Bilişim Dünyası Mobil 09 TEMMUZ 2013 / 12:15

Ailelere ‘mobil’ güvenlik rehberi

Türkiye Bankalar Birliği (TBB), “Çok Yaşa Bebek” sosyal sorumluluk projesinin 10. yılında, mobil cihazlara ücretsiz indirilebilen “Çocukları Kazalardan Koruma ve İlk Yardım Rehberi”ni hizmete sundu.

Tüm dünyada günde 2 binden fazla çocuk, kazalar nedeniyle hayatını kaybederken, kazaların ilk dakikalarında yapılan ilkyardım müdahalesi bebek ve çocukları hayata döndürmede büyük öneme sahip. Bu gerçekten hareket eden TBB, cep telefonlarına ücretsiz indirilebilen “Çocukları Kazalardan Koruma ve İlk Yardım Rehberi”ni hazırladı. Uygulama, projenin danışmanları olan Prof. Dr. Metin Karaböcüoğlu ve Prof. Dr. Agop Çıtak rehberliğinde hazırlandı. Gri Creative Ajansı tarafından, iPhone, iPad ve Android telefonlar için geliştirilen rehber, çevrimiçi mağazalardan ücretsiz olarak indirilebiliyor.

Kritik bilgileye kolay erişim

Rehber, çocukları kazalardan korumak için genel tedbirler, ilkyardım uygulamaları ve temel yaşam desteği başlıklarından oluşuyor. Düşme, çarpma, yanma, zehirlenme, boğulma ve elektrik çarpmalarına maruz kalan çocuklara yapılacak ilkyardım müdahaleleri resimlerle anlatılıyor. Uygulama, bir kaza anında ilkyardım bilgilerine ulaşımını kolaylaştırırken, çocuklara yönelik temel yaşam desteği konusunda anne ve babaları bilgilendiriyor.

TBB Kurumsal İletişim Grup Başkanı Ali Güngör, 2003 yılından bu yana sürdürdükleri projeyle, Türkiye’nin dört bir yanında 134 hastanenin yenidoğan ve çocuk bölümlerine bin 34 cihaz bağışladıklarını belirterek, “Çocukları Kazalardan Koruma eğitimleriyle 3 bin 500’den fazla anne babaya ulaştık. Bu mobil uygulama ile daha fazla anne babaya ulaşıp, onları bilinçlendirmeyi amaçlıyoruz” dedi.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics