Bilişim Dünyası Mobil 07 OCAK 2013 / 13:04

SK Telecom hıza doymuyor

Kore’nin en büyük mobil operatörü SK Telecom, bağlantı hızı saniyede 40 gigabit olan mevcut ağını saniyede 100 gigabit’e çıkarttı.

Nokia Siemens Networks'ün  DWDM 100G (dense wavelength division multiplexing) ağlarını kullanmayı seçen şirketin kapasitesi tek bir fiber kabloda eşzamanlı olarak 100G bilgi taşıyan, 80 dalgaboyu ile toplamda saniyede 8 terabit bilgi aktarımı kapasitesine ulaştı.

Nokia Siemens Networks'un Asya ve Ortadoğu grubu yöneticisi Tapani Sairanen konuyla ilgili şöyle konuştu. “ Kore’de akıllı telefon kullanımının yaygınlaşması ile daha fazla kapasiteye sahip bir ağ ihtiyacı iyice belirginleşti. SK Telecom gibi operatörlerin yapması gereken, maliyetleri makul seviyelere indirerek,  mevcut fiber ağları geliştirip ağ kapasitelerini artırmak olmalı. Bizim esnek optik ürünlerimiz SK Telecom’un veri iletimini saniyede 100 Gigabit hıza çıkarırken maliyet konusunda da şirkete yarar sağlıyor. Mevcut teknoloji yeni bir fiber ağ döşenmesine gerek duymadan bu hızlara erişilmesini sağlıyor. Bu ultra hızlı veri iletimi SK Telecom’un daha üstün bir kullanıcı deneyimi sağlıyor.

Kapasite artırımı için Nokia Siemens Networks’un kullandığı hiT 7300 DWDM platformu, kurulu ağ altyapısına eş fazlı iletim teknolojisine yoğunlaşarak operatörlerin yatırımlarını koruma altına alıyor. Bu sistem CP-QPSK (coherent polarization multiplexed quadrature phase shift keying )adı verilen bir modülasyon formatı üzerine temellendirilen iletim teknolojisine dayanıyor.

Buna ek olarak, Nokia Siemens Networks, SK Telecom için kapsamlı ağ performans izlemesi için kendi ağ yönetim sistemini de kuracak. Şirket ayrıca proje için ağ planlama, optimizasyon ve uygulamanın yanı sıra donanım ve yazılımlar için bakım hizmetleri de sağlayacak.

 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics