Bilişim Dünyası Mobil 19 TEMMUZ 2013 / 12:48

İngilizce dersi mobil uygulamada

Sestek’in İstanbul Kalkınma Ajansı desteğiyle başlayan projesinde, ilköğretim öğrencilerinin İngilizce eğitimine katkıda bulunacak bir mobil uygulama ile telaffuz, okuma ve dil bilgisi becerilerinin geliştirilmesi hedefleniyor.

Daha önce görme engellilerin kitap, gazete ve dergi içeriklerini telefondan dinlemelerine olanak tanıyan bir sistem geliştiren Sestek, TÜBİTAK ile de çeşitli hastalıklar nedeniyle sesini kaybetme riski bulunan kişilere destek niteliğinde bir mobil uygulama projesine başlamıştı. Sestek’in son projesi ise ilköğretim öğrencilerinin İngilizce eğitimine destek olacak, eğlenceli ve öğretici bir mobil uygulamayı içeriyor.

Üç temel modül

Bu yeni proje, Sestek’in konuşma sentezi ve konuşma tanıma gibi ses teknolojilerini temel alıyor. Bu teknolojilerle bütünleştirilecek olan mobil uygulama, iPhone/iPad cihazlarını destekleyecek ve üç temel modül ile çocukların İngilizce eğitimine katkıda bulunacak. Bu üç modülden Telaffuz modülü, kullanıcıların söylediği İngilizce sözcükleri tanıyarak, telaffuzlarını değerlendirecek ve olması gereken telaffuzla karşılaştırarak bir puan verecek. Kullanıcılar kendi telaffuzlarını tekrar dinleyebilecekleri gibi, örnek telaffuzları da dinleyerek kendilerini geliştirebilecekler. İkinci modül olan Okuma modülü, kullanıcıların okuma becerilerini geliştirmek için uygulama içerisinde tanımlı kitapları ya akıllı telefonlarına internetten indirebilecekleri metinleri konuşma sentezi ile seslendirecek. Bu seslendirme esnasında uygulama, seslendirilen sözcüklerin renklerini eş zamanlı olarak değiştirecek ve bazı sözcüklerin karşılığında anlamını açıklayan resimler göstererek görsel ve işitsel hafızaya aynı anda hitap edecek. Üçüncü modül olan Dilbilgisi modülü ise temel dilbilgisi kurallarını kullanıcılara eğlenceli bir arayüz ile aktaracak ve çeşitli testler sunacak.

Uygulamadaki tüm modüller, uygun resim, animasyon ve video gibi görseller ve diğer arayüz öğeleriyle desteklenerek ilköğretim ikinci kademe öğrencilerinin severek kullanabileceği bir tasarıma sahip olacak. Dokuz ayda tamamlanması planlanan proje süresince 7/8. sınıf öğrencileriyle çeşitli pilot çalışmalar da gerçekleştirilecek. Bu çalışmalarda amaç, çocukların en çok keyif aldığı ve öğrenme açısından en etkili yöntemleri tespit etmek olacak. Bu veriler doğrultusunda son şeklini alacak olan uygulama da iPhone ve iPad cihazları için Apple App Store’da kullanıcılara sunulacak.

 
ETİKETLER : Sestek
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN