Bilişim Dünyası Mobil 14 KASIM 2013 / 16:43

Cepler gittikçe akıllanıyor

Akıllı telefon satışları, yılın üçüncü çeyreğinde küresel mobil satışların yüzde 55’ini oluşturdu. Bu artışta Çin ve Güney Amerika’daki kullanıcıların eski telefonlarını daha yeni cihazlarla değiştirmesi ise belirleyici oldu.

Konuyla ilgili Gartner araştırmasına yer veren Reuters’in haberine göre, küresel bazda akıllı telefon satışları geçen yıla kıyasla yüzde 46’ya varan bir artış yaşadı ve 250.2 milyon adede ulaştı. Buna karşılık, yine küresel bazda mobil telefon satışlarındaki artış ise yüzde 6’nın bile altında kalarak, 455.6 milyon oldu.

Hedef 1 milyara yaklaşmak

Gartner analisti Anshul Gupta’ya göre, normal telefonların satışlarında düşüş devam ediyor. Bu düşüşte, söz konusu telefonların ortalama satış fiyatının, fiyatı nispeten hesaplı kalan akıllı telefonlara yakın olduğu pazarlar ön planda. Gupta’nın beklentisi, akıllı telefon satışlarının 1 milyar cihazın biraz altında kalarak 2013 yılını tamamlaması yönünde.

Markalar açısından bakıldığında Samsung, akıllı telefon segmentinde ilk sırayı koruyor. Yüzde 32.1’lik pazar payına sahip olan şirketin geçen yılın aynı çeyrek dönemindeki satışları 55 milyon adetken, bu yılın üçüncü çeyreğindeki rakam ise 80.36 milyon oldu. Bu artışta Note 3 büyük ekranlı akıllı telefonun etkisi ise büyük.

Herkesin gözü Çin pazarında

Apple söz konusu dönemde akıllı telefon satışını yüzde 23.2 artırarak 30.33 milyon adede çıkarttı. Ama şirketin pazar payı da yüzde 14.3’ten yüzde 12.1’e geriledi. Apple’ın Eylül ayında satışa çıkan yeni iPhone 5S ve fiyatı nispeten düşük iPhone 5C modelinin satışlarının da asıl etkili yılın son çeyreğine yönelik verilerde etkili olması bekleniyor.

Akıllı telefon markalarında üçüncü sırada ise Lenovo var ve şirketin akıllı telefon segmentindeki pazar payı yüzde 5.1. Bu pay ile Lenovo, yüzde 4.8 pazar payına sahip LG Electronics ve yüzde 4.7’lik payı olan Huawei’nin önünde yer alıyor. Üçüncü çeyrekte kullanıcı sayısında en büyük düşüş ise Blackberry’den geldi. Söz konusu dönemde şirketin kullanıcı tabanı geçen yılın aynı dönemindeki yüzde 5.2’den, bu yıl üçüncü çeyrekte yüzde 1.8’e düştü.

Tüm bu şirketlerin ortak özelliği, özellikle Çin pazarında kıran kırana bir rekabet içinde olmaları. Haksız da değiller, çünkü ülkedeki kullanıcılar hala eski telefonlarını yeni akıllı telefonlarla yenilemekle meşgul.

Gartner araştırmasına göre, satılan akıllı telefonların yüzde 81.9’u Google’ın mobil platformu Android’i kullanıyor. Yüzde 12.1’i Apple’ın iOS’una, yüzde 3.6’sı da Microsoft’un Windows Mobile işletim sistemine sahip.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics