Bilişim Dünyası Mobil 03 EYLÜL 2013 / 09:31

Nokia’nın telefonları Microsoft’un oldu

Microsoft, Nokia’nın mobil telefon operasyonunu 5.4 milyar avro, yani 7.2 milyar dolara almak konusunda anlaşmaya varıldığını açıkladı. Nokia, patentlerini ve harita servislerini de Microsoft’a verecek. Bugün Finlandiya saati ile 11:00’de konuyla ilgili bir basın toplantısı düzenlenecek.

BBC News’ta yer alan şirket açıklamasına göre, anlaşma 2014 yılı başlarında, 32 bin Nokia çalışanı Microsoft’a transfer olunca tamamlanacak

Samsung ve Apple rekabetinde zor bir süreç geçiren Nokia’ya karşılık, Microsoft da mobil pazarda ağır hareket ettiği gerekçesiyle eleştirilerin hedefi oluyordu. Microsoft CEO’su Steve Ballmer konuyla ilgili olarak, “Bu geleceğe yönelik önemli bir adım, çalışanlar, hissedarlar ve her iki şirketin müşterileri adına bir kazan-kazan adımı” yorumunu yaptı.

Mobilde güçlenmek temel amaç

Microsoft’un son yıllardaki en önemli sıkıntısı, akıllı telefon ve tablet PC’lere yönelik artan tüketici ilgisinin, geleneksel PC ve laptop işlerine sekte vurmasıydı. Sektör uzmanlarının eleştirisi, şirketin mobil cihaz pazarındaki patlamaya yanıt vermekte çok yavaş kaldığı yönünde. Bunun bir örneği olarak, Surface tablet PC’lerini geçtiğimiz yıl pazara sunan şirket, bu cihazın satışlarında ise beklediğini pek bulamadı. Analistlere göre, şirket mobil telefon pazarında doğru bir stratejiye sahip olduğunu teyit etmek istiyor. Mobilin dev potansiyeline rağmen, buranın Microsoft’un zayıf noktalarından biri olduğunu söyleyen analistlere göre, işte bu net strateji hedefinde Nokia kararı, çok mükemmel bir adım. Şimdi önemli olan ise iki şirketin bu stratejik adımı nasıl bir planla devam ettireceği. Bu arada bu hamle, Microsoft’un kurumsal yapısını da yeniden şekillendirecek ve şirketi adım adım donanım kanadına sokacak.

Öte yandan, bir zamanlar mobil telefon pazarının lideri olan Nokia’da işler artık pek iyi gitmiyor. Haziran ayına kadarki üç aylık dönemde şirketin satışları bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 24 düştü. Buna karşılık, Microsoft işletim sistemi barındıran yeni Lumia telefonların satışı son çeyrekte yükseliş sergiledi. Analistlere göre, bu iki şirket arasındaki anlaşma ‘donanımı işletim sistemine yaklaştıracak ve daha sıkı bir bütünleşme’ sağlayacak. Bu işbirliği, mobil dünyada Microsoft’un daha etkili bir strateji ile yol almasını sağlayacak. Bu arada Microsoft, Nokia ile 10 yılı kapsayan, varolan mobil telefon ürünlerinde Nokia markasını kullanmak üzere bir lisans anlaşması da yaptı.

Yönetimsel değişimler

Nokia, satışın bir sonucu olarak yönetim ekibinde de değişiklikler olacağını duyurdu. Buna göre, Stephen Elop, Nokia Corp.’un başkanı ve CEO’luğu görevlerinden ayrılacak ve şirket yönetim kurulundan da istifa edecek. Şirketin açıklamasına göre Elop, Cihazlar ve Servisler biriminin başkan yardımcısı olacak, ama bir tarafta da Elop’un Microsoft’a transfer edilmesi yönünde güçlü beklentiler var. Elop’un Microsoft’a transferi, tam da şirketin yeni bir CEO aradığı döneme denk gelmesi de enteresan. Şirket CEO’su Steve Ballmer, geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada emekli olacağını ve gelecek 12 ay içinde şirketten ayrılacağını bildirmişti. 2010 yılında Nokia’ya geçmek için Microsoft’tan ayrılan Elop’un Ballmer’ın yerine geçebilecek isimler arasında ön sırada olacağı konuşuluyor şimdiden.
ETİKETLER : Microsoft Nokia

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics