Bilişim Dünyası Mobil 15 MART 2016 / 14:30

Duraksama ve kesintiye tahammülümüz yok

Ericsson Mobilite Raporu'nun GSMA Mobil Dünya Kongresi’nde yayınlanan en son versiyonu, farklı ağ performansı seviyelerinin akıllı telefon kullanıcıları üzerindeki etkisi ile mobil operatörler ve dijital içerik sağlayıcılara dair görüşlerle ilgili detaylar içeriyor.
Akıllı telefon deneyimlerinden kaynaklanan duygusal tepkileri nesnel bir şekilde ölçümlemek için kullanılan nörobilim teknolojisine göre, web sayfalarının ve videoların yüklenmesi sırasında yaşanan gecikmeler, mobil kullanıcıların kalp atışının yüzde 38 hızlanmasına sebep oluyor. Video görüntülerken altı saniyelik gecikme ise stres seviyesinin üçte bir artması demek. Gecikmelerden kaynaklanan stresin matematik sınavının ya da tek başına korku filmi izlemenin yol açtığı stresle denk olduğu belirtiliyor. Video başladıktan sonra yeniden bir duraklama yaşandığında da stres daha fazla artıyor.
Bu sonuçlar ışığında, gecikmesiz bir deneyim sunan operatörlerin Net Tavsiye Skoru’nda (Net Promoter Score – NPS) 4.5 puan artış da kendini gösterdi. Bu artışın nörobilim tabanlı motivasyon endeksi kullanarak ölçülen duygusal bağlılığa yansıdığı da görüldü.
Öte yandan, operatörlerin Net Tavsiye Skoru oranları içerik görüntüleme ve yeniden yüklemeden kaynaklanan bir gecikmeyle yaklaşık dört puan düşüyor. Ortalama oranlarda gecikmeler mobil operatörlere ilişkin olumsuz algı oluşturduğu gibi, kullanılan operatörün rakiplerine olan marka bağlılığını da etkiliyor. Rapordan öne çıkan başlıklar şöyle sıralanıyor: 
- Mobil trafik akışındaki büyümede başı çeken videoyu sosyal ağlar takip ediyor. Sosyal ağ trafiğinin önümüzdeki 6 yılda, geçtiğimiz 6 yılın 12 katına çıkması öngörülüyor.
- 2015 yılının 4’üncü çeyreğinde 68 milyon yeni mobil üyelik kaydedildi. En fazla sayıda yeni üyelik Hindistan’da (21 milyon) görülürken, Çin (6 milyon), Amerika Birleşik Devletleri (5 milyon), Myanmar (5 milyon) ve Nijerya (3 milyon) takip eden ülkeler oldu.
- 2015’in 4’üncü çeyreğinde mobil abonelik sayısı yaklaşık 7,3 milyar abonelikle dünya nüfusuyla aynı sayıya ulaştı.
- 2015’in 4’üncü çeyreğinde mobil veri trafiği, önceki yıl aynı döneme göre yüzde 65 büyüme gösterdi.
- 2015’in 4’üncü çeyreğinde gerçekleşen yaklaşık 160 milyon yeni üyelikle LTE aboneliği dünya çapında bir milyara ulaştı. 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics