Bilişim Dünyası Mobil 06 ŞUBAT 2014 / 15:06

Veri gelirlerinde artış sürüyor

Vodafone Türkiye, 2013-14 mali yılının üçüncü çeyreğinde veri gelirlerini geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 47 arttırdı. 1 Temmuz 2013 tarihindeki mobil çağrı sonlandırma ücreti düşüş etkisi hariç tutulduğunda şirket, servis gelirleri büyüme oranını geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11 artırırken, abone sayısını da 19,7 milyona yükseltti.

Şirket toplam abone sayısını, geçen yılın aynı dönemine göre elde ettiği 739 bin net artış ile 19,7 milyona çıkarırken, 18 ülkede hayata geçirilen Vodafone Red tarifeleri Türkiye’deki faturalı abone bazındaki büyümede öne çıktı. Vodafone Türkiye’nin faturalı abone sayısı geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 10’luk bir büyüme ile 655 bin artış sağlayarak, 7,3 milyon aboneye yükseldi. Şirketin, Ekim-Aralık’13 çeyreğinde ses trafiği ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 15 artarak 22,3 milyar dakikaya ulaştı.

Akıllı Cihaz Akıllı İletişim Platformu (ACAİP) sayesinde akıllı telefon penetrasyonundaki artış devam ederek, geçen yılın aynı dönemine göre 11 puanlık bir yükseliş ile yüzde 30,1’e ulaştı. 1 Temmuz 2013 tarihindeki mobil çağrı sonlandırma ücreti düşüş etkisi hariç tutulduğunda şirket, kurumsal segment mobil servis gelirlerini geçen yılın aynı dönemine göre %16 oranında artırırken, Vodafone İş Ortağım çatısı altında kurumlar, büyük veri hizmetleri, mobil uygulama çözümleri, makineler arası iletişim teknolojileri (M2M), VodafoneNet ve sabit hizmetleri ile verimlilik artışı ve tasarruf sağlayan çözümlerle tanıştı.

Sayısal dönüşümde hamle

Vodafone Türkiye’nin Dijital Dönüşüm Hareketi kapsamında teknoloji, hizmet ve sosyal yatırımlarına odaklandı. Mobil şebekesinde veri iletimini güçlendirmek amacıyla TEİAŞ fiber optik hatların kullanım hakkı ihalesini kazanan Vodafone Türkiye, kullanım bedeli dahil yaklaşık 300 milyon TL’lik bir yatırım ile fiber ağını 2.5 katına çıkarmayı hedefledi. Şirket, geçtiğimiz 3 aylık dönemde “Vodafone Cep Sağlık”, “Engelsiz Dünya” gibi çözümlere imza attı. Aynı dönemde, yerli üretim akıllı telefon Vodafone Blade V’in Türkiye’de üretimine başladı. Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Gökhan Öğüt, şirketin 2013-14 mali yılının 3. çeyrek sonuçlarını şöyle değerlendirdi:

“Mobil teknolojilerin kullanılabilmesi için altyapı yatırımlarına odaklandık. TEİAŞ ile ek fiber optik hat yatırımı ve kullanım bedeli dâhil 300 milyon TL’lik yatırıma imza attığımız bu dönemde, müşteri memnuniyeti ve kalite odaklı programımız ile mobil internet kullanımı ve abone sayımızda artış devam etti.”

 

 
ETİKETLER : Vodafone Türkiye

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics