Bilişim Dünyası Mobil 19 MART 2013 / 14:18

AB'den 5G için 50 milyon avro

AB Komisyonu, Avrupa’nın mobil iletişim piyasalarındaki konumunu güçlendirmek amacıyla 5G teknolojisine geçilmesine yönelik araştırma çalışmalarına 2013 yılında 50 milyon Euro daha aktarılacağını açıkladı. Dijital Gündem’den Sorumlu Komisyon Üyesi Neelie Kroes, konu hakkında yaptığı açıklamada 5G için yapılacak araştırmalara Avrupa’nın öncülük etmesi ve Avrupa’da istihdam yaratılması gerektiğini vurguladı.

Araştırmalar, 2020’de dünya mobil iletişim trafiğinin 2010’a kıyasla 33 kat artacağını; internet erişiminin ise ağırlıklı olarak kablosuz cihazlarla sağlanacağını gösteriyor. Ancak bu durumun yaratacağı veri trafiği çok daha etkin ve gelişmiş teknolojiler kullanılmasını gerektiriyor. Gerek tüketiciler, gerekse iş dünyası, mobil iletişimde kullanımı daha kolay, daha güvenilir ve daha hızlı internet hizmetleri talep ediyor. Bu bağlamda, Komisyon’un destekleyeceği 5G araştırmalarının AB vatandaşlarına yepyeni bir ultra-hızlı mobil genişbant deneyimi yaşatacağı ifade ediliyor. Söz konusu araştırmalara katkıda bulunacak paydaşlar arasında, British Telecom, Deutsche Telekom, France Telecom/Orange, Telecom Italia, Telefonica, Portugal Telecom gibi telekom operatörlerinin yanı sıra imalatçı firmalar da bulunuyor.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN