Bilişim Dünyası Mobil 04 ŞUBAT 2016 / 11:29

Büyümenin itici gücü servis gelirleri ve veri kullanımı

Vodafone Türkiye, istikrarlı büyümesini 2015-16 mali yılının üçüncü çeyreğinde de sürdürdü. Ekim-Aralık 2015 dönemine ait 3. çeyrekte şirket; servis gelirlerini geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 21,3 artırdı ve 25 çeyrek dönem kesintisiz çift haneli büyümesini devam ettirdi.

Büyümede öne çıkan unsurlar ise ise veri kullanımındaki artış paralelinde veri gelirlerinde büyüme, faturalı abone sayısı ve kurumsal segment gelirlerindeki artış oldu. Ekim-Aralık 2015 dönemini kapsayan 2015-16 mali yılı 3. çeyrek finansal sonuçlarına göre, şirketin 3. çeyrekte servis gelirleri 1,8 milyar TL’ye ulaştı. Vodafone Türkiye CEO’su Gökhan Öğüt, rakamları şu sözlerle açıkladı:
“2015-2016 mali yılımızın üçüncü çeyreği; bireylerden kurumlara, sosyal hayattan ekonomik yaşama kadar Türkiye’nin uçtan uca dijital kalkınması hedefiyle ilan ettiğimiz Dijital Dönüşüm Hareketi’nin istikrarlı büyümemize katkı sağladığı bir dönem oldu. Bu çeyrekte mobil hizmetler alanında 1 Nisan 2016’da Türkiye’yi dijitalleşme liginde öne çıkaracak 4.5G için çalışmalarımızı yürütürken, sabit hizmetler alanında iddiamızı artıran çalışmalar yaptık. Bundan sonra da mobil iletişimde 4.5G ile, sabit hizmetlerde ise evlere, binalara kadar gidecek uçtan uca fiber ağlarla ‘Gigabit Toplumu’na liderlik edeceğiz.”
 
Veri kullanımı yüzde 116 arttı
Dijital Dönüşüm Hareketi’nin etkisiyle, şirketin finansal sonuçlarında veri gelirlerindeki artış dikkat çekti. 3. çeyrek itibariyle akıllı telefon penetrasyonunu yüzde 57’ye çıkaran şirket, veri gelirlerini geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 86 artırdı. Vodafone Türkiye abonelerinin veri kullanımı da geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 116 artarak toplam 50 bin terabayta ulaştı. 
2015-16 mali yılının 3. çeyrek sonu itibariyle Vodafone Türkiye’nin abone sayısı 21,9 milyon olarak gerçekleşirken, şirketin faturalı abone bazının toplam içindeki oranı yüzde 43,5’e ulaştı. Vodafone Red tarifeleri, faturalı abone bazında büyümede öne çıktı. Faturalı abone sayısı geçen yılın aynı dönemine göre 1,2 milyon net abone artışı ile 9,5 milyona ulaştı.
 
Yarına Hazırım Platformu’nun etkisi ve genişbantta büyüme
Türkiye’de işletmelerin dijital haritasını çıkarmak ve ihtiyaçlarını belirlemek amacıyla Yarına Hazırım Platformu’nu hayata geçiren şirket, kurumsal alanda da büyümeyi sürdürdü. Şirket, kurumsal segment toplam gelirlerini mali yılının 3. çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 20 artırdı.
1 Ocak 2015 tarihinde “Vodafone SüperNet Telefonsuz ADSL” hizmetini lanse eden Vodafone Türkiye’nin sabit genişbantta hızlı büyümesi de devam etti. Üçüncü çeyrekte 97 bin net abone artışı sağlayan şirketin sabit genişbant abone sayısı, geçen yılın aynı dönemine göre 4 katına çıkarak 280 bine ulaştı. Şirketin sabit hizmetlerden elde ettiği servis gelirleri ise üçüncü çeyrekte geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 54 arttı.
 
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics