Bilişim Dünyası Mobil 26 TEMMUZ 2013 / 13:10

Çeyrek dönem geliri 1 milyar TL’yi aştı

Avea, 2013 yılı 2. çeyrek dönem finansal sonuçlarını açıkladı. Buna göre Avea; toplam gelir, kişi başı konuşma süresi, abone başı aylık gelir, toplam müşteri sayısı ve müşteri tabanındaki akıllı cihaz sahiplik oranında gösterdiği büyüme elde etti.

2013 yılı 2. çeyrek finansal verilerine göre Avea; tek çeyrekte 1 milyar TL üzerinde toplam gelir elde ederek bir rekora imza attı. Bu dönemde toplam gelirini geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 17 oranında artıran Avea, EBITDA’da (faiz amortisman vergi öncesi kârlılığı) yılın ikinci çeyreğini, yüzde 49 oranında artışla, 129 milyon TL ile kapattı. Avea CEO’su Erkan Akdemir, de şu bilgiyi verdi:

“2012 senesinde Avrupa’da mobil pazar geliri yerinde sayar, hatta küçülürken; ülkemizde ortalama yüzde 11 büyüdü. Avea’nın büyüme oranıysa bunun da üzerinde yüzde 13 olarak gerçekleşti. 2013’de gelirlerimizi daha da artan bir ivmeyle büyütmeye devam ediyoruz. 9 çeyrektir çift haneli büyüyoruz ve bu yılın 2. çeyreğinde kendi rekorumuzu da kırarak 1 milyar TL sınırını aştık. Bu sonuçlar, son yıllarda her alanda gerçekleştirdiğimiz yatırımların ve izlediğimiz stratejinin etkisini taşıyor.”

İnternet geliri büyüdü

Birinci çeyrek itibariyle, abone başı aylık gelirde (ARPU) 10 çeyrektir lider olan Avea, ikinci çeyrekte, abone başına aylık gelir rakamını (ARPU) ise çift haneli büyüterek 23.5 TL’ye yükseltti. 2012 yılı ikinci üç aylık döneminde 13 milyon olan müşteri sayısı 2013 yılının aynı döneminde yüzde 7’lik artışla 13.9 milyona yükselten Avea; yüzde 44 faturalı müşteri tabanını korudu.

2013 1. çeyrek sonuçlarına göre faturasız abone büyümesinde de 9 çeyrektir lider olan Avea, 2013 2. çeyrek döneminde abone başına konuşma süresini ise, 378 dakika ile bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 8 oranında artırdı.

Toplam mobil internet gelirini bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 43 artışla 132 milyon TL’ye çıkartan Avea, akıllı cihaza sahip müşteri oranını da 11 puanlık artışla yüzde 30’a yükselti. Erkan Akdemir de 01 Ocak-30 Haziran 2013 tarihli Avea Müşteri Endeksi verilerinden şu örnekleri paylaştı:

“01 Ocak-30 Haziran 2013 tarihli endeks verilerimize göre; erkekler, kadınlara göre yüzde 24 oranında daha fazla veri kullanımı gerçekleştirmiş. Avea'lı gençler sosyal medya sitelerinden sonra en çok haber ve video sayfalarını ziyaret ederken, profesyoneller alışveriş ve haber sayfalarına yönelmiş. Buna ek olarak, Avea’lı profesyonellerin en çok data kullanımı yaptığı iller; ilk 3 büyükten sonra Adana, Mersin ve Gaziantep olarak sıralanıyor.”

İK ve Ar-Ge büyüdü

Avea’nın, büyürken yatırımlarına da ara vermeyerek iletişim kulesi sayısını bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 11 artırdığını belirten Akdemir, akıllı cihaz penetrasyonunda elde edilen sonuçlar hakkında şunları söyledi:

“Gerçekleştirdiğimiz Sade, Ekonomik ve Çeşitli tarife ve kampanyalarımızla 2013 yılı 2. çeyrekte akıllı cihaz sahiplik oranını yüzde 30’a yükselttik. Mobil Bağlantı Direktörlüğü altında bütün aksiyonlarımızı birleştirdik ve mobil bağlantıyı oluşturan; içerik, erişim ve terminal katmanlarını bir arada yönetiyoruz. Bunun karşılığını da akıllı cihazlarda yüzde 30 penetrasyon oranı ile aldık”

Kurumsal segmentte de büyümenin devam ettiğini dile getiren Akdemir; “Özellikle farklı sektörlere odaklandığımız ve ‘tailor made’ M2M projelerimizin dikkat çektiği bir dönem. Bu alanda geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 82 daha fazla gelir elde ettik. Abone oranında ise yüzde 55 daha büyüdük, ikinci çeyrekte, Türkiye’nin pek çok önemli projesini hayata geçirdik” dedi.

2. çeyrek dönemde kendilerini en çok gururlandıran konulardan birinin de AR-Ge’de olduğunu belirten Akdemir: “Avrupa Birliği Çerçeve Programları Araştırma Fonu desteğiyle 5G’nin geleceğini şekillendirmek üzere kurulan konsorsiyumda yer alan 8 kurumdan biri olduk. Konsorsiyum, geçtiğimiz günlerde üçüncü toplantısını Avea ev sahipliğinde İstanbul’da gerçekleştirdi” derken, Massachusetts Institute of Technology (MIT) ile yapılan işbirliğinin meyvelerini toplamaya başladıklarını dile getirdi. Bu çalışmalardan biri olan FotoFilm uygulamasının Instagram ya da bir “Vine” uygulaması iddiasında olduğuna dikkat çeken Akdemir; 2013 yılı 2. çeyrek dönemde Avea’nın insan kaynaklarını da yüzde 10 büyüttüğünü söyledi.

 

 
ETİKETLER : Avea

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics