Bilişim Dünyası Mobil 28 ARALIK 2012 / 16:09

Mobil dünya için öngörüler

Çekişmelerin eksik olmadığı mobil sektöründe 2013 yılı da çok çetin geçecek gibi gözüküyor. Cnet editörlerinden Robert Chang'in 2013 yılında mobil sektörü ile ilgili öngörülerini sizin için derledik.

Birleşmeler devam edecek

Kablosuz ağ bağlantıları ile ilgili olarak uzun süredir tartışılan sektörde daha az servis sağlayıcı olması gerektiği fikri bu yıl gerçekleşebilir. Bu konuyla ilgili olarak SoftBank'ın Sprint Nextel'deki kontrol hisseleri ve T-Mobile Amerika'nın MetroPCS ile birleşmesi sektörde uzun süredir beklenen birleşmelerin bir işareti olabilir.

US Cellular ve ön ödemeli sağlayıcı Leap Wireless gibi bölgesel taşıyıcılar da  birilerinin hedefinde olabilir.

MetroPCS ile Leap'ın birlikte dans ettiklerine yönelik uzun süredir devam eden dedikodular, T-Mobile'nin MetroPCS ile birlikte yeni bir şirket oluşturmasından sonra sona ermişti.Kimin üçüncü olacağı pek belli değil

Önümüzdeki yıl, Google'ın arkasında olduğu Android ve Apple'ın iOS'u arkasından üçüncülük için kısır bir çekişme bekleniyor. Üçüncülük koltuğu için Blackberry 10 ve Windows Phone 8 arasında geçmesi beklenen çekişmenin kesin bir galibi olacak gibi gözükmüyor. İki işletim sistemi de çok parlak ve diğerinden öne geçecek satış rakamlarına erişecek gibi gözükmüyor. Windows Phone 8 hem Windows ürünleriyle olan bağlantısı hem de erken piyasaya çıkmasının avantajından faydalanırken Blackberry'de 80 milyonluk kullanıcı kitlesine güveniyor.

RIM cephesi

Blackberry 10 yeterli başarı sağlayamazsa, yatırım piyasalarında ajitasyon yapacak gibi görünüyor. Yatırımcılar da genel olarak çok sabırlı olmadıkları için erken bir tökezleme ortalığı karıştırıp, şirket üzerinde baskı yaratabilir. Fakat böyle bir durumun gerçekleşmesi büyük ihtimalle şirketin üst yönetimini etkilemeyecek. Şirketin CEO'su Thorsten Heins'in seleflerine göre daha az hata yapmış olması ve şirketi daha yüksek satış rakamlarına ulaştırmış olması pozisyonunu güçlendiriyor. Şirket Blackberry 10'un işletim sistemi lisansını başka endüstrilere de yayarak daha fazla yarar sağlayacak gibi gözüküyor.Kapsama alanları

AT&T ve Verizon Wireless da dahil olmak üzere, sektörün bütün büyük oyuncular sektörde kapsama alanlarıyla ilgili olarak bir krizin mevcut olduğunundan bahsediyolardı. Verizon'un kablolu ağa kavuşması ve AT&T'nin bünyesinde topladığı küçük işletmelerle birlikte konuyla ilgili söylem birden yumuşadı. Hatta Sprint ve T-Mobile bile konuyla ilgili çok iyimser açıklamalarda bulundular.

Ama bütün şirketlerin ortak isteği daha fazla kapsama alanına sahip olmak. Sprint gelecek satınalmaların yolunu açacak şekilde US Cellular'dan kapsama alanı satın almıştı. Verizon da kablolu ağ sağlayıcıları, ve T-Mobile'dan küçük bölgesel şirketlere kadar bir alanda kapsama alanından faydalanabilmek için kendi kapsama alanının bir kısmını satışa çıkarttı.

Federal İletişim Komisyonu (FFC) de Julius Genachowski'nin yerine başkasının geçeceği beklenirken, Başkan Obama'nın tekrar seçilmesinden dolayı FFC'nin ajandasında kapsama alanlarıyla ilgili olarak çok fazla bir değişiklik olacağı beklenmiyor.Google kablosuz ağda daha aktif olacak

Biraz zorlama gibi görünse de Google’ın geçtiğimiz günlerde Dish ile bir araya gelmesi bu olasılığı güçlü kılıyor. Google Fiber isimli bir hizmetin mevcut olması, sınırlı bir alanda erişim olanağı verse de bu durum arama devinin değişik nitelikli projelere açık olduğunun bir göstergesi.

Dish kendi hizmetini yavaş yavaş yaygınlaştırırken, bu iş kolunun çok fazla sermaye gerektirmesi hedeflerini yakalamaları açısından şirketin önünde bir zorluk olarak duruyor. Bu açıdan çok büyük bir sermaye birikimine sahip olan Google ile Dish’in birlikte böyle bir işe kalkışması gayet olası bir durum olarak gözüküyor.


Sprint’e Soft-Bank’tan teşvik

Sprint’e aşılanan sekiz milyar Dolarlık sermaye, firmanın kablosuz ağ piyasasına yönelik beklentileri için harikalar yaratacak bir kaynak oldu. Şirketin yavaş bir ivmeyle ve Georgia, Roma, Rockford gibi pazarın kilit noktaları olan büyük şehirleri es geçerek kurulumunu gerçekleştirdiği 4G LTE  altyapısı çok eleştirilmişti. Bu teşvik sermayesi ile birlikte şirketin kurulum konusunda At&T ve Verizon’la arasındaki gecikmeyi hızla kapatacağı düşünülüyor.  Sprint SoftBank’la olan ilişkisi sayesinde daha fazla akıllı telefon seçeneğine ulaşacak gibi görünüyor.


Şirketler ön ödemeli tarifelere yönelecek

Yeni yılda bütün taşıyıcıların sözleşmeli kullanıcı sayısı hızla azalırken şirketlerin ön ödemeli tarifelere yöneleceği tahmin ediliyor. Zaten geniş bir ön ödemeli pazara sahip T-Mobile, sadece ön ödemeli planlar sunan MetroPCS  ile olan birleşmesinden sonra bu alanda ciddi bir büyüme görecek.  Verizon gibi büyük şirketler bile ön ödemeli tarifeleri müşteri sayısındaki artışdan dolayı reddedemiyorlar.


Mobil ödemeler artacak

Önümüzdeki sene mobil ödemelerin senesi olacak. Google ise Google Wallet ile konu üzerinde en açık insiyatife sahip şirket olmaya devam edecek. AT&T ve Verizon Wireless’ın ortak girişimi Isis ise geçen ay testlere başladı. Starbucks ile Square arasındaki mobil ödeme anlaşması ise dikkat çekici bir ayrıntı oldu.


Telefon piyasası

iPhone ve Galaxy S serileri ile Samsung ve Apple piyasadaki en büyük kârı toplamaya devam edecek. HTC, LG ve Sony gibi diğer şirketlerin ise az bir kısmı durumlarında değişiklik yaratacak bir ürün çıkartabilecek gibi gözüküyor.

HTC en iyi çıkışını Droid DNA ile yapmasına rağmen Apple ve Samsung ile rekabete girişebilecek yeterli kaynaklara sahip değil. Sony ve LG gibi şirketler için ise halan kesin bir yargı mevcut değil. Önümüzdeki yıl Microsoft ve Amazon tarafından piyasaya değişik ve ilginç akıllı telefonlar çıkartılması bekleniyor.

 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics