Bilişim Dünyası Mobil 02 MART 2016 / 15:25

Mobilde geleceğe dair detaylar Huawei’den geldi

Huawei, 2016 Mobil Dünya Kongresi’nde, yeni nesil kablosuz iletişim teknolojilerinden inovasyon odaklı çözümlere kadar, geniş bir perspektifte pazara sunduğu yenilikleri, iş ortakları, müşterileri ve basın mensupları ile paylaştı. Mobil Dünya Kongresi 2016 çerçevesinde gerçekleştirilen “4.5G Sektör Zirvesi” 300’den fazla büyük telekomünikasyon operatörünü bir araya getirdi. Zirvede tüm katılımcılar, ortak açık platformda 4.5G özelindeki deneyim, beklenti ve iyileştirme önerilerini paylaştılar. Operatörler ve sektör temsilcileri, geniş kapsamlı müzakereler eşliğinde 4.5G vizyonu, stratejik yaklaşımlar, ticarileştirme yatırımları ve en son gelişmeleri ele aldılar. Huawei Ürünler ve Çözümler Grubu Başkanı ve İcra Direktörü Ryan Ding, 4.5G özelinde üç temel konsepte dikkat çekti: Gbps seviyesinde hız, Deneyim 4.0 ve Connection+ (Bağlantı+). 4.5G’nin daha iyi bir kullanıcı deneyimi için veri hızını artıracağına da değinen Ryan Ding, bu yeni iletişim döneminin aynı zamanda rekabete yeni bir soluk getireceğini ve operatörler açısından yeni iş fırsatları yaratacağını söyledi. Ryan Ding şöyle devam etti:
 
Farklı yeniliklere hazır olun
“4.5G, yeni ürünler, yeni servisler ve yeni deneyimler için farklı fırsatlar sunuyor. Gelecek 5 yılda daha yüksek bant genişliği ile birlikte, daha yüksek erişim hızı bizleri bekliyor. Bu aynı zamanda 5G’nin ticarileştirilmesi yolunda da önemli bir gelişmenin başlangıcı niteliğinde. 4.5G, 5G öncesinde LTE teknolojisinin gelişim aşamalarını deneyimlemek için tek seçenek. 4G ve 5G uzun süredir birçok kesim tarafından tartışılıyor ve bu alandaki gelişmeler ilgiyle takip ediliyor. Telekomünikasyon operatörleri, pazardaki etkin yerlerini korumak için, 5G’nin gelişim sürecinde, yenilikçilik ve üretkenlik odaklı çalışmalarında asla hız kesmemeli. Bu inovasyon odaklı çalışmalar, 4.5G kullanımı süreci açsından da önemli. 4.5G bağlantısı, operatörlerin gelecek dönemdeki yatırımları açısından da kritik. Operatörler gelecek dönemde, baz istasyonlarının yenilenmesi sürecinde daha yüksek hızda veri transferi için altyapı ve kaynak yatırımlarını da gözden geçirmeliler. 4.5G, operatörlere NB-IoT (Dar-bant Nesnelerin İnterneti Kanalı) ve var olan diğer ağlar için farklı yenilikler getirecek. Bu da özellikle operatörlerin dikey pazarlarda daha etkin olmasını sağlayacak.”

Üç adım kritik önemde
Huawei Başkan Yardımcısı ve Dönüşümlü CEO’su Guo Ping, 2016 Mobil Dünya Kongresi’nin açılışında gerçekleştirdiği konuşmada, 5G ile yaşamaya başlamadan önce hayata geçirilmesi gereken sektörel eylemlere dikkat çekti. Guo Ping, “5G’nin hayatımıza girişinden önce yapmamız gereken üç şey var; “Bağlanabilirliği artırmak, dikey sektörlerin gelişimi ve şebeke kabiliyetlerini yeniden tanımlamak. Bu girişimler, yeni teknolojiler ve yeni iş modelleri özelindeki belirsizlikleri de ortadan kaldıracaktır” dedi.
Huawei, 5G sürecinin lider ve yenilikçi markalarından biri olarak, aralarında CMCC, Deutsche Telekom, Vodafone, NTT DOCOMO, Telefonica, TeliaSonera ve Etisalat’ın da bulunduğu 20’den fazla operatörle ve Asya, Avrupa, Kuzey Afrika bölgelerindeki 10 iş ortağı ile önemli anlaşmalara imza attı. Huawei, 2015 yılında, Türkiye özelinde de Vodafone Türkiye ve Turkcell’le bu alanda işbirliği anlaşmaları imzalamıştı.
Huawei MateBook, 21 Şubat’ta gerçekleştirilen uluslararası tanıtımının ardından, global teknoloji mecraları tarafından da ilgiyle karşılandı. MateBook’un; tasarımı, inceliği, yüksek performansı, gücü ve sıra dışı aksesuarları, 2016 Dünya Mobil Kongresi’nde, ürüne kısa sürede birçok önemli ödül getirdi.
Huawei, 2016 Mobil Dünya Kongresi’nde paylaştığı Open ROADS deneyimi (Gerçek zamanlı, talep odaklı, tamamen çevrimiçi, kendin yap, sosyal - Real-time, On-demand, All-online, DIY, and Social) dijital ve fiziksel dünyanın gün geçtikçe daha fazla birbirini yakınsayacağını öngörüyor. Huawei Global Teknik Servisler Kıdemli Başkan Yardımcısı Howard Liang, şunları söyledi:
“Open ROADS deneyimi, BT dönüşümünü en iyi şekilde gerçekleştirmek üzere, yeni bir sektörel organizasyonu adreslemekte. BT sektörünün, telekomünikasyon servis sağlayıcıları, çözüm sağlayıcıları, danışmanlık firmaları ve akademik kurumlar gibi yapılarını bir araya getiren bu organizasyon, dijital dönüşüm sürecinde en iyi deneyimi sektöre sunmayı amaçlamakta.”
Huawei - Leica işbirliği, Japonya’nın en büyük kamera fuarı CP+’da duyuruldu. İki şirketin üst düzey ürünler ortaya koyma arzusu ile birlikte telefon fotoğrafçılığının yeniden keşfedilmesi sürecinde, sektöre birçok farklı yenilik sunması bekleniyor.
Huawei’nin Mobil Dünya Kongresi kapsamında hayata geçirdiği bir diğer yaklaşım ise, -Odaklanma, Sabır ve Başarı- kavramlarının telekomünikasyon sektörü için yeniden tanımlanması. Huawei bu yeni yaklaşım çerçevesinde, stratejik fırsatlara, kapsamlı veriye ve rekabetçi enerjiye odaklanıyor.  
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics