Bilişim Dünyası Mobil 20 EYLÜL 2013 / 15:50

Androidler tehdit altında

Siber saldırıların hedefinde mobil cihazlar var. 

Dijital güvenliğin dünya lideri Trend Micro, saldırganların artık e-postalarla mobil cihazlara sızmaya başladığını duyurdu.

Mobil saldırılar, zararlı yazılımlar gibi siber suçlar hızla artıyor. Mobil tehditler artarken siber suçlular yeni yöntemler de geliştiriyorlar.

Hızla sayıları artmaya devam eden mobil tehditler, yeni yöntemlerle kendini gösteriyor. Mobil cihazlara sızmaya çalışan saldırganlar artık istenmeyen e-postalarla kullanıcıları dolandırmaya çalışıyor.

İstenmeyen e-postaları kullanarak zararlı yazılımları yayan siber suçlular daha fazla kullanıcıya hitap eden taktikler geliştiriyor. Popüler mobil uygulama WhatsApp’tan geliyormuş gibi görünen bir sesli mesaj işareti, oynatma tuşuna basıldığında zararlı yazılımın olduğu siteye yönlendiriyor. Sitede güncelleme yapmanın gerekli olduğunu, bunun için kullanıcının  indirme işlemi yapmasını öneriyor. Güncelleme yapılan cihaza zararlı yazılım yerleşiyor.

Yeni geliştirilen tehditlerin hedefinde mobil işletim sistemleri var. Özellikle Android yazılımlardan kişisel verilerin çalınması daha kolay oluyor. Mobil cihazlara yerleşen zararlı yazılım, kullanıcıların telefon rehberindeki numaralara mesaj gönderiliyor, başka uygulamaların indirilmesi isteniyor. Trend-Micro, zararlı yazılımlarla ilgili olarak, mobil kullanıcıların dikkatli olmasını ve güvenlik yazılımlarını sıkça güncellemesini öneriyor.

 
ETİKETLER : Antivirüs Mobil trendmicro

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics