Bilişim Dünyası Mobil 27 ARALIK 2012 / 16:44

Vodafone, 2012-13 rakamlarını açıkladı

Vodafone Türkiye’nin toplam gelirleri 2012-13 mali yılının ilk yarısında bir önceki mali yılın aynı dönemine göre yüzde 19,1 artışla 2,7 milyar TL’ye ulaştı. İlk yarıyıl sonu itibariyle, abone sayısı 18,7 milyona ve mobil gelir pazar payı yüzde 28,9 seviyesine yükseldi.

Şirketin toplam abone sayısı geçen yılın aynı dönemine göre 0,9 milyon artarak 18,7 milyon olarak gerçekleşti. Faturalı abone sayısı ise geçen yılın aynı dönemine göre 1,2 milyon artış ile 6,5 milyona çıkarak şimdiye kadarki en yüksek seviyeye ulaştı. Vodafone Türkiye’nin faturalı ve faturasız aboneler için ortalama ARPU’su (abone başına gelir) mali yılının ikinci çeyreğinde 22,3 TL olarak gerçekleşti.

Şirketin, 2012-13 mali yılının ilk yarısında Faiz, Amortisman ve Vergi Öncesi Kâr (FAVÖK)’ü 454 milyon TL’ye ve FAVÖK marjı da geçen yılın aynı dönemine göre 1,7 puan artışla yüzde 16,9’a yükseldi.

Mobil internet gelirlerinde yüzde 101 artış

Şirketin, akıllı cihaz penetrasyonunu geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık iki kat artışla yüzde 17,7’lik seviyeye çıkarması, mobil internet ve data gelirlerine de yansıdı. Geçen senenin aynı yarıyılına göre mobil internet gelirlerinde yüzde 101 ve data gelirlerinde yüzde 54 artış kaydetti.

Kurumsal müşteri segmentinde yüzde 39’luk büyüme

Şirket en ileri teknolojileri yenilikçi çözümlere dönüştürerek sunduğu, “toplam iletişim hizmetleri stratejisi” sayesinde kurumsal müşteri segmentindeki servis gelirlerinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 39 oranında artış kaydetti.

Net Tavsiye Skoru’nda 5 çeyrektir sürdürdüğü lider konumuyla en çok tavsiye edilen operatör yine Vodafone Türkiye oldu.

Vodafone, küresel “akıllı şebeke” uygulamalarını Türkiye’ye aktararak abonelerine dünya kalitesinde kullanıcı deneyimi sağlayan yüksek teknoloji yatırımlarını sürdürdü.

Müşterilerine değer katma odaklı segmentasyon strateji ile yenilikçi ürünler sunmaya devam etti.  Özellikle faturasız tarifelerin kontrol avantajı ile faturalı hatların kullanım kolaylığını birleştiren ve Türkiye’de bir ilk olan “hibrit tarife” modelini  uygulamaya aldı.  Ayrıca, Vodafone uluslararası iletişim ağında tüm mobil iletişim hizmetlerinde yurtiçi-yurtdışı fiyat ayrımını ortadan kaldıran  “Her Şey Dahil Vodafone Pasaport”u hayata geçirdi.

 
ETİKETLER : Vodafone

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics