Bilişim Dünyası Mobil 21 ARALIK 2012 / 14:53

Nokia ve RIM anlaşmaya vardı

AFP 'nin haberine göre, Finlandiyalı telekomünikasyon devi Nokia, Blackberry'nin üreticisi Research in Motion (RIM) 'a  kablosuz ağ bağlantıları (WLAN) sistemlerinde izinsiz olarak kullanılan Nokia teknolojileriyle ilgili olarak açtığı davaları geri çektiğini açıkladı.

Nokia, geçtiğimiz ay Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere ve Kanada'da Blackberry üreticisi RIM'e yönelik açtığı davalarda, RIM' ın  Nokia'ya ait kablosuz ağ bağlantısı teknolojilerini mevcut anlaşma koşullarını ihlal edecek şekilde kullandığını gerekçe göstermişti.

Konuyla ilgili olarak Nokia'nın Fikri Mülkiyet haklarından sorumlu yöneticisi Paul Melin konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada şunları söyledi. " RIM ile yaşadığımız bu patent sorunlarını  aşmamızı sağlayan bu yeni anlaşmayla birlikte Nokia'nın özgün buluşlarının telif haklarını koruyabilmek bizi çok memnun etti "

Finlandiyalı şirketin verdiği bilgiye göre anlaşma, RIM'ın Nokia'ya ödeyeceği hem bir kereye mahsus hem de dönemsel ödemeleri kapsayan gizli şartlar içeriyor. Mevcut sorun ise şirketler arasında 2003 yılında imzalanmış olan eski anlaşmanın hangi teknolojilerin kullanılabileceğine dair değişik yorumlamalarından dolayı ortaya çıkmıştı.

RIM 2011 yılında konuyla ilgili olarak mahkemeye başvurmuş  fakat İsveç mahkemeleri geçtiğimiz Kasım ayında anlaşmanın RIM tarafından ihlal edildiği ve Nokia ile anlaşmaya varılmadan teknolojilerin kullanılamayacağına yönelik hüküm vermişti.