Bilişim Dünyası Mobil 11 MART 2013 / 14:22

Mobil ağlar tehlikede mi?

Mobil ağa ve mobil veri tarifesine ihtiyaç duymadan ücretsiz bir WİFİ ağının dünyayı birbirine bağladığı düşüncesinden hareket eden Frost & Sullivan değerlendirmelerini açıkladı. Federal İletişim Komisyonu (FCC) Başkanı Julius Genachowsky'nin beş FCC kurul üyesine yaptığı teklifte kaçınılmaz bir ihtiyaç olan internete bağlanabilirliğin 'görünmez olması' teklif ediliyor. Frost & Sullivan uzmanlarına bu teklifle birlikte Mark Weiser'in 'gözden kaybolan bilgisayar' vizyonu gerçekleşmeye bir adım daha yaklaştı.

Devasa bir yatırım gerekiyor

Frost & Sullivan Bilişim Teknolojileri Araştırma Direktörü Saverio Romeo, Federal İletişim Komisyonu’nda yapılan  teklifin ABD'de mobil ağ operatörlerini şoke ettiğini belirtti. Romeo, sorulması gereken öncelikli sorunun "LTE'ye yapılan tüm yatırımların boşa mı gittiği" sorusu olduğunu  ancak bağlantının, "Bağlantı ekonomik büyümeyi teşvik eder" önermesiyle birleştirildiğinde bir anlamda insan hakkı olduğu ve bu argümana karşı çıkılmasının güç olacağına da ifade etti. Ücretsiz bağlantının bütün insanların sosyal ve ekonomik gelişmeleri yönünde güçlü bir katalizör olacağının da tartışılamayacağına vurgu yaptı.

Mobil ağ operatörlerinin geleceği belirsiz

Romeo, bu senaryo içinde mobil ağ operatörlerinin geleceğinin korkunç derecede kırılgan olduğunu dile getirdi. Mobil ağ yöneticilerinin tehlikeyi açıkça hissettiklerine vurgu yapan Romeo, müşterilerin fırsat bulduklarında veri trafiği için mobil ağlardan yararlanmak yerine ücretsiz WİFİ bağlantısına geçtiklerini söyledi. Bu nedenle mobil ağ yöneticilerinin ısrarla LTE'ye yatırım yapmak istediklerini ve neredeyse saplantılı bir şekilde eğlenceden sağlığa kadar hayatın çeşitli alanlarında farklı ticari fikirler ve potansiyel gelir kaynakları üstünde araştırma yaptıklarını söyledi.

Diğer yandan, WİFİ spektrum darlığıyla ilgili tartışma Romeo'ya göre çok da önemli bir konu olarak değerlendirilmiyor. Sektörde bir süreden beri LTE'nin artan veri erişim talebini desteklemesine yardımcı olabilecek WİFİ küçük hücre bilişsel telsiz teknolojileri ve diğer çözümler konuşuluyor. Nitekim bu durum, ABD Başkanı'nın Bilim ve Teknoloji Danışmanlar Konseyi tarafından yayımlanan "Ekonomik Büyümeyi Sürdürmek İçin Devlet Kontrolündeki Spektrumun Tam Potansiyelinin Farkına Varmak" başlıklı raporunda da belirtilmiş bulunuyor.

Yeni bir mobil dünya zorunluluk

Dünya henüz ücretsiz WİFİ bağlantısına ev sahipliği yapmıyor. Ancak Araştırma Direktörü Romeo'ya göre mobil iletişimin evrimi de LTE'yi GSM-UMTS-HSPA öyküsünün doğal evrimi olma yolunda, birkaç yıl öncesinde düşünüldüğü gibi doğrusal değil. Benimsenen mobil ağ teknolojilerine rağmen pek çok şey hızla değişiyor.

Romeo'ya göre mobil ve kablosuz iletişim teknolojileri, giderek daha yüksek oranda emtia olarak TCP/IP yığınının en tepesindeki katmanların üzerine yeni bir mobil dünya kurmak için bir zorunluluk olarak görülüyor. Romeo, asıl savaşın mobil ağ operatörlerinin müşterilerine hizmetlerini sunmak için internet tabanlı şirketler, yazılım geliştiriciler ve teknoloji sağlayıcılarla karşı karşıya geldiğinde meydana çıkacağını belirtiyor. Ancak kullanıcıların beklentisini şu şekilde özetliyor: "Bağlantıyı ışığı açıp kapatır gibi açıp kapatacağım. Veri bitlerinin nasıl gönderildiğinin bir önemi yok. Asıl önemli olan, veri bitlerini bana akıllı ve kaliteli hizmet sunacak şekilde organize etmeniz."

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics