Bilişim Dünyası Mobil 21 EYLÜL 2013 / 13:54

BlackBerry 1milyar Dolar zararda

Akıllı telefon pazarında bir dönem oldukça önde gelen isimlerden biri olan Kanadalı BlackBerry,1milyar Dolar zararda olduğunu ve işten çıkarmalara gideceğini açıkladı.

BlackBerry 1 miyon Dolar zararda

BlackBerry, bir süredir akıllı telefon pazarındaki payını hızla kaybetmeye devam ediyor.  Girdiği ekonomik kriz içinde yılın ikinci çeyreğinde sadece 3.7 milyon rakamına düşen akıllı telefon satışıyla  1 milyon Dolar zararda olduğunu açıkladı. Yılın bu çeyreğini net 2.6 milyar Dolar bütçesiyle tamamlayan BlackBerry'nin hisse değerleri Toronto Borsası'nda yüzde 17  düzeylerine kadar düşerek 8 Dolar seviyelerine indi.

Yüzde 40 oranında işte çıkarma

BlackBerry Başkanı Thorsten Heins'in yaptığı açıklamalara göre, bu ekonomik krize çözüm alternatifleri olarak ürün gamını 4'e indirmeyi, satış kanalını son kullanıcıdan şirketlere taşımayı düşündükleri hatta şirketin satışını bile değerlendecekleri konuşuluyor. Kitlesel etkileri olacak bir karar olarak personel çıkarmalara gideceklerini ifade eden BlackBerry'nin 2015 yılına kadar yüzde 40 oranında çalışanını işten çıkarması bekleniyor. Yaklaşık olarak 4bin 500 kişinin işine son verilmesinin, şirketin giderlerini önemli ölçüde  düşürmesi bekleniyor.

Z10 küçülmeye engel olamadı

BlackBerry'nin, 2013'ün ikinci çeyreğinde sadece  3.7 milyon adet satabildiği Z10 modelini yeniden konumlandırması bekleniyor. Bu satış rakamların pazarın hakim isimleri Samsung ve Apple'ın satışlarına oranla çok düşük olduğunu olduğunu söylemeye gerek yok. BlackBerry'nin Z10 konumlandırması ve satış kanalını değiştirmesi ve işten çıkarmalarle maliyetini kısmaya çalışarak ve ürün gamını daraltarak  küçülmeye gitmesi bu şirketi ekonomik krizden ne kadar kurtarabileceği tartışılır.

 
ETİKETLER : BlackBerry Blackberry Z10

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics