Bilişim Dünyası Mobil 14 MART 2014 / 11:56

Mobil cihazlara tek tip şarj aleti zorunluluğu geliyor

Avrupa Parlamentosu tarafından kabul edilen karar, cep telefonları için evrensel şarj aleti kuralı getirmesinin önünü açtı. Buna göre artık taşınabilir cihazlarda micro-USB şarj standart haline geliyor.

Avrupa Birliği (AB), tüm cep telefonlarında kullanılması mümkün olan şarj aletlerini, üç yıl içinde mecburi hale getirmeye hazırlanıyor. Anadolu Ajansı’nın haberine göre, AP üyesi Marc Tarabella, bu kararın ardından üreticilerin sadece telefonlar için değil akıllı telefonlar, tabletler ve benzer nitelikli aletler için evrensel bir şarj aleti üretmek durumunda kalacaklarını belirtti.

Tarabella, alınan karar çerçevesinde gelecekte tüketicilerin şarj aleti almaksızın cep telefonu alma yoluna gidebileceğini, bunun da “faturayı hafifleteceğini” söyledi. Karar hayata geçtiğinde tek bir şarj aleti bütün cihazlarda kullanılabilecek.

Eski kararın uygulama alanı genişletildi

Al Jazeera Türk’n haberine göre ise, AB daha önce de benzer bir karar almış ve bu karar sonucu micro-USB şarj sistemi birçok telefon için standart haline gelmişti. Yeni düzenleme ise bu standartları genişletiyor, tablet ve benzeri taşınabilir cihazlar da aynı standardı kullanır hale geliyor.

Günümüzde AB ülkelerinde satılan birçok telefon bu standardı kullanılıyor. Son yıllarda oldukça yaygınlaşan Android işletim sistemine sahip mobil cihazlarda marka fark etmeksizin aynı uçlu şarj aleti kullanılıyor. Ancak Apple'ın Lightning ve Nokia'nin kendine has (ince uçlu) şarj bağlantı sistemleri de var ve bunların bu standardın dışında yer alıyor.  Yeni düzenlemenin bu markaları nasıl etkileyeceği ise bilinmiyor.