bu sayede kurumsal BT organizasyonları, Windows, Android, IOS, web ve SaaS uygulamalarını tek bir portal üzerinden kullanıcılarına sunabiliyor; mekan ve zaman kısıtı olmadan self-servis erişim sağlayabiliyor. Öncelikli olarak SaaS ve web uygulamalarının son kullanıcı cihazlarına aktarımı gerçekleşiyor. Örnek olarak 2016 yılında kurumsal e-posta kullanıcılarının yüzde 50’sinin tarayıcı, tablet ya da mobil istemciler üzerinden çalışması öngörülüyor. Böylelikle son kullanıcılar kişisel ve kurumsal çalışma alanına istedikleri cihazdan erişebilirken, BT organizasyonları da ihtiyaç duydukları sürekli denetimi sağlayabiliyor.”

Kurumsal mobil çözümler iş verimliliğini artıyor

Avea Kurumsal İş Birimi Kıdemli Direktörü Tunç Taşman, Avea’nın kurumsal mobil çözümleri ile ilgili şu detayları paylaştı: “Avea olarak kurumsal müşterilerimizin iş verimliliği ve ihtiyaçlarına yönelik tasarladığımız özel terminaller, araç takip, telemetri, kamera ve mobil ödeme sistemleri gibi M2M ürünlerimiz bulunuyor.  Bunlara ek olarak, müşteri yönetimi ihtiyaçlarına yönelik bulk SMS, mobil reklam, mobil promosyonlar, hosted CRM gibi mobil pazarlama ürünlerimiz ve şirketlere özel geliştirdiğimiz uygulama ve yazılımlar sunuyoruz. Ayrıca kurumsal segmentin yakınsama konusunda da farklı bir durumu bulunuyor. Mobil pazarlama ve mobil reklam tarafında ise izinli veritabanı ile hedefli iletişimin yanı sıra lokasyon bazlı SMS ve MMS hizmetimiz ile kurumsal müşterilerimizin kendi çalışanlarına ve eko sistemlerine SMS, ses veya video ile etkileşimli olarak erişmelerine olanak sağlayan, mobil akademi ürünümüz bulunuyor.”
ETİKETLER : Sayı:904

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics