Dosya Mobil Süreklilik 14 OCAK 2013 / 08:22

Mobilite ile iş hayatında verimlilik ve hız artıyor

Değişen iş yapma şekillerini “Günümüz ekonomisinde iş gücü maliyetleri ve çalışanların işletme giderleri büyük önem kazandı. Bu maliyetlerin optimizasyonu önemli bir tasarruf aracı olarak ön plana çıkıyor. Özellikle internet hızının, akıllı telefon ve tablet cihazların artması ve gelişmesi piyasa rekabet şartlarını da değiştirdi” sözleriyle anlatan Bizcon Teknoloji Uygulamaları Direktörü Arda Berkman, mobil uygulamaların değişen iş süreçlerine sağladığı katkıları şu sözlerle açıkladı: “Mobil uygulamalar ile çalışanların herhangi bir kısıtlama olmadan istedikleri zaman istedikleri yerde işlerini yapabilmelerine imkân tanınmaya başlandı. Ayrıca mobil uygulamalar ile gerçek zamanlı veri paylaşımı yapılarak rakiplere karşı rekabetçi avantaj elde edilirken, raporlama ve karar verme mekanizmalarının da hızlanması sağlandı.”

KoçSistem Otomasyon ve Mobil Çözümler Satış Grup Yöneticisi Engin Güney ise mobil uygulamaların avantajlarını “Mobilite, fırsatların nerede olduğuna bakmaksızın şirketler için iş yapma yeteneğidir. Müşteri ihtiyaçları ve beklentileri teknoloji ilerledikçe artarken, aynı zamanda buna paralel olarak rekabet de artıyor. Şirketlerin mobilite ile iş yapma yeteneklerini artırması, verimlilik, zaman, pazar payı ve izlenebilirlik gibi konuları da ön plana çıkarıyor. Ayrıca yapılması düşünülmeyen ve/veya teknolojik olarak imkansız olan çözümlerin gelişen teknoloji ile mobile kayması, şirketlere özellikle izlenebilirlik konusunda önemli bir avantaj sağlıyor” sözleriyle anlattı. VMware Akdeniz Ülkeleri Bölge Müdürü Shmulik Antebi ise mobil uygulamaların iş verimliliğine katkısına dikkat çekti: “Mobil uygulamalar şirketlerin mobilite için kurumsal bir standart oluşturmasına olanak veriyor, kurumsal ve kişisel verileri izole ederek güvenliği artırıyor. Çalışanların kurumsal servislere hareket halindeyken tam erişim sağlayabilmesi verimliliği artırıyor. Ayrıca uygulamaların tek bir kurumsal katalog şeklinde birleştirilmesi, kullanıcıların erişimlerini hızlandırarak operasyonel maliyetleri azaltıyor, hem kurumsal seviyede merkezi, hem de kullanıcı odaklı poliçe bazlı yönetim sayesinde de son kullanıcı uygulamalarında tam kontrol sağlayabiliyoruz.”

“Avantajların başında aslında çift yönlü iletişimin güçlenmesi var. Artık kişiler veya çalışanlar mobil olarak, her neredeyseler oradan şirkete dokunabiliyor. Böylece örneğin eve giderken yolda siparişi verdikleri bir ürünü, eve varır varmaz almaları gibi uygulamalar mümkün hale geliyor. Dolayısıyla müşterilerinin mobil olmasının onlara yaratacağı hızlı sevkiyat gibi sorunları aşabilen bir marka, rahatlıkla diğerlerinin arasından sıyrılabilir hale geliyor” diyen Bilkom Dijital Yaşam Koçu Mert Saka mobil uygulamaların diğer avantajlarını şöyle anlattı:  “Bunun yanı sıra çalışan verimliliğini artırmak konusunda da şirketlerin büyük avantajları oluyor. Bugün birçok çalışan şirketin kendisine sağladığı cep telefonu nedeniyle her fırsatta e-postalarına bakıp cevap verebilir duruma gelebiliyor. Ama daha da ötesi, “Şirkette değilim, o işi yapmak için bilgisayar gerek” dedikleri uygulamaların mobile taşınması potansiyeli mevcut. Müşterisinin yanındayken stoklara bakamadığı için bir temsilcinin kaybettiği bir satış ya da o anda istenen bir dokümanı toplantı bitmeden e-posta ile gönderemeyen bir çalışanın sonradan bunu unutması gibi durumların önüne, mobil cihazlar sayesinde kolayca geçilebilir.”

Gartner Türkiye Yönetici Ortağı Halil Aksu, mobil uygulamaları ve avantajlarını şöyle açıkladı: “Mobil uygulamalar adı üzerinde mobilite sağlamaktadır. Yani uygulamaları sahaya yaymak, en uç noktalara kadar götürebilmek demektir. Müşteri hizmetlerinde, tedarik zincirinde, mağazada, şubede, bayide, iş ortağında, hastanede, sınıfta, cephede, her ortamda düşünülebilir. Nitekim iletişim ağının olduğu her yerde, merkezi uygulamalardan istifade edilebilir, merkezi verilere erişilebilir. Ayrıca mobil cihazların ekranları ve tuş takımları farklı olduğu için genelde ergonomiye ve kullanıcı dostu çözümlere dikkat edilmekte, önem verilmektedir. Bu iyi bir gelişme. Bundan sonra da daha insan odaklı, kullanımı kolay çözümlerle karşılaşacağız.”

Veriye her yerden ulaşımla değişen iş süreçleri

IBM Türk Teknoloji Lideri Kıvanç Uslu, iş dünyasının yaşadığı değişime dikkat çekti: “İş dünyası ciddi bir değişimden geçiyor. Yöneticiler için müşterileri daha iyi anlayabilmek, müşteri ile yakın ilişkiler kurmak, insan becerilerini geliştirmek geleceğin iş dünyası için önemli gündem maddeleridir. Mobil iş gücü 1 milyarı geçti. Renegade isimli şirketin son dönemlerde yayınlanan bir raporuna göre, günümüzde her yüz kişiden 86’sı işle ilgili kararlar alırken sosyal medyadan faydalanıyor. Akıllı telefon pazarının mobil telefon pazarının dört katı hızında büyümesi bekleniyor. IBM’in 3.000 Küresel Bilgi Teknolojileri Direktörüyle (CIO) konuşarak gerçekleştirdiği raporda CIO’ların neredeyse dörtte üçü, mobil bilgi işlem ve mobil çözümlerini çalışanlar için bilgiyi her zaman, her yerde erişilebilir ve kullanılabilir kıldığı, yeni pazarların önünü açtığı ve değişen pazar dinamiklerinde işletmelerin ayakta kalmasını sağladığı için oyunun kurallarını değiştiren unsurlar olarak gördüklerini belirtiyorlardı. Ve araştırmaya katılanların yüzde 75’i mobil çözümleri öncelikli harcama alanlarından biri olarak gördüklerini de eklediler.”
Uslu, şirketlerin bu değişim karşısında sergilediği tutumu ve kurumsal mobil uygulamaların avantajlarını ise şu sözlerle açıkladı: “Bu gibi yeni eğilimleri işbirliklerini hızlandırmak, müşteri ilişkilerini derinleştirmek, hızla yeni fikirler üretmek ve daha etkin bir iş gücüne sahip olmak adına iş yapış şekillerine daha iyi bütünleştirmenin yollarını arıyorlar. Günümüzde şirketler, işbirliği hizmetleri, mobil teknolojiler, sosyal ağlar, sensörler ve analitik gibi teknolojileri kullanarak pazardaki değişiklikleri tam olarak tespit edebilir, müşterilere daha yakın olabilir ve gerektiğinde doğru çalışanların uzmanlıklarından yararlanabilirler. Kurumsal mobil uygulamalar çalışanların yoğun tempolarında günlük hayatlarına sınırsız kolaylıklar sağlıyor.”

Kurumsal mobil uygulamalarda avantajlı çözümler

“Kurumsal çözümlerimizi şirketlerin farklı ihtiyaçlarına göre şekillendirip kullanımlarına sunabiliyoruz. Çözümlerimizin kullanım alanları, şirketin sektörüne, büyüklüğüne ve ihtiyacına göre farklılık gösterebiliyor. Şirketlerin kullanımına sunduğumuz mobil çözümlerle, şirketlerin operasyonel maliyetlerini azaltıyor, verimliliklerini artırıyor, rekabette fark yaratmalarını sağlıyoruz” diyen Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Selen Kocabaş, sundukları hizmetlerin faydalarını şöyle detaylandırdı: “Toplu Mesajlaşma ile şirketler mevcut müşterileriyle iletişimlerini SMS, MMS, video, mobil anket, mobil broşür göndererek gerçekleştirebiliyor. Toplu Mesajlaşma’yı kullanım alanına göre, kampanya, yeni ürün tanıtımı için kullanıp satışlarını artırabiliyorlar. Mobil pazarlama kampanyaları ile şirketler daha fazla müşteri tarafından tercih edilmelerini sağlayabiliyorlar. Çekilişli ya da anında ödül kazandıran kampanyalar düzenliyor, günlük, haftalık veya aylık konuşma paketleri ile satışları destekleyebiliyorlar.M2M Platform’u ile şirketler benzinden tasarruf edebiliyor, enerjide kayıp kaçak oranlarını çok daha düşük seviyelere çekebiliyor. Stok takibinde maliyetlerini düşürebiliyor, gıda bozulmalarını engelleyebiliyor ve böylece daha fazla operasyonel verimlilik sağlayabiliyorlar. Akıllı Bulut ile kurumsal müşterilere her an her yerden teknolojik altyapıya erişim olanağı sağlıyoruz.”
ETİKETLER : Sayı:904

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics