Bilişim Dünyası Mobil 13 ŞUBAT 2013 / 20:03

Sayısal cüzdanı ‘tanıma’ süreci

comScore‘un araştırmasına göre, birçok mobil internet kullanıcısı sayısal cüzdanların tam olarak ne işe yaradığından habersiz ve bu alternatif ödeme sistemlerinin nasıl kullanılacağı konusunda herhangi bir bilgiye de sahip değil. Araştırma kuruluşu comScore’un “Digital Wallet Road Map 2013” raporuna göre, ABD’li mobil cihaz kullanıcılarının ancak yüzde 51′i sayısal cüzdan teknolojisinden haberdar. Bu kesimin büyük bir çoğunluğu ise PayPal sayesinde bu hizmetten haberdar oldukları bilgisini veriyor. Araştırmaya katılan ve farklı iş dallarında uzman 2 bin internet kullanıcısının yüzde 72′si, PayPal’dan haberdar ve bu kesimin ise yüzde 48′i PayPal’ı aktif olarak kullandığını belirtiyor. Katılımcıların yüzde 41′lik kesimi ise Google’ın sayısal cüzdan hizmeti “Wallet”ı biliyor ve bu kesimin de yüzde 8′lik bölümü Google Wallet‘ı aktif olarak kullandığı bilgisini veriyor. Araştırmaya katılanların yüzde 13′lük kısmı Mastercard’ın Pay Pass cüzdanını biliyorken, ancak yüzde 4′lük kesimi bu hizmeti kullandığını ifade ediyor. Square’in bu araştırmadaki bilinirlik yüzdesi ise yüzde 8 iken, kullanım oranı yüzde 2 civarında.

Raporda öne çıkan bir konu; bilinirliğin yüksekliğine karşın, sayısal cüzdan kullanım oranlarının yeterli seviyelere ulaşamamış olması. comScore araştırması, sayısal cüzdan kullanmayanların, güvenlik kaygılarıyla bu hizmetten kaçındıklarını ortaya koyuyor. Düşük farkındalık rakamları, faydalarının henüz net olarak bilinmemesi ve perakendeciler arasındaki yaygınlık oranları sebebiyle kullanım oranları düşük seviyelerde kalan sayısal cüzdan altyapısı yavaş yavaş Türkiye’de yerleşmeye başlıyor. Bu konuda Turkcell’in her telefonda çalışabilecek Cüzdan servisi uygulamasıyla kullanıcılar, mobil cüzdan özelliğini istediği zaman kullanabilecek.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN