Bilişim Dünyası Mobil 02 ARALIK 2013 / 13:40

Kaynak artıyor, zorluklar azalıyor

Vodafone Türkiye’nin oluşturduğu Türkiye Vodafone Vakfı, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü haftasında, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün desteği ile Vodafone Düşler Kulübü’nü hayata geçirdi. Türkiye Vodafone Vakfı desteğiyle sunulan bu yapıda “Engelsiz Dünya” mobil uygulaması, Yenibiriş.com işbirliği ile hayata geçirilen “Engelli Mobil İş Havuzu Servisi” ve Vodafone tarifelerinde yüzde 25 ÖİV indirimi gibi hizmet ve servisleri yer alıyor.

Türkiye Vodafone Vakfı’nın, “Engelsiz Dünya” mobil uygulaması, Düşler Kulübü yapısı altında yer alıyor. Mekanlarla ilgili erişilebilirlik durum değerlendirmelerini, harita bütünleştirmesi ile sunan “Engelsiz Dünya” uygulaması tüm mobil operatör kullanıcıları tarafından ücretsiz olarak akıllı telefonlara yüklenebiliyor. Vodafone’un Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Yenibiriş.com işbirliği ile hayata geçirdiği “Engelli Mobil İş Havuzu” servisi ise engelli bireylere yönelik özel istihdam fırsatları sunan mobil hizmet. 2223’e ücretsiz mesaj atılarak abone olunan servis, engellilere hitap eden iş imkanlarını düzenli SMS’lerle aboneye ulaştırıyor. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından hazırlanan kişisel gelişime yönelik bilgiler de abonelerin cebine düzenli ve ücretsiz olarak SMS ile iletiliyor. Özel İletişim Vergisi kampanyası ile de en popüler Vodafone tarifelerinde engelli bireylere özel yüzde 25 Özel İletişim Vergisi indirimi sunuluyor.

Mobil teknolojilerle etkinlik sağlanıyor

Konuyla ilgili olarak 2 Aralık’ta Vodafone Plaza’da düzenlenen toplantıda konuşan Türkiye Vodafone Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Süel, mobilin dönüştürücü bir güç olduğunu, sınırları ortadan kaldırdığını belirtti. Bu yönüyle mobili büyük bir güç olarak tanımlayan Süel şöyle devam etti:

“Tüm şirketlerin ortak bir sorumluluğu var: Sosyal ihtiyaçlarını gözetecek projeler geliştirmek. 2007 yılında kurduğumuz Türkiye Vodafone Vakfı, kurumsal sosyal sorumluluk projelerimizin merkezinde. Bunun için detaylı bir sosyal ihtiyaç haritası çıkardık. Bu konuda okul öncesi eğitim, kadınlar ve engelliler önceliğimiz. Mobil teknolojiler ile engelli bireylerin hayata eşit katılımını kolaylaştırmaya yönelik çalışmalarımız sürecek.”

Özel sektörün bu bakış açısının kendileri için çok önemli olduğunu vurgulayan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Dr. Nail Abdülgazi Alataş da, “Engelsiz Dünya uygulaması erişilebilirlik alanında yapılmış ilk bilgi paylaşım platformu olması açısından önemli. Kullanıcılar, bulundukları yerlerin erişilebilirlik durumunu değerlendirerek, uygulama içinde yer alan içeriği zenginleştirebilecek ve bu bilgileri başkaları ile paylaşabilecek” bilgisini verdi.
ETİKETLER : Vodafone Türkiye

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics