Bilişim Dünyası Mobil 11 TEMMUZ 2013 / 16:09

Sosyal medyada örnek kampanya

Vodafone Türkiye’nin, Kasım-Aralık 2012 döneminde yapılan sosyal medya kampanyasının başarı hikayesi, Facebook tarafından tüm dünyaya örnek kampanya olarak gösterildi.

Vodafone’un net tavsiye skorunu 5 puan birden artırmasında etkili olan“Vodafone’u Öneriyorum” kampanyası, Vodafone’un Facebook hayran kitlesini yüzde 169 oranında yükseltti. “Vodafone’u Öneriyorum” projesi sayesinde Facebook kullanıcıları, Vodafone’un “Türkiye’nin Aboneleri Tarafından En Çok Tavsiye Edilen Operatörü” sıfatını pekiştirdi.

Türkiye’nin aboneleri tarafından en çok tavsiye edilen operatörü Vodafone, Facebook kullanıcılarının fikirlerine başvurdu. Aboneleri tarafından en çok tavsiye edilen GSM operatörü olma özelliğini koruduğunu Facebook üzerinden bir kez daha tescilledi. İnsanların güvendiği ve tavsiye ettiği GSM operatörü olmanın fark yaratmadaki önemini vurgulamak ve Facebook hayran kitlesini genişletmek adına Vodafone, Facebook üzerinden “Vodafone’u Öneriyorum” adında bir kampanyayı kullanıma sundu.

200’den fazla özel mesaj hazırlandı

Vodafone’a olan güvenlerini Facebook üzerinden gösteren abonelerin fotoğrafları, her gün Vodafone’un Facebook sayfasındaki kapak fotoğrafı yerine yüklendi. Bu hoş sürpriz, birçok aboneyi şaşırttı. Vodafone’un resmi Facebook hesabında sürekli değişen abone yüzlerinin görünmesi, Facebook kullanıcılarının Vodafone sayfasına olan ilgisini artırdı. Oylamalarda yapılan öneriler de Facebook tarihçesinde hikayelere dönüştü. Oy verenler, arkadaşlarının Facebook listelerindeki “akış” içinde yer aldı. Bu şekilde daha çok Facebook kullanıcısının oylamaya katılması sağlandı. 37 farklı hedef kitleye ayrılan, Facebook kullanıcılarına birebir hitap eden 200’den fazla özel mesaj ve görüntü hazırlanarak Facebook üzerinden gönderildi. Bu görüntülerle iletilen davetler aracılığıyla oylamaya katılanlar da isimlerinin içinde geçtiği küçük hikayelere kavuştular. Vodafone’u öneren abonenin profil fotoğrafı, bu hikayelere renk katan birer detay oldu.

Facebook kampanyası, Satmetrix Net Tavsiye Metodu’yla ölçülen Vodafone’un net tavsiye skorunun tam 5 puan birden yükselmesinde etkili oldu. Ayrıca iki aylık kampanya sonunda 117 bin 469 yeni hayran, Vodafone Türkiye’nin Facebook sayfasını beğendi. Bu da Vodafone Türkiye’nin resmi Facebook sayfasındaki hayran kitlesinde yüzde 169’luk rekor bir artış sağladı.

Facebook dünyaya örnek gösterdi

Facebook, bu başarı hikayesine kayıtsız kalmadı ve iki yerde ‘case study’ olarak dünyaya tanıttı. Dünyada Facebook’un yönettiği ve üç milyona yakın hayranı bulunan Facebook Marketing sayfasında (Facebook.com/marketing) Vodafone Türkiye’nin başarısı yayımlandı. Ayrıca Facebook’un dünya çapındaki kurumsal müşterilerine periyodik olarak gönderdiği e-bülten içindeki ‘case study’ bölümünde Vodafone Türkiye’nin sosyal medya başarısı tanıtıldı ve örnek gösterildi.

Gökhan Öğüt: “Abonelerimizin bize olan güvenini bir kez daha görmek gurur verici”

Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Gökhan Öğüt, konuyla ilgili şunları söyledi: “Vodafone Türkiye olarak, abonelerimizin beklenti ve ihtiyaçlarını yakından takip ediyor ve analiz ediyoruz. Onlara mobil iletişim ihtiyaçlarını uçtan uca karşılayabilecekleri hizmetler ve kolaylıklar sunmaya çalışıyoruz. Segment bazlı hizmet anlayışımızın karşılığını Türkiye’nin aboneleri tarafından en çok tavsiye edilen operatörü sıfatıyla ödüllendirilerek aldık. 2 aya yayılan Facebook kampanyamızda da bunu tescil etmiş ve geliştirmiş olduk. 360 derecelik iletişim anlayışımızla net tavsiye skorumuzu geliştirdik. Facebook tanıtımlarını kullanarak segment bazlı bir iletişim yarattık. Kampanya mesajlarımızı, doğal elçilerimiz olarak gördüğümüz Vodafone aboneleri aracılığıyla duyurmaya çalıştık. Abonelerimizin bize güvenini yeniden görmek Vodafone Türkiye ailesine büyük gurur verdi. Bununla birlikte, Facebook’un yapmış olduğumuz sosyal medya iletişim çalışmasını yakından takip edip, bu çalışmayı örnek bir pazarlama vakası olarak seçerek tüm dünyada yayımlamasından mutluluk duyduk.”
YORUMLAR
Deniz Gönç 12 MAYIS 2014 / 15:52 0 0
Recep Bey, şirketlerin sosyal medya kampanyalarını kurumsal sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz. Ayrıca mobil uygulamalarını da uygulama mağazalarından cihazlarınıza indirebilirsiniz.
recep 12 MAYIS 2014 / 15:32 0 0
sosyal medya örneklerini nerede bulabiliriz

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics