Bilişim Dünyası Mobil 20 MART 2013 / 13:59

Nokia'dan HTC’ye ağır darbe

Almanya’daki davada alınan kararda, HTC’nin Nokia’nın pil tasarrufu sağlayan teknolojisinin patentini ihlal ettiği bildirildi.

Son yılların düşüşe geçen mobil cihaz üreticilerinden Nokia, bugüne kadar geliştirdiklerinin faydalarını toplamaya devam ediyor. Dünyadaki birçok kablosuz ağ teknolojisinin sahibi olan şirket, HTC karşısında patent davasında galip geldi.

Almanya’da görülen davada HTC’nin enerji tasarrufu konusunda Nokia’ya ait bir patenti ihlal ettiği bilgisi verildi. Nokia ile HTC arasındaki 22 dava dosyasından birinde ortaya çıkan sonuç konusunda Finlandiya şirketinden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Nokia’nın patent portföyünün kalitesini onaylar nitelikteki bu karardan Nokia memnuniyet duymaktadır.”

Davada, mobil cihaz bir ağa bağlıyken pil tasarrufu sağlaması için üretilen teknolojinin patentinin iptal edildiği kararına varıldı. HTC’den yapılan açıklamada, şirketin alınan karar nedeniyle Almanya’daki işlerinin sekteye uğramayacağı belirtildi.

Almanya’da sonuçlanan davanın benzerleri İngiltere ve ABD’de de görülmeye devam ediyor. O davalarda da Nokia’nın benzer bir sonuç alması bekleniyor.
ETİKETLER : HTC Nokia

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics