Bilişim Dünyası Mobil 19 ŞUBAT 2016 / 15:24

Büyümenin itici gücü veri ve dijital servisler oldu

Turkcell Grubu’nun 2015’te 12,8 milyar TL’yi bulan gelirinde, veri ve dijital servislerin katkısıyla yüzde 9,5 büyüyen Turkcell Türkiye’nin performansı etkili oldu. Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu da, Turkcell’in tarihinde ilk kez 3 yıllık hedeflerini ortaya koyabildikleri bir yılı geride bıraktıklarını, 2016’da 4.5G ile entegre bir oyuncu olarak sektörde konumu güçlendireceklerini ifade etti. “2015’te yatırımlarımızın gelirlere oranı %20 oldu. Önümüzdeki 3 senede yatırımlarımızı hızlandırarak 4.5G lisansına ilişkin ödemeler dahil olmak üzere 13 milyar TL daha yatırım yapmayı hedefliyoruz” diyen Kaan Terzioğlu, Turkcell Türkiye ve Turkcell Grubu’nun 2015 yılı sonu itibariyle hem gelir hem de FAVÖK’te, tüm zamanların en yüksek sonuçlarına imza attığının altını çizdi.  Terzioğlu, şöyle devam etti:
“Organizasyonel dönüşümü tamamladık. Daha verimli bir bilanço yapısına geçmek amacıyla Ukrayna’daki iştirakimiz lifecell’deki hissedarlık oranımızı yüzde 100’e çıkarttık, iştiraklerimizin borçlarını yeniden yapılandırdık, tüketici finansman şirketimizi kurduk ve aldığımız 3 yatırım yapılabilir seviyede kredi derecelendirme notu ile yaklaşık 2,9 milyar dolar fon temin ettik. 4.5G ihalesinde en fazla sayıda frekansı alarak şebeke üstünlüğümüzü pekiştirdik. 4.5G’de Taşıyıcı Birleştirme Teknolojisi ile önümüzdeki yıllarda mobil cihazlarda 1000 Mbps’nin üzerindeki hızları sunacağız. 2016, 4.5G ile entegre bir oyuncu olarak Türkiye telekomünikasyon pazarındaki konumumuzu daha da güçlendireceğimiz, üstün şebeke altyapımıza yatırım yapmaya devam edeceğimiz ve uluslararası alandaki fırsatlarla büyüme stratejimizi destekleyeceğimiz bir yıl olacak.”

Müşteri sayısı arttı 
Turkcell’in 2015 yılında konsolide ettiği operasyonlarının faaliyet gösterdiği 5 ülkedeki toplam müşteri sayısı 51,4 milyona ulaştı. Türkiye’deki toplam müşteri sayısı ise 35,8 milyon oldu. Sektörde yıl içerisinde faturalı, fiber ve IPTV’de en fazla müşteriyi Turkcell kazandı. Faturalı müşteri sayısı 1,4 milyon artarken, sabit tarafta fiber müşteri sayısı ise 164 bin artışla 899 bine ulaştı. Turkcell’in toplam sabit müşteri sayısı ise 1,5 milyonu aştı. Hızla büyümeye devam eden Turkcell TV+ ise 2015’te IPTV’de 224 bin olmak üzere toplamda 558 bin müşteriye ulaştı.
Turkcell’in üçlü oyun odağı kapsamında mobil tarafta ses, veri ve servislerden her üçünü kullanan müşteri oranı yüzde 14 olurken, sabit tarafta ses, data ve TV kullanan müşteri oranı ise yüzde 23 oldu. Yeni iş modelinin kısa zamandaki olumlu etkisiyle artan üçlü teklif oranı ve faturalı bazı sayesinde mobil ARPU geçen yıla göre %9,1 artarak 25,1 TL olurken, sabit bireysel ARPU dördüncü çeyrekte %4,6 büyüme ile 50,3 TL’ye ulaştı.

BİP 189 ülkede kullanılıyor
Sesli ve görüntülü konuşma hizmeti ile yeni nesil iletişim platformumu BİP’in indirilme sayısı 6,2 milyona ulaştı. Türkiye’nin ardından Almanya, Ukrayna, Belarus ve Kuzey Kıbrıs’ta da lanse edilen BİP, toplamda 189 ülkede indirildi. Türkiye’nin en çok kullanılan bireysel bulut hizmeti olan Akıllı Depo’nun aktif kullanıcı sayısı 1,7 milyonu aşarken, Turkcell Müzik’in indirme sayısı ise yaklaşık 5,4 milyon oldu.  takımlarının gollerini, son dakika haberlerini anında cebine alıyor
Turkcell TV Plus ile televizyon izleme deneyimini yeniden tanımlayan Turkcell, şimdi de 4.5G teknolojisini destekleyen taşınabilir projektör ile TV izleme keyfini yeni bir boyuta taşıyor. Bir tablet büyüklüğünde olan ZTE Spro 2 Akıllı Projektör ile istenilen yerde ve dev ekranda televizyon izlenebiliyor. Turkcell’lilere özel cihazı alanlar aylık 15GB’lık mobil internet paketinin de sahibi oluyor. 5 inçlik ekranı olan akıllı ve 1280x720 çözünürlükte görüntü yansıtabilen cihaz 4.5G teknolojisini de destekliyor. Turkcell TV Plus, Turkcell Müzik, BiP, Akıllı Depo ve Goller Cepte uygulamaları yüklü halde gelen ZTE Spro 2 Akıllı Projektör 36 aya kadar varan kontrat seçenekleri ile Turkcell İletişim Merkezleri ve www.turkcell.com.tr’den alınabiliyor.

3 yıllık plana 3 yıllık prim
Turkcell yeni yıl ile birlikte çalışanları için yepyeni bir yaklaşımla ele aldığı uzun vadeli bir teşvik planını hayata geçirdi. “Turkcell Uzun Vadeli Teşvik Planı” uygulaması, Turkcell’in hissedarları ile ortak menfaat oluşturmak, 3 yıllık stratejik hedeflerine odaklanarak sürdürülebilir başarısını desteklemek ve yetenekli çalışanları elde tutmak amacı ile geliştirildi. Bu teşvik planı ile toplam hissedar getirisine ve BİST ve gelişen pazarlarda benzer şirketlerin performansına göre Turkcell’in göreceli performansına odaklanılacak ve bu performans göstergelerine göre başarı ödüllendirilecek. Uzun Vadeli Teşvik Planı tüm Turkcell Grup Şirketleri üst yönetim, direktör ve potansiyeli yüksek yöneticileri kapsayacak.