Bilişim Dünyası Mobil 08 EKİM 2014 / 14:45

Sosyal medyanın gündemi iPhone 6

Proline’ın Ar-Ge merkezi tarafından geliştirilen online müşteri ilişkileri yönetim platformu MeaMinds’ın analizine göre, 1 Ağustos – 20 Eylül tarihleri arasında Türkiye’deki sosyal medya kullanıcılarının çoğunluğu Facebook, Twitter ve Google Plus’taki paylaşımlarında iPhone 6’dan bahsetti. MeaMinds Ürün Yöneticisi Yeşim Kıyamçiçek, analiz sonuçlarını şöyle değerlendirdi:

“Analizlerimiz kapsamında Facebook, Twitter, YouTube, G+ gibi sosyal ağları mercek altına aldık ve yaklaşık 1 aylık süreçte Türkiye’deki sosyal medya kullanıcılarının akıllı telefonlar hakkında paylaştıkları mesajları inceledik. Elde ettiğimiz bulgular akıllı telefonların hayatımızın merkezine ne kadar büyük bir hızla yerleştiğini ortaya koyuyor. Bu akıllı telefonların Türkiye’de satışına başlanmadan sosyal medyada etkileri başladı. Satış rakam tahminleri, ürünler arası karşılaştırma tabloları ve ürün özelliklerini anlatan çok fazla yorum okuduk.”

iPhone’u LG G3 izledi

MeaMinds’ın yaptığı analizlerde iPhone 6, HTC one (M8), Samsung Galaxy Note 4 ve LG G3 akıllı telefonlar hakkındaki sosyal medya paylaşımlarını mercek altına aldı. İlgili tarih aralığında sosyal medya kullanıcıları Facebook, Twitter ve Google Plus platformlarında bu 4 akıllı telefon hakkında yaklaşık 45 bin mesaj paylaştı. En çok konuşulan ürün yüzde 62 konuşulma oranıyla iPhone 6 olurken, LG G3 yüzde 19 konuşulma oranıyla ikinci sırada yer aldı. iPhone 6 ve LG G3’ü, yüzde 14 konuşulma oranıyla Samsung Galaxy Note 4 ve yüzde 5 konuşulma oranıyla HTC one (M8) takip etti.

Paylaşımda tercih Twitter

MeaMinds’ın analizinde akıllı telefonlar hakkında yazılan içeriklerin yüzde 62’sinin erkekler tarafından üretildiği görülüyor. İçeriklerin yüzde 14’ü ise mobil cihazlardan paylaşıldı. iPhone 6 hakkında paylaşılan mesajların yüzde 70’i Twitter’a girilirken, Samsung Galaxy Note 4 hakkında paylaşılan mesajların yüzde 68 ile çoğunluğunun da Twitter’dan paylaşılması dikkat çekti.

2011 yılında kullanıma sunulan MeaMinds; Twitter ve Facebook gibi sosyal medya mecralarında paylaşılan içerikleri otomatik “olumlu”, “olumsuz” ve “nötr” olarak anlamlandırarak, kurumlara pazar analizi, etki değer analizi, rekabet analizi gibi her markanın ihtiyacına göre farklı raporlama imkânları sunuyor.

 
ETİKETLER : iPhone6 MeaMinds Proline

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics