Bilişim Dünyası Mobil 17 ŞUBAT 2016 / 12:28

Turkcell’den doğal afetlerde kesintisiz iletişim

Turkcell, olası doğal afet durumlarında müşterilerinin kesintisiz haberleşmesini sağlayacak ‘Afet Durumu Şebeke Yönetimi' sistemini hayata geçirdi. Turkcell mühendisleri tarafından Türkiye’de geliştirilen sistemle bir afet anında şebeke kaynakları öncelikli olarak kesintisiz iletişimin sağlanması için optimize ediliyor. Afetin olduğu yerde sistem otomatik olarak aksiyon alıyor. Böylece şebeke altyapısı hemen ses, SMS, BiP Facebook, Twitter gibi yüksek veri kullanımı gerektirmeyen acil haberleşme hizmetlerine yönlendiriliyor. Yüksek bant genişliği kullanımına ihtiyaç duyulan video, film izleme gibi işler ise askıya alınıyor.
Sistem, Turkcell müşterilerinin sürekli iletişim halinde kalmalarını sağlayarak, olası acil durumlarda da onlara daha çabuk ulaşılmasını mümkün kılacak. Afet yaşanan bölgedeki şebekenin servis kalitesini artırma ve şebeke kapasitesinin optimum kullanılması prensibine dayalı bir işleyişi olan sistem,  yüksek veri kullanımını kısıtlayarak acil haberleşmeyi sağlayacak servisleri devreye alıyor. Turkcell Genel Müdür Yardımcısı İlker Kuruöz, “Tamamen Turkcell mühendisleri tarafından hayata geçirilen Afet Durumu Şebeke Yönetimi projesiyle, Türkiye’nin herhangi bir yerinde olabilecek afet kaynaklı şebeke yoğunlukları 7/24 yönetilerek, şebeke kaynakları hızlı ve doğru bir şekilde optimize ediliyor ve acil durumlarda haberleşmeye imkan tanıyor” dedi.   
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN