Bilişim Dünyası Mobil 20 MART 2013 / 13:59

Nokia'dan HTC’ye ağır darbe

Almanya’daki davada alınan kararda, HTC’nin Nokia’nın pil tasarrufu sağlayan teknolojisinin patentini ihlal ettiği bildirildi.

Son yılların düşüşe geçen mobil cihaz üreticilerinden Nokia, bugüne kadar geliştirdiklerinin faydalarını toplamaya devam ediyor. Dünyadaki birçok kablosuz ağ teknolojisinin sahibi olan şirket, HTC karşısında patent davasında galip geldi.

Almanya’da görülen davada HTC’nin enerji tasarrufu konusunda Nokia’ya ait bir patenti ihlal ettiği bilgisi verildi. Nokia ile HTC arasındaki 22 dava dosyasından birinde ortaya çıkan sonuç konusunda Finlandiya şirketinden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Nokia’nın patent portföyünün kalitesini onaylar nitelikteki bu karardan Nokia memnuniyet duymaktadır.”

Davada, mobil cihaz bir ağa bağlıyken pil tasarrufu sağlaması için üretilen teknolojinin patentinin iptal edildiği kararına varıldı. HTC’den yapılan açıklamada, şirketin alınan karar nedeniyle Almanya’daki işlerinin sekteye uğramayacağı belirtildi.

Almanya’da sonuçlanan davanın benzerleri İngiltere ve ABD’de de görülmeye devam ediyor. O davalarda da Nokia’nın benzer bir sonuç alması bekleniyor.
ETİKETLER : HTC Nokia
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN