Bilişim Dünyası Mobil 05 ARALIK 2013 / 16:17

Obama iPhone kullanmıyor

Obama güvenlik gerekçesiyle iPhone kullanmasının uygun olmadığını açıkladı.Beyaz Saray’da genç dinleyicilerle yaptığı toplantıda konuşan Obama, güvenlik sorunları nedenleriyle iPhone kullanmasının uygun olmadığını itiraf etti. Tablet kullanmayı sevdiği bilinen Obama, Apple cihazları artık kullanmıyor. Amerikan Ulusal Güvenlik Ajansı'nın kullanıcı verilerini izinsiz ve etik dışı şekilde toplaması ve kullanması konusunda yaşanan güvensizlik ABD başkanı Obama'yı bile iPhone kullanmaktan uzaklaştırdı. Obama' nın güvenlik tedbirlerinin dahi, kişisel bilgileri korumak için yeterli olmadığını göz önünde bulundurunca akıllı cihazlardaki güvenlik sorununın ciddiyetini bir kez daha düşünmek gerek.

Çok pahalı

Dün genç dinleyicileriyle buluştuğu  Obamacare toplantılarında yaptığı açıklamada, güvenlik nedenleriyle iPhone kullanmasına izin verilmediğini söyledi. “Sizlerin bu faturaları nasıl ödediğinizi bilmiyorum. Kızlarım Sasha ve Malia’nın iPhoneları ile çok fazla zaman harcadığını görüyorum. Benim  bu konudaki endişem şu ki, çoğunuz bağlantı faturanız ve telefon faturanız arasında ayda 100dolardan fazla para harcıyorsunuz.” Dedi.

Güvenliğin yerini eğlence aldı

ABD Başkanı olmadan önce bir BlackBerry fanatiği olan Barack Obama güvenlik açıkları nedeniyle  iPhone kullanmadığını söyledi.  Obama, Bill Clinton ve George W. Bush’un bile kendisinin kişisel e-posta adresine ulaşamadığını söyleyerek, 2009’dan itibaren kullanıcı dostu BlackBerry cihazları tercih ediyordu ancak artık eğlenceli gelmeyen BlackBerry  yerin İphone’a, güvenlikse yerini eğlenceye bıraktı.

ABD hükümet yetkilileri BlackBerry sıkıcı oldu, artık eğlenceli gelmiyor. Apple  da bu boşluğu doldurdu. Veri hırsızlığı aşamasında güvenlik tedbirleri değerlendirilmeksizin müşteriler tarafından Apple akıllı telefonlar tercih ediliyor. Apple, Amerikan Ulusal Güvenlik Ajansı’nın kullanıcı  bilgilerine doğrudan erişim yetkisine sahip şirketlerden bir tanesi.

 
ETİKETLER : iPhone obama

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN