Bilişim Dünyası Mobil 03 MART 2016 / 13:36

Görsel arama teknolojisi için 54 milyon dolar yatırım

Artırılmış gerçeklik, yapay zeka, görsel arama ve programlama alanlarında uzmanlaşan Blippar, 54 milyon dolarlık dördüncü yatırım turunu tamamladı. Yatırım turunun bu bacağında başı çeken ise Malezya'nın stratejik yatırım fonu Khazanah Nasional Berhad oldu. Blippar’ın mevcut yatırımcı tabanı tarafından yapılan diğer yatırımları da buna katkıda bulundu. Yeni yatırım turu Blippar’ın 2011’deki lansmanından bu yana gerçekleştirdiği büyümenin önemli bir adımını oluşturdu.  Şirket; bu yatırım ile San Francisco’daki Ar-Ge merkezinde yapılan çalışmalarını hızlandıracak.
Blippar Türkiye kurucu CEO’su Zehra Öney, Blippar Türkiye’nin 2014’te kuruluşundan bu yana küresel Blippar ofisleri içerisinde yaratıcı kampanyalarıyla öne çıktığını vurguladı. Zehra Öney, bu yeni yatırımdan Türkiye’nin de pay alacağını belirtti. Blippar kurucu ortağı ve CEO’su Ambarish Mitra, yatırım turunun tamamlanmasına ilişkin şu bilgileri verdi:
“2016 bizim için önemli bir yıl olmaya aday. Çünkü sadece bir işletme olarak kapsam ve derinliğimizi geliştirmekle kalmıyor, fiziksel dünya için gerçek bir görsel arama motoru olma vizyonumuzla yeni bir zirveyi hedefliyoruz. Bu son yatırım turu ile üstün mühendislik yeteneklerini kendimize katmaya, küresel kurulum tabanımızı genişletmeye devam edeceğiz. Marka ortaklarımız için kampanyalar yaratmayı da sürdüreceğiz.” 
 
Türkiye’nin de payı var
2015 yılında fiziksel dünya için gerçek bir görsel arama platformu haline gelme planlarını açıklamasından bu yana, Blippar lider bir teknoloji şirketi olarak kabul edilmekte ve görsel arama, derin makine öğrenimi ve programlama alanlarında ünlü uzmanları bünyesine katmaya devam ediyor. San Francisco ve Mountain View ofislerinde görevli yaklaşık 60 mühendisiyle ve dünyanın dört bir yanındaki 14 global ofiste görev yapan 300’den fazla mühendisle, Blippar yeni yatırım kaynaklarını kullanarak mühendislik ekibini daha da büyütmeyi ve geniş bir yeni kategoriler yelpazesini ve zengin içerikleri ekleyerek görsel tarama kapasitelerinin global menzilini genişletmeyi hedefliyor.
Yeni yatırım kapasitesi ayrıca Blippar’ın görsel arama davranışını alışkanlığa dönüştürerek kullanıcı tabanını büyütmesine imkân sağlayacak. Şirket halen 65 milyondan fazla kullanıcıdan oluşan küresel kullanıcı tabanıyla hızlı benimsendi. Şirket görme gücü aracılığıyla dünyayla etkileşime girme şeklimizi değiştirmeyi hedefleyen adımlar atarken, kullanıcı tabanını genişletme çabası ve ‘blippleme’ davranış alışkanlığını yaygınlaştırma öncelikleri ile ilerliyor. Şirket bu yatırımları, eğitim sektöründeki varlığını genişletmek, derslikleri etkileşimli görsel öğrenme deneyimleriyle güçlendirmeye çalışan eğitimcileri kazanmak için mevcut erken kullanım projelerini geliştirmek için değerlendirecek.
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics