Bilişim Dünyası Mobil 11 EKİM 2013 / 11:27

“Akıllı turizm” dönemi başlıyor

Rixos Hotels ile işbirliğini geliştiren Avea, işbirliği kapsamında geliştirilen ve Türkiye’de “Akıllı turizm” dönemini başlatan projeler Avea Kurumsal İş Birimi Kıdemli Direktörü Tunç Taşman, Avea Kıdemli IT Direktörü Egemen Kurdoğlu ve Rixos Hotels Akdeniz Bölge Direktörü Cem Uzan’ın ev sahipliğinde, Rixos Sungate’de düzenlenen bir toplantıyla paylaşıldı. Rixos Hotels Akdeniz Bölge Direktörü Cem Uzan, şu detayları paylaştı:

“Avea ile geçtiğimiz yıl başlattığımız projelerimizi bu yıl geliştirerek, turizm sektörünü yeni bir kavram ile tanıştırıyoruz. Projeye ait yazılımı şu ana kadar aktif kullanan misafir sayısı 38 bine ulaşırken; kullanıcıların yüzde 40’ını ise Rus misafirler oluşturdu. Hazırlık aşaması yaklaşık bir yıl süren yeni projemizle de ‘Akıllı turizm ve tatil’ dönemini başlatıyoruz. Misafirimizin kapıdan içeri girdiği andan itibaren akıllı çözümlerle karşılanacağı bir proje olacak. Kapıdan klimaya, ses ve TV müzik sistemini uzaktan kontrol edebilmelerini sağlayan otomasyon sisteminin yanı sıra tesis içinde konumlanacak kiosklarla her an her saniye misafirimizi bilgilendirerek, 24 saat online misafir ilişkilerini sağlayacağız. Bir sonraki aşamada misafirlerimizin karşısına; tatili sırasında topladığı bilgiler sayesinde karar vererek, akıllı çözümler sunan bir sistemle çıkmayı hedefliyoruz. Yine bugün dünya turizm sektöründe sürekli denemeleri yapılan, ancak gerçek kullanım aşamasına henüz gelinememiş olan otel oda kapılarının cep telefonlarıyla açılmasını projesini de Avea ile birlikte geliştiriyoruz. Misafirlerimiz artık marka model gözetmeksizin akıllı cep telefonlarını kullanarak, şifrelenmiş ses dosyasıyla oda kapılarını açabilecekler. Tüm bunların yanısıra pek çok işlemi sadece cep telofonu ya da tabletlerini kulanarak yapabilecekler. Bu teknolojinin en büyük avantajı ise, mevcutta kullanılan eski sistemlere adapte olabilmesi.”

Rixos Sungate “akıllı otel” oldu

Rixos Sungate’de pilot olarak uygulanan proje; otel müşterilerini tüketim alışmanlıklarını değerlendirerek onlara beğeni ve tercihleri doğrultusunda öneriler de yapabilecek.

Rixos Hotels ile 2011 yılının sonunda hayata geçirdikleri proje ile başlayan işbirliklerinin yeni çalışmalarla güçlenerek devam etmesinden büyük memnuniyet duyduklarını belirten Avea Kurumsal İş Birimi Kıdemli Direktörü Tunç Taşman, “Rixos Sungate AR Uygulaması kapsamında 2011 yılının sonunda tanıtımını yaptığımız Augmented Reality projemizle, dev tesisin içinde yolunu kaybeden konuklar için yön bulmayı sağlayan IOS uygulamasını devreye sokmuştuk. Şu andaysa, ‘Akıllı Ev’ projesiyle yine bir fark yaratıyoruz“ dedi. Taşman şöyle devam etti:

“Rixos Hotels işbirliğiyle pilot proje olarak hayata geçirdiğimiz ‘Akıllı Ev’ projesi ile Rixos Sungate’nin içerisinde yer alan Poseidon Presidential Villa ‘akıllı ev’e dönüştürüldü. Villada yer alan kapı, ışıklar, klima, perdeler, ses ve TV-müzik sistemlerinin otomasyonu yapılarak, tablet aracılığıyla uzaktan kontrol edilebilmeleri sağlandı. NFC teknoloji ile geliştirilen bu uygulamala, kısa bir süre içerisinde aktif olarak kullanılmaya başlanacak. Bunların yanısıra yakın bir gelecekte Akıllı Ev’e uygulanan bu altyapının, Rixos Sungate’e konumlandırılması hedefleniyor. Projeye öncelikle Family Suite’lerden başlanacak. Projenin, CONTROL4’ün de desteğiyle 2014 yılında bitmesi hedefleniyor.”

Femtocell teknolojisi ön planda

Rixos Hotels işbirliğiyle tesis içerisinde 3 ayrı noktada konumlandırılan ve konukların ücretsiz olarak yararlanabildiği Akıllı Kiosklar’da, ziyaretçiler görüntülü görüşme yapabiliyor ve burası konukların tesis hakkında ihtiyaç duydukları tüm bilgi ve haberleri öğrenebildikleri bir danışma noktası (information desk) görevi görüyor. Test aşamasındaki pilot uygulamanın Rixos Sungate’de gerçekleştirdikleri Femtocell çözümüne de değinen Taşman, “Bir diğer çözümümüz de Akıllı Durak projesi olacak. Konuklar, Rixos Sungate ana girişine kurulan Akıllı Durak üzerinden, tesis içerisinde ulaşımı sağlayan tren ve shuttle servislerinin hangi durakta olduğunu ve tahmini varış süresini öğrenebilecekler” dedi.

Avea’nın pek çok sektörde M2M çözümleriyle Türk ekonomisine katkıda bulunmaya devam ettiğine dikkat çeken Taşman; “Tahminler ve gelişmeler dünya üzerindeki işletmelerin büyük bölümünün 2015 yılına kadar M2M teknolojilerini kullanacağını gösteriyor. M2M’in gelecekte 10 trilyon dolarlık bir pazar yaratması öngörülüyor. Müşterilerimiz ve iş yaptıkları sektör ile ilgili bilgimizi, onların içerik ve servislerine her an ve her yerde erişimi mümkün kılan, firmaya özel mobil uygulamalar geliştirmek için kullanıyoruz.” dedi.
ETİKETLER : Avea

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics