Bilişim Dünyası Mobil 10 HAZİRAN 2014 / 10:44

Mobilin hızı daha da artacak

Akıllı telefon ve tablet kullanımı inanılmaz yükselişini sürdürmeye devam ettikçe uygun altyapı ve veri kullanımı katlanarak artmaya devam ediyor. Sektör lideri firma ve kuruluşların raporlarına göre, daha geçtiğimiz yıl sadece 356 MB veri kullanan ortalama bir mobil cihaz kullanıcısı, 2018 itibari ile her ay 3 Gigabayt veri kullanıyor olacak. Dünyada artan mobil kullanıcı sayısı ve kullanıcıların daha fazla mobil cihazları üzerinden bağlı kalma arzusu, kullanılan mobil veri kullanımını tetikliyor. Mobil pazar araştırma şirketi iGR verilerine göre, 2013 yılında ayda ortalama 1,4 milyon Terabyte veri mobil şebekeler üzerinden taşındı. 2018 yılında ise bu miktarın ayda 13,5 milyon Terabyte’ı geçmesi bekleniyor.

Öte yandan, bir süre önce Informa ve Mobidia tarafından yürütülen bir çalışmaya göre, LTE kullanımında açık ara önde olan ABD’de LTE hücresel veri kullanan akıllı telefon kullanıcılarının oranı 3G etkin akıllı telefon kullanıcı sayısından yüzde 36 daha fazla. Dünyanın en büyük LTE pazarı olan Japonya ve Güney Kore’de ise bu fark çok daha fazla ve ‘yüzde 67’ye yüzde 132’ şeklinde.

2012’de dünya çapında yaklaşık 1 milyar HSPA ve 60 milyon LTE kullanıcısı vardı. Aynı kaynağa göre 2018 yılında LTE abone sayısı yaklaşık 1.35 milyara ulaşacak. Bu artış, yakın gelecekte mobil şebeke yöneticilerine zorlu görevler düşeceğini gösteriyor.