Bilişim Dünyası Mobil 12 EYLÜL 2013 / 17:53

iPhone oltalamaya bahane oldu

 

iPhone 5S'in tanıtımı sosyal mühendislik saldırısına malzeme oldu. Apple’ın yeni telefonu, saldırganlar için tehlikeli bir malzemeye dönüştü. Yeni iPhone’un tanıtılacağı sıralarda ücretsiz olarak iPhone 5S verileceği yalanıyla kullanıcıların e-posta hesaplarına olta saldırısı düzenlendi.

Apple Store’dan geliyor gibi görünen e-postalarda, e-postayı alan kişinin en yeni iPhone 5S ve iPad modellerini kazandığı bilgisi veren maillerle milyonlarca kullanıcı kandırılmaya çalışıldı. E-postalar üzerinden sahte bir siteye yönlendirilen kullanıcılardan e-posta adresi ve şifresini girmesi istendi. Bu sayede kullanıcıların kişisel verilerine doğrudan erişim sağlanması hedeflendi.

Gerçek olamayacak kadar iyiyse gerçek değildir

Son zamanlarda artan Android ağırlıklı zararlı yazılımların   ortak özelliği sosyal mühendislik aracılığıyla yayılması. Sahte e-posta başta Güneydoğu Asya olmak üzere, doğrudan birçok bölgeyi hedef aldı. Saldırıda sırasıyla Malezya, Singapur, Almanya, Japonya ve Tayvan en fazla zararı gören ülkeler oldu.

Trend Micro’nun istenmeyen mesajları araştıran uzmanlarından Merianne Polintan’a göre, sosyal mühendislikle donatılmış hilelere kanmamak için kullanıcıların unutmaması gereken en önemli noktalardan biri “Gerçek olamayacak kadar iyiyse, gerçek değildir” kuralı.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN