Bilişim Dünyası Mobil 08 EKİM 2013 / 12:41

Teknoloji sıcaklardan etkilendi

Son 5 yılın en kavurucu yaz sezonu akıllı telefonları da vurdu. Tasarımların incelmesiyle güneş sıcaklığının batarya ve ana karta daha çabuk ulaşması, telefon ile daha fazla vakit geçirilmesiyle işlemcinin yoğun kullanılması gibi durumlar geçtiğimiz yaz sezonunda binlerce telefonun sıcaktan etkilenmesine sebep oldu.

Kısa süreli de olsa güneş altında bekleyen telefonlar aşırı ısınma ile hasara uğrayabiliyor. Yaz sıcaklarında teknolojik cihazların güneşe maruz bırakılması ana kartta arızaya sebebiyet veriyor. Ayrıca cihazlara eklenen özellikler ve yükselen internet kullanımı ile artık telefonları daha yoğun bir şekilde kullanıyoruz. Bu da işlemcinin ısınmasıyla ana karta olumsuz tesir edebiliyor. Ekranlarda donma ve deformasyon sorunları ortaya çıkabiliyor.

Geçtiğimiz son 5 yılın yaz dönemlerinde ellerine ulaşan hasar bildirimlerini değerlendiren Teknokask Genel Müdürü Tayfun Gülgeç, teknolojide en kavurucu yaz sezonunun geride kaldığını belirtti.

Gülgeç, “Tasarımları inceldikçe telefonlar güneşten daha kolay etkilenebiliyor. Eskiden umursamadan güneş altında bıraktığımız telefonların üzerini havlularla örtüyoruz, gölgede tutuyoruz ancak bazen bunlar da işe yaramıyor. Son 5 yılın en fazla kavrulma sebebi ile gelen hasar bildirimini bu sene aldık ki; bu rakam son birkaç yılın toplamına eşit” dedi.

Teknolojik cihazların yaz aylarında sadece güneşten değil insan vücudunda oluşan nemden de etkilendiğini belirten Gülgeç, ekran içlerinde buharlaşmaların olabildiğini belirtiyor. Geçtiğimiz yaz en çok karşılaşılan sorunlardan birinin de sahillerdeki sıvı teması vakaları olduğunu belirten Gülgeç, deniz suyunun elektronik cihazların içerisinde oksitlenmeye sebep olduğunu, cihazların kullanılamaz hale geldiğini iletiyor.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics