Bilişim Dünyası Mobil 04 NİSAN 2014 / 16:11

İletişimde anlık mesajlaşma devri

TicToc'un Bilişim Muhabirleri Derneği ile Wolf Junior'da 4 Nisan 2014 Cuma günü gerçekleştirdiği toplantıda, sektöre yönelik pek çok gelişme konuşuldu. TicToc Ülke Müdürü Ömer Lütfi Diri, teknoloji dünyasının lokomotifi Kore'deki gelişmelerin ışığında, hızla gelişen, değişen sektördeki öngörüler, Türkiye'de anlık mobil mesajlaşma uygulamaları, sosyal paylaşım sitelerinin geleceği, anlık mesajlaşma uygulamalarının GSM operatörlerine etkisi gibi birçok konuyu masaya yatırdı.

SMS trafiği azalıyor

Özellikle genç nüfusun büyük bir çoğunluğu oluşturduğu ülkemizde, tüm mobil mesajlaşma uygulamaları kullanıcıların en çok kullandığı uygulamalar arasında yer alıyor. Bu uygulamaların günlük ortalama 50 bini aşkın yeni kullanıcı kazandığını ifade eden Diri, "Türkiye'de 7 milyondan fazla kişi mobil mesajlaşma uygulamalarını kullanıyor" dedi. MMS ve SMS kullanımının ciddi oranlarda düşüş yaşadığını belirten Diri, "BTK verilerine göre yıl bazında SMS trafiği artıyor gözükse de Türkiye’de SMS 2012 dördüncü çeyrekte zirvesini yaparak düşüşüne başlamıştır. SMS trafiği geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 10 azaldı. Artan mobil internet kullanıcı sayısı ile birlikte 2014’te bu düşüş hızlanacak ve Kore’de 2010’da yaşanan sert düşüş ülkemizde de gerçekleşecek" dedi.

Yeni mobil mesaj platformları geliyor

SMS ve anlık mesajlaşma uygulamalarının bugünkü tablolarına bakıldığında geleceği tahmin etmenin pek de zor olmayacağını ifade eden Diri, "GSM firmaları artık faaliyet alanını altyapı sağlayıcı olarak değiştirmek durumunda kalacak" dedi. Müşteri aidiyetinin artık operatörlerden çıktığını, müşterinin uygulama dükkanlarını kullanarak hayatını kolaylaştırdığını, bundan sonraki aşamada ise ödeme sistemlerinin mobil platformlara bütünleştirmesinin tamamlamasıyla yeni mobil mesajlaşma platformlarının müşterinin yeni sahibi olacağını ifade etti. Diri, "Bu alanda rekabet önümüzdeki, dönemde sosyal medya uygulamaları ile mobil mesajlaşma platformları arasında yaşanacak" dedi.

Teknoloji Kore'de gelişiyor

Koreli internet devi SK planet tarafından geliştirilen anlık mesajlaşma uygulaması Tictoc'un, Türkiye'de 2 milyon, dünyada ise 20 milyona yakın kullanıcısı bulunuyor. Mobil teknolojinin Kore'de şekillendiğini, dünyanın Kore'yi birkaç yıl geriden takip ettiğini belirten Ömer Lütfi Diri, "2010 yılında mobil mesajlaşma uygulamaları ilk kez Kore pazarında kullanılmaya başladı ve 2 yıl içerisinde mesajlaşma pazarının neredeyse tamamını ele geçirdi. MIM kullanımında mobil internet kullanıcılarının yüzde 10'una ulaştıktan sonra çok hızlı bir büyüme yaşandı. SMS/MMS kullanımı 1 yıl içerisinde yüzde 40 düştü. SMS/MMS geliri ise bir yıl içerisinde yüzde 28 azaldı" dedi. Diri, Türkiye’de şu anda 7 milyon olarak tahmin edilen mobil mesajlaşma kullanıcı sayısının 2015 sonunda 18 milyona çıkmasının beklendiğini belirtiyor. Diri, mobil mesajlaşma uygulama kullanımındaki bu hızlı artış ile, önümüzdeki sene bu sayının 2 katına çıkacağının öngörüldüğünü de ifade ediyor.

 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics