Bilişim Dünyası Mobil 02 OCAK 2013 / 16:41

Huawei'ye suçlama

Huawei, dolaylı olarak İran’ın en büyük mobil operatörüne, ABD tarafından ambargo uygulanan çeşitli araç gereçler sağlamaya çalışmakla suçlandı.Reuters haber ajansı tarafından elde edilen belgelere göre Çin’li üreticinin 1.2 milyon avro değerinde ve İran’a girmesi ambargolu olan Hewlett-Packard marka bilgisayar parçasını 2010 yılı sonlarına doğru İran’lı GSM operatörü MCI’ya satmayı teklif ettiği iddia edildi. Bu girişimin Skycom Tech adı verilen, Huawei’nin bölgedeki en büyük iş ortaklarından bir tanesi tarafından gerçekleştirildiği söylendi.

Huawei ise durumla ilgili olarak  yaptığı açıklamada, Reuters’ın ele geçirdiği belgelerin sadece MCI’ya verilmiş ihale dokümanları olduğunu ve İran’daki operasyonlarının Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği ve Birleşik Devletler de dahil olduğu bütün yasal düzenlemelere uygun şekilde işlediğini belirtti.

Mevcut görüşe göre ise Çin’in, İran’ın ambargolu Amerikan mallarını elde etmek için kullandığı bir kapı olduğu yönünde. Huawei yakın zamanda ABD Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesi tarafından, ABD’nin ihracat yasalarına uygunluğuna yönelik belgeler sunma konusunda yoğun şekilde eleştirilmişti. Ortaya atılan bu iddianın ABD hükümeti ve Çin’li üreticinin zaten soğuk olan ilişkilerini iyice etkileyeceği düşünülüyor.

 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics