Bilişim Dünyası Mobil 03 OCAK 2013 / 11:17

Akıllı telefonlarda Ubuntu devri

Linux tabanlı işletim sistemi Ubuntu, Android işletim sistemine alternatif olarak piyasaya çıkıyor. İşletim sisteminin kodları Android’e alternatif olarak Samsung’un Galaxy Nexus’unda çalışacak şekilde yayınlanacak.

Akıllı telefonlar için çıkacak olan Ubuntu işletim sistemi, kullanıcıların masaüstü bilgisayarlarındaki uygulamaları telefonlarında çalıştırmalarına imkan verecek ve bir monitöre bağlandığı zaman PC’nin yerini alabilecek. İşletim sistemi, HTML 5′le yazılmış web uygulamalarını kullanabilecek.

ARM ve x86 işlemcileri de destekleyecek olan mobil işletim sistemi, arayüz tasarımında da rakiplerinden oldukça verimli olacak. Baş parmakla ekranın kenarlarından yapılan hareketlerin gezinmede önemli bir rol oynayacağını belirtilirken, şirket ekranın dört farklı kenarından sürükleme yaparak uygulamalar arasında geçiş ve içerik aramanın da kolay bir şekilde yapılabileceğini dile getiriyor.

Dünya genelinde 20 milyon’dan fazla kullanıcı tarafından kullanılan açık kaynak kodlu, Linux tabanlı işletim sistemi Ubuntu’nun mobil versiyonunda sesli veyazılı komutların da yer alacağı söyleniyor. Bu komutların herhangi bir uygulamada çalışabileceği ifade ediliyor. Kullanıcılar ekranın solundan sağına doğru yaptıkları tam bir sürükleme ile açık uygulamaları görebiliyorken, ekranın solundan yaptıkları kısa bir sürükleme ile sık kullanılan uygulamaları görebiliyor.

Ubuntu’nun kurucusu Mark Shuttleworth, konuyla ilgili olarak işletim sisteminin önümüzdeki yıl içinde telefonlarda önceden yüklenmiş halde piyasaya sürülmesi konusunda üretici firmalarla görüşmelere başladıklarını söyledi. Tarihte ilk defa bir kişisel bilgisayar platformunun telefonda can bulacağını belirten Shuttleworth, önümüzdeki beş yıl içinde Apple’ın böyle bir hamle yapabileceğini; Windows cephesinde ise eğer Windows 9 ile olmazsa bile büyük ihtimalle Windows 10’da kişisel bilgisayar ve telefonu tek bir alette birleştirilebileceğini söyledi.

Ubuntu’nun mobil yazılımını çalıştıran akıllı telefonların, önümüzdeki hafta Las Vegas’ta düzenlenecek olan Tüketici Elektroniği Fuarı(CES)’nda gösterime çıkması bekleniyor.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics