Bilişim Dünyası Mobil 26 ŞUBAT 2013 / 14:07

GEBZE hareketi Barselona’da başladı

Turkcell, tasarım ve yazılımı bütünüyle Türk mühendis ve tasarımcıların ürünü akıllı cep telefonunu Barselona’da gerçekleşen Dünya Mobil Kongresi-MWC’de müjdeledi. Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv’in, İspanya'nın Barselona kentinde düzenlenen Mobil Dünya Kongresi 2013’te yaptığı “düğmeye bastık” açıklaması, kongrede Türkiye heyetinin gündemine damgasını vurdu. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın da katıldığı basın toplantısıyla duyurulan “Gebze” kod adlı yerli akıllı telefon ile her 1 milyon adetlik satışın cari açığı azaltma yolunda yaklaşık yarım milyar TL katkı yapması öngörülüyor.

Barselona’daki basın toplantısında söz alan Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, “Önemli bir projeyi açıklamak için buradayız. Dünya tarihindeki bilgiye erişim teknolojilerini incelersek taş tabletten elektronik tablete eriştiğimizi görebiliriz. Artık dünyanın her yerinden bilgiye ulaşmak mümkün. 7 milyar dünya nüfusu, 6.8 milyon SIM kart kullanılıyor. Bu yıl içinde bu rakam nüfusu da geçecek. Biz işimizi teknoloji şirketi olarak tanımladık ve fiber işine girdik, 2007 yılında Turkcell teknolojiyi kurarak yazılım alanına girdik. Artık birçok yazılımı dışarıdan almak yerine kendimiz üretiyoruz ve artık ihraç da ediyoruz” dedi.

Mobil servisler de bize çok heyecan veriyor. Barselona’da mobil cüzdanı anlatıyoruz. GSMA ödüllerinden bu yıl üç dalda finaldeyiz. Mobil cüzdan, Turkcell TV, Cengaver ile. Bilgiye erişim hızlanırsa ekonomik gelişme ve kalkınma da hızlanacak. Biz bir inoavsyon yolculuğundayız ve yaptığımız yatırımlarla bu yolculuğumuza devam ediyoruz.

2013 rakamlarına göre Turkcell grubunun Avrupa’da en hızlı büyüyen Telekom grubu olduğunu da iddia eden Ciliv, “Yerli akü, yerli anten, yerli yazılım gibi birçok konuda yerel teknolojiler üretiyoruz. Biz inovasyona çok yakın duruyoruz ve inovasyona ortaya fikir atma olarak bakmıyoruz, bu fikrin hayata geçmesi, ekonomiye fayda sağlaması olarak bakıyoruz. Bu projenin bir kod adı var o da GEBZE. Bunun sebebi Turkcell Teknoloji tarafından Gebze’deki Ar-Ge binamızda yapıldı. 2007’de attığımız adımları 2013’te toplamaya başladığımızı düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

FATİH önemli proje
Süreyya Ciliv’den sonra bir konuşma yapan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ise şunları söyledi:
“Ortaya koyduğumuz mühendis çalıştırma ve Ar-Ge yerlileştirme projesinin meyvelerini yavaş yavaş topluyoruz. Turkcell dışında pek çok teknoloji şirketimiz de benzer projelere imza atmaya hazırlanıyor. FATİH Projesi'ne ilgilerini göstermek için iki gün önce Microsoft başkanı ülkemizdeydi haftaya da Motorola gelecek. FATİH Projesi dünyada benzeri olmayan bir bilgi toplumu projesi aslında. Çünkü burada 12-13 milyon öğrenciye tablet vermiyoruz, 76 milyonluk nüfusun yaklaşık 60 milyonunu oluşturan gençleri bilgi toplumuna hazırlıyoruz ki bu sayede de tüm toplum bilgi toplumu haline gelecek. Bu sayede de yeni yerli şirketlerimiz ortaya çıkacak.”

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics