Bilişim Dünyası Mobil 25 TEMMUZ 2014 / 15:27

Dijital dönüşüm hareketi büyüyor

Dijital Dönüşüm Hareketi kapsamında; “Dijital Bağlantılı Türkiye için Teknoloji Yatırımları”, “Toplumsal Gelişim için Sosyal Yatırımlar” ve “Mükemmel Müşteri Deneyimi için Hizmet Yatırımları” başlıkları altında önümüzdeki iki yılda toplam 2 milyar TL’nin üzerinde yatırım yapacağını açıklayan Vodafone Türkiye büyümesini sürdürüyor.

19 çeyrektir çift haneli büyüyen şirket, 2014-15 mali yılının ilk çeyreğinde de güçlü büyümesini sürdürerek servis gelirlerini yüzde 10,8 artırdı. Veri gelirlerini geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 50 artıran Vodafone Türkiye, abone sayısını 20,4 milyona çıkardı.

Kasım 2013’te Dijital Dönüşüm Hareketi isimli stratejik yatırım programını başlatan Vodafone Türkiye, istikrarlı büyümesini 2014-15 mali yılının ilk çeyreğinde de sürdürdü.

Şirket, servis gelirlerini 1 Temmuz 2013 tarihindeki mobil çağrı sonlandırma ücreti düşüş etkisi hariç tutulduğunda geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10,8 artırdı. Böylelikle, 19 çeyrektir çift haneli büyüyen şirketin, mali yılının ilk çeyreğinde servis gelirleri 1,4 milyar TL’ye ulaştı.

Toplam 20,4 milyon abone

Vodafone Türkiye'nin toplam abone sayısı 20,4 milyona yükseldi. 20 ülkede uygulamaya geçirilen Vodafone Red tarifeleri, Türkiye’de de faturalı abone bazındaki büyümeyi sağladı. Şirketin, faturalı abone sayısı 8,2 milyona çıkarak toplam abone bazının yüzde 40’ına ulaştı. Şirketin ortalama abone başına geliri (ARPU), finansal yılın birinci çeyreğinde 22,1 TL olarak gerçekleşti.

Veri gelirlerinde yüzde 50 büyüme

Vodafone Türkiye'nin bu çeyrekte abone bazındaki akıllı cihaz penetrasyonu, geçen yılın aynı dönemine göre 10,3 puan artışla yüzde 36’lık seviyeye yükselirken, veri gelirleri geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 50 arttı.

Kurumsal segment gelirlerinde yüzde 16’lık büyüme

Kurumsal alandaki global birikimlerini Türkiye’ye aktararak, müşterilerinin ihtiyaçlarına özel makineler arası iletişimde çözümler geliştiren “İş Ortağım” platformu ve “Toplam İletişim Hizmetleri Stratejisi” ile kurumsal segmentteki büyümesini sürdüren şirket, kurumsal mobil servis gelirlerini bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 16 oranında artırdı. Vodafone Türkiye CEO’su Gökhan Öğüt şöyle konuştu:

“Vodafone Türkiye olarak odağımıza yatırımı alarak Türkiye’nin dijital geleceğinin lideri olma vizyonumuzla hedeflerimizde kararlılıkla ilerliyoruz. Geçen finansal yıl sonunda bir yatırım taahhüdünde bulunarak, gelecek iki yılda, Vodafone Grubu’nun Spring Projesi doğrultusunda Türkiye’ye ayırdığı kaynağın da eklenmesiyle, ‘2 yılda toplam 2 milyar TL’nin üzerinde yatırım yapacağız’ dedik. Bu doğrultuda istikrarlı büyümemizi yatırım odağından uzaklaşmadan devam ettireceğiz. Dijital Dönüşüm Hareketi adlı stratejik yatırım programının ana kalemlerini ‘Dijital Bağlantılı Türkiye için Teknoloji Yatırımları’, ‘Toplumsal Gelişim için Sosyal Yatırımlar’ ve ‘Mükemmel Müşteri Deneyimi için Hizmet Yatırımları’ oluşturuyor. Dijital bağlantılı Türkiye için Teknoloji Yatırımları’mız kapsamında 4G’yi uluslararası dolaşıma açtık. ‘Toplumsal Gelişim için Sosyal Yatırımlar’ kapsamında, Türkiye Vodafone Vakfı’nın Düşler Akademisi Projesi çerçevesinde son olarak İstanbul Ataşehir’den sonra Antalya Kaş merkezini de hizmete açtık. Türkiye’nin en büyük engelsiz yaşam alanını sunduk. Yine bu çeyrekte sosyal yatırımlarımız içinde kültür-sanat ve spor da geniş yer buldu. Vodafone İstanbul Yarı Maratonu ile 5 bine yakın maratoncunun dünyanın sayılı parkurlarından biri olan Tarihi Yarımada’da yarışmasını sağladık. Vodafone FreeZone 17. Liselerarası Müzik Yarışması ile Türkiye’nin her yerinden 338 liseden öğrencinin heyecanına ortak olduk. Diğer yandan Vodafone mağazalarımızı yenileyerek ‘Müşteri Deneyimi için Hizmet Yatırımlarımızı devam ettirdik.”

 
ETİKETLER : Vodafone Türkiye