Bilişim Dünyası Mobil 27 MART 2013 / 10:10

Basketbolseverlerin buluşma noktası

NBA’in Avrupa’daki ilk ve tek telekomünikasyon resmi ortağı Avea, dünya genelinde ve sayısal ortamda en çok takip edilen spor organizasyonlarından NBA ile yaptığı işbirliğinin ardından geçen sürede, NBA’in Türkiye’deki takip edilme oranları yüzde 100‘ün üzerinde arttı. İşbirliğini takiben Nba.com ziyaretçi sayısında yüzde 170, sosyal medyada ise yüzde 30 oranında büyüme gözlenirken; NBA’in resmi internet sitesine “Türkçe” dili de eklendi. Türkçe internet sitesi de NBA’in bölge ve ülkeye göre oluşturulmuş 12 özel internet sitesinden biri haline geldi. Öte yandan, 2012 Avea Müşteri Profil Endeks sonuçlarına göre Avealı genç erkekler, teknoloji servislerinden sonra en çok NBA basketbol servisine ilgi gösterdi. Avea geçtiğimiz yıl Ekim ayında, Türkiye’de NBA altyapısını geliştirmeye yönelik bir adım atarak, NBA dünyasının kapılarını müşterilerine açmıştı. Anlaşma uyarınca Avealılara, NBA’e ait çok özel görüntülere ulaşabilme ve NBA play-off’larına, NBA All Star maçlarına, Avrupa ve ABD’de oynanacak NBA maçlarına katılabilme imkanı sunuluyor.

Türkiye’nin, Avrupa’daki en büyük NBA pazarlarından biri olarak ilk 6’da yer aldığını belirten Avea Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Dehşan Ertürk; “Türkiye’ye sporu ve basketbolu sevdirirken; Türk gençlerine Avea ve NBA için mücadele, kazanma hırsı gibi vazgeçilmez olan ortak değerleri benimsetmek istiyoruz” dedi. Avealılar’ın “NBA Europe Live Londra” ve “NBA All-Star 2013”ü yerinde izleme fırsatı bulduğunu söyleyen Ertürk, 5 Ekim’de Ülker Sports Arena’da oynanacak Fenerbahçe Ülker - Oklahoma City Thunder maçında basketbol heyecanının yaşanacağını belirtti.

NBA Global Pazarlama Ortaklıkları İdari Başkan Yardımcısı Mark Tatum da, NBA'in küresel olarak 750 milyon taraftarı olduğu, maçların 215 ülkede 45 farklı dilde canlı yayınlandığını, YouTube kanalının da 1 milyardan fazla izleme oranına sahip olduğu bilgisini verdi. 10 binin üzerinde farklı noktada mağazalara ek olarak, NBA basketbol oyununun tüm dünyada en çok tercih edilen sayısal oyunların başında geldiğini belirten Tatum, “Bu anlamda Türkiye, Fransa ve İspanya’dan sonra 3’üncü sırada yer alıyor. Bu nedenle Avea ile yaptığımız bu ortaklık, bizim için çok önemli. Çünkü Türkiye bizim için önemli ve potansiyeli yüksek bir ülke. Avea ile işbirliğinin imzalanması sonrasını kapsayan 5 aylık sürede, NBA’in Türkiye’deki takip edilme oranları yüzde 100‘ün üzerinde arttı” dedi.
ETİKETLER : Avea NBA